reklama

Ekonomicky nejlepší dárek k Vánocům by byla hotovost. Neskončila by na půdě, radí Kovanda

Do Vánoc zbývá přesně měsíc, mnoho lidí tak už pro své blízké shání dárky. Vzhledem k rostoucí inflaci i epidemické situaci půjde o nejdražší Vánoce v historii. „Z ekonomického pohledu by bylo nejlepší, kdyby si lidé pod stromeček dávali hotovost. Dá se spočítat, kolik harampádí by pak nekončilo na půdách,“ řekl ekonom Lukáš Kovanda v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

reklama

Letošní Vánoce budou podle odborníků ty vůbec nejdražší za poslední roky. „Lidé mají obavy z inflace. Ta je nejvyšší od roku 2008. Bojí se, že v příštím roce bude krušno, tak si připravují rezervy,“ řekl Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS.

Problém letošních Vánoc ale vidí i na straně nabídky. „Řada zboží bude obtížně dostupná, některé nebude vůbec. Před listopad 1989 se ale nedostaneme. Přesto budou tyhle Vánoce nejdražší v historii a nejchudší za dlouhá léta,“ dodal.

Sám navrhnul poměrně jednoduché řešení: „Z ekonomického pohledu by bylo nejlepší, kdyby si lidé k Vánocům dávali hotovost. Často tak činí prarodiče, kteří dávají obálky s penězi svým vnoučatům. Člověk si pak alespoň za ty peníze koupí, co skutečně chce. Dá se spočítat, kolik harampádí by pak nekončilo na půdách. Zase tam ale není radost z toho, že nás někdo obdaroval. Ta je nevyčíslitelná.“

Pro lidi, kteří budou chtít nakupovat běžné dárky, by mohl další problém představovat čas. Mnoho Čechů si minulý rok vzhledem ke covidové pandemii objednávalo dárky přes internet. E-shopy i Česká pošta lidem v tomto ohledu doporučují, aby to udělali včas.

E-shopy potřebují čas

„Každý rok stanovujeme rozhodný den, kdy jsme ještě schopni zásilku doručit před Štědrým dnem. Loni to bylo 21. prosince. Letos očekáváme podobné datum. Jenže e-shopy potřebují také čas na zpracování objednávky a dalších úkonů. Proto apeluji na lidi, aby dárky objednali včas,“ řekl v pořadu CNN Prima NEWS tiskový mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Ten nepředpokládá, že by společnost měla mít komplikace se zásilkami těsně před Vánoci, a to i v případě, že by se epidemická situace zhoršila.

„Žijeme ze zkušeností z první vlny. Museli jsme přijímat opatření, abychom minimalizovali riziko nákazy. Jde o zvýšené úklidy či dezinfekce. Směny jsou rozděleny tak, aby v případě nákazy nešla do izolace většina pracovníků, ale maximálně omezená skupina. Opatření se ukázala jako účinná,“ prozradil.

Hrozí dluhová spirála

Dalším úskalím letošních Vánoc by mohly být půjčky. Téměř šest procent lidí uvažuje, že si na vánoční dárky půjčí. Vyplývá to z posledního průzkumu agentury IPSOS. Odborníci jednoznačně varují před tím, aby se lidé kvůli svátkům zadlužili.

I když se mohou zdát některé půjčky na první pohled výhodné, ve chvíli, kdy nejsou splacené včas, se úroky pořádně prodraží.

Podle právníka Petra Šmelhause by si lidé neměli půjčovat na věc, kterou budou splácet déle, než ji budou používat. „U bydlení je to ještě rozumné. Velmi varujeme například před zájezdy. Spadnout do dluhové spirály je lehké, dostat se z ní je mnohem těžší,“ zmínil. Šmelhaus v pořadu také varoval před neuvážlivým nákupem na internetu. Zájemci by podle něj měli být obezřetní ve vybírání e-shopů.

„Dvakrát měř, jednou řež. Když nakupuju v e-shopu, měl bych vědět, kdo za ním stojí, jestli to není podvod. Ověřoval bych si informace, podíval se do obchodních podmínek nebo koukal na recenze. Česká obchodní inspekce zveřejňuje seznamy pochybných e-shopů. Tam se může každý podívat,“ poradil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Zdravotníci, pracovníci v sociálních službách nebo lidé nad 60 let. Těchto skupin se podle ministerstva zdravotnictví bude týkat povinné očkování proti covidu. Povinnost má začít platit od března příštího roku. Vyřešit se ale ještě musí otázka vymáhání. Jak na to reagují odborníci? Je podle nich povinné očkování východiskem? Nejen o tom Hlavní zprávy od 18:55 na Primě a CNN Prima NEWS.

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama