Příběh „Toho psa“: Jak se dá vyřešit situace přemnožených psů v Rumunsku?

Nemám jméno –⁠ říkají mi „Ten pes“. Jsem sedmiletá psí holčička, ale určitě byste mi na první pohled tipovali věk o dost vyšší. Narodila jsem se mladé fenečce, sotva odrostlému štěňátku, na jedné větší rumunské vesnici. A tohle je příběh mého doslova „psího života“.

O štěňata nikdo nestojí

Maminku jsem příliš nepoznala. Její „páníček“ (ten, co jí občas dal nějaké zbytky jídla a nechal ji spát velkoryse v rohu stodoly, mráz nemráz) ze mě radost vůbec neměl. Přestože my psi se většinu dne jen tak potulujeme po vesnici a jsme nenároční.

Krabice je jednodušší řešení než kastrace

Nechat fenku vykastrovat, mu bylo zatěžko. Byť měl tu možnost v rámci zahraničního kastračního programu v sousedním městě zcela zdarma. Opravdu i těch pět kilometrů tam se mu zdálo nepřekonatelných. Ale dát nás do kartonové krabice, odnést k frekventované silnici a nechat nás tam, to mu zatěžko nebylo. Však se to nějak vyřeší samo a on má hlavně klid.

Zranění a smrt na denním pořádku

Tehdy jsem měla veliké štěstí. Ze všech sourozenců jsem byla největší, nejsilnější a už jsem byla dost stará na to, abych zvládla jíst i něco jiného než mléko od maminky. Byla jsem jediná z nás pěti sourozenců, kdo přežil. Ostatní byli už v době odložení nemocní a trpěli velikou bolestí a jednoho bratříčka dokonce z hladu snědl jiný toulavý pes. Sourozenci mi moc chybí, to je tu však zvykem... Smrt štěňat je v mé zemi na denním pořádku a není důvodem k pláči.

Hlad, paraziti a nekonečné porody

V následujcích týdnech jsem se pak toulala a snažila se nějak přežít. Jedla jsem cokoliv, co jsem našla, vlastně mi hledání jídla a vody zabralo celý den. Utíkala jsem také často před jinými agresivními psy, vyhýbala se autům, která některé mé kamarády připravila o život. V zimě se tulila v chladu na okraji kanálu a bojovala s otravnými parazity, na těle i v něm. Někdy to bylo ale dost na hraně. Jeden pejsek mě ze strachu, že mu sním jeho těžce nalezené jídlo, kousnul do nohy. Krvácela jsem z rány a moc to bolelo, všem to bylo jedno. Zranění se nakonec zahojilo, ostatně jako také pár dalších od prolezání pod ploty, od ostrých kamenů při pití z řeky nebo když na mne jedna stará paní hodila skleněnou láhev. Jen tak pro zábavu, považovala mne za otravného potkana. Paní si nenašla nikdy vztah ke zvířatům, však ještě i její rodiče běžně stahovali psy z kůže a jedli je. Nechápala, proč má být ke mně milá. Když byste mi oholili srst, viděli byste kolik mám ran, jizev a modřin, které mi zůstanou až do smrti.

Mám velmi vytahané cecíky a bříško od častých porodů a kojení. Jak by taky ne, rodím třikrát za rok. Občas pláču i za svá štěňátka. Většina jich zemřela.

Z jedné nekastrované fenky 67 tisíc psů za 6 let

V Rumunsku tři čtvrtiny štěňat umírají krátce po narození na nemoci, hlad, napadení či přejetí autem. A tohle je pro mě to úplně nejtěžší. Pravidelné loučení s mými miminky. Vidět je umírat je neskutečné utrpení, jenže jim nemám jak pomoci. Cítím jejich utrpení, bolest a zoufalství, ale mohu jen přihlížet.

Jedna jediná toulavá nevykastrovaná fenka může mít za rok i 16 štěňat, ty už o další rok později přivedou na svět až 128 dalších psů, po šesti letech reprodukčního cyklu se z jedné plodné feny dostanete na neuvěřitelný počet 67 000 nových psích jedinců!

Jediná cesta je kastrace

Přitom kastrace stojí doslova jen pár korun a zachrání stovky i tisíce životů. V Rumunsku se běžně vejdete s cenou kastrace psa do 1 000 Kč. Bez kastrací se situace psů v Rumunsku nikdy nezmění, o tak ohromné počty psů se nikdy není reálné opravdu kvalitně postarat. Organizace Heart for Romanian dogs z.s. se za poslední roky podařilo vykastrovat přes půl tisícovky psů, stále je to ale jen zlomek. Kastraci v Rumunsku potřebují statisíce až miliony psů. Nebuďme lhostejní a vyslyšme jejich psí pláč. Příspěvek na kastraci nezachrání jen jednoho psa, ale stovky naráz! Finanční pomoc je tak extrémně efektivní.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout
Ukrajina

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

21:28

Na Muskův tweet reagoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.