Bude Křetínský šéfovat Součkovi s Coufalem? Za další čtvrtinu West Hamu nabízí miliardy

Český miliardář Daniel Křetínský chce navýšit svůj podíl v anglickém fotbalovém klubu West Ham United. Informují o tom britská média. Křetínský by rád získal podíl britského boháče Davida Golda, který v lednu zemřel. Kdyby se to českému podnikateli, který mimo jiné vlastní i pražskou fotbalovou Spartu, podařilo, stal by se s 52 procenty majoritním akcionářem slavného londýnského klubu.

Aktuálně vlastní Křetínský 27% podíl West Hamu za zhruba 180 až 200 milionů liber (mezi 4,9 až 5,4 miliardy korun). Britská média hlásí, že za 25 % od Golda, který zemřel v lednu ve věku 86 let, plánuje vysázet až 150 milionů liber (skoro 4 miliardy korun).

ČTĚTE TAKÉ: Kanárci oblékli ruský kabát. Putin udělil občanství hráčům z Brazílie, motivaci měli jasnou.

V případě úspěchu by se s 52 % Křetínský stal hlavním akcionářem londýnského klubu. Aktuálně vlastní největší podíl podnikatel David Sullivan (38,8 %). O potenciální transakci píší ostrovní média. Sám Křetínský do vlastnické struktury West Hamu vstoupil v roce 2021.

Kromě fotbalu hlavně energetika

West Ham, za který v anglické Premier League hrají i čeští reprezentanti Tomáš Souček a Vladimír Coufal, není jediným fotbalovým klubem, v němž je Křetínský zainteresován. Prostřednictvím svých společností vlastní také pražskou Spartu, a to již od roku 2004.

Mimo svět fotbalu je Křetínský velmi aktivní na poli energetiky. Je předsedou představenstva Energetického a průmyslového holdingu (EPH), přes který podniká i v zahraničí, například ve Francii.

Pohybuje se i ve světě médií. Již několik let vlastní mediální dům Czech News Center, který vydává například deníky Sport a Blesk nebo časopis Reflex. Stejně tak nedávno začal skupovat i média ve Francii, kde vlastní menšinový podíl v Le Monde. Podle magazínu Forbes byl Křetínský v roce 2022 4. nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 118,6 miliard korun.

Oficiální je také jeho známost s Annou Kellnerovou, dědičkou tragicky zesnulého nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, zakladatele finanční skupiny PPF. Křetínský tam nyní působí v poradním orgánu. Hlavní slovo má aktuálně ve společnosti vdova po miliardáři Renata Kellnerová.

Tagy:
Vladimir Putin Francie Daniel Křetínský Premier League AC Sparta Praha fotbalový klub David Sullivan David Gold West Ham United FC Energetický a průmyslový holding