reklama

Kuba: Testy není možné hradit dlouhodobě. Pozitivní motivace k očkování se vyčerpávají

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) si nemyslí, že by bylo dlouhodobě udržitelné, aby neočkovaní lidé měli testy na covid hrazené ze zdravotního pojištění. Řekl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. „Je vidět, že když se podmínky zpřísní, zájem o očkování roste. Pozitivní motivace se z velké části vyčerpaly,“ dodal.

reklama

Vláda kvůli zhoršující se epidemické situaci promýšlí další proticovidová omezení. Od 1. listopadu skončí proplácení testů pro dospělé.

Z veřejného zdravotního pojištění budou mít testy hrazené pouze děti, lidé se zahájeným očkováním nebo ti, kteří se očkovat nemohou. Hospodští také budou povinni kontrolovat bezinfekčnost hostů. Opatření mají motivovat dosud neočkované k tomu, aby se nechali vakcinovat.

I když koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s tímto krokem nesouhlasí, jihočeský hejtman Martin Kuba připouští, že dlouhodobé placení testů ze zdravotního pojištění není udržitelné. „Je vidět, že když se podmínky zpřísní, zájem o očkování roste,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Narážel tím na fakt, že se od vyhlášení konce hrazení testů pro všechny zvedl zájem o očkování v centrech bez předešlé registrace. „Pozitivní motivace se z velké části vyčerpaly. Nejlepší motivace jsou strach z nemoci a ze zpřísnění kritérií,“ doplnil. Stát si podle něj v tomto ohledu musí vybrat, do jakých sfér ve zdravotnictví bude finance posílat.

Maříková: Testovat by se měli i očkovaní

„Společnost se musí rozhodnout, jestli chce donekonečna platit za testy miliardy. Pak má dítě těžkou chorobu a my na jeho léčení sbíráme víčka od lahví,“ zmínil Kuba. Někteří kritici však v souvislosti se zpoplatněnými testy vládu kritizují za to, že už pak očkování nebude zcela dobrovolné.

Třeba poslankyně Karla Maříková (SPD) by místo zpoplatnění testů naopak nařizovala testování i očkovaným. „Jedna skupina nemůže být zvýhodňována. Měli by se testovat i očkovaní. Jen tak bude mít testování smysl,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS. Připomněla také, že covid mohou přenášet i vakcinovaní.

Podle odborníků i statistik z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je však v případě očkovaných mnohem menší šance, že se koronavirem infikují i že ho v případě nákazy budou šířit dál.

Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek také v úterý uvedl, že ze všech pacientů v Česku, kteří skončí na jednotce intenzivní péče (JIP) s těžkým průběhem, je pouze 22 procent naočkovaných. Druhou dávkou vakcíny je v Česku v současnosti naočkováno něco přes šest milionů Čechů, což je přibližně 57 procent obyvatel.

ČR v tomto ohledu patří v Evropské unii spíše k podprůměru, některé evropské země se blíží 90 procentům. Ukazuje se přitom, že státy, které dosáhly proočkovanosti alespoň 80 procent, už epidemii zvládají bez větších problémů. Jako příklad lze uvést Portugalsko, které je počtem obyvatel srovnatelné s Českou republikou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Zdravotníci, pracovníci v sociálních službách nebo lidé nad 60 let. Těchto skupin se podle ministerstva zdravotnictví bude týkat povinné očkování proti covidu. Povinnost má začít platit od března příštího roku. Vyřešit se ale ještě musí otázka vymáhání. Jak na to reagují odborníci? Je podle nich povinné očkování východiskem? Nejen o tom Hlavní zprávy od 18:55 na Primě a CNN Prima NEWS.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama