reklama

Kubek: Čeká nás strašná zima. Povinně očkovat by se měli i zaměstnanci škol

Kromě zdravotníků a pracovníků v sociálních službách chce prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek povinné očkování také pro zaměstnance ve školách. Řekl to ve vysílání CNN prima NEWS. Opět se opřel do odmítačů opatření, kteří se prý v klidu těší na Vánoce a mají pocit, že se nic neděje. Situace kolem koronavirové pandemie se přitom v posledních týdnech zhoršuje.

reklama

Dosluhující vláda debatuje o tom, že zavede povinné očkování pro lidi starší 60 let a vybrané profese. Podle nastupujícího kabinetu a kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09 to ale není cesta.

„Začátkem září jsme vyzvali vládu, aby zavedla povinné očkování minimálně pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. V současnosti rozšiřujeme doporučení o zaměstnance ve školství. Zároveň jsme v sobotu vyzvali vládu, aby začala připravovat legislativní změny pro zavedení povinného očkování pro osoby starší 18 let, které nemají zásadní důvod se neočkovat,“ apeloval prezident ČLK Kubek.

Prakticky všechny ukazatele týkající se vývoje pandemie se v posledních týdnech rapidně zhoršují. V úterý bylo 5 652 hospitalizovaných, v mezitýdenním srovnání o tisíc více. V těžkém stavu je 799 covidových pacientů, nejvíce od 21. dubna letošního roku. A testy v úterý odhalily 25 864 nových případů, nejvíce za den od začátku epidemie.

Kubek, který jako řada dalších odborníků dlouhodobě vyzývá všechny k očkování, tak kvituje cestu Rakušanů, kteří budou mít od 1. února vakcinaci povinnou.

„Závidím Rakušanům, že mají statečnou vládu. Pokud se nechceme další zimy potácet v lockdownech a karanténách, nic jiného než proočkování většiny obyvatel nám nezbývá. Ukázalo se, že nežijeme v ideálním světě, kde by dostatečnou motivací byl důvod ochrany zdraví svého a blízkých,“ podotkl Kubek s tím, že je potřeba pomoci všem neočkovaným, aby dospěli podle něj ke správnému rozhodnutí.

Hostomský: Na povinné očkování nejsme zralí

Také biochemik Zdeněk Hostomský si dokáže představit povinnou vakcinaci v určitých profesích, u celé společnosti je ale skeptický.

„Věřím v osobní odpovědnost. Povinnou vakcinaci bych dal v určitých profesích. Třeba lékaři v první linii při infekčních nemocech jsou očkovaní povinně proti hepatitidě B, tak proč ne proti covidu. Povinnost vakcinace zní sice dobře, ale u nás na to není situace zralá,“ vysvětlil Hostomský ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ve středu oznámila Fakultní nemocnice v Motole kvůli covidu dočasný konec plánovaných výkonů. Nemocnice ve Vyškově pak vyčerpala všechna lůžka, není schopná vytvořit nové kapacity a vyhlásila stav nouze. Při dalším přidávání lůžek nemůže garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče.

Podle Kubka nás v podobě pandemie postihla největší katastrofa v novodobé historii. „Na rozdíl od povodně, kdy vidíme, že nám voda teče do baráku, tady se peklo odehrává za zdmi nemocnic,“ přirovnal.

Důrazně se ale vymezil vůči těm, kteří pandemii nadále zpochybňují. „Řada lidí má pocit, že se nic neděje. Těší se na Vánoce, chodí demonstrovat, nakupovat, po hospodách nebo fandit na hokej. Zdravotníci vědí, že nás čeká strašná zima, že umřou tisíce lidí a že bez pomoci politiků to nejde zvládnout,“ rozčílil se.

Strašák zaplněných nemocnic

Situace v nemocnicích děsí i Hostomského. Od samého počátku pandemie prý bylo jejich zahlcení tím největším strašákem.

„Kdyby na tom vládě extra záleželo, mohla předem vybudovat další kapacity. Zahlcenost nemocnic je ale jiná než před rokem, těžkých případů je daleko méně. Na druhé straně bych za to asi ani vládu nevinil, je to středoevropský fenomén,“ řekl.

Mají situaci zatím řešit kraje?

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl, že vláda v pátek projedná další zpřísnění opatření. Spekuluje se zejména o omezení hromadných akcí, předseda vlády ale nechtěl nic konkrétního prozradit.

Hostomský navrhuje, aby vláda nechala chvíli jednat kraje. „Plošná opatření ve většině případů selhala. Dal bych pravomoci hejtmanům a zaváděl bych restrikce lokálně podle ohnisek. V žádném případě se to ale nesmí přehánět,“ uvedl biochemik.

Například jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) ale ve středu prohlásil, že plošná opatření jsou potřeba. Situace na jižní Moravě je podle něj kritická a svou závažností přesahuje hranice regionu. Vojáci ve čtvrtek zahájili přesun některých pacientů s covidem z Brna do Prahy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Zdravotníci, pracovníci v sociálních službách nebo lidé nad 60 let. Těchto skupin se podle ministerstva zdravotnictví bude týkat povinné očkování proti covidu. Povinnost má začít platit od března příštího roku. Vyřešit se ale ještě musí otázka vymáhání. Jak na to reagují odborníci? Je podle nich povinné očkování východiskem? Nejen o tom Hlavní zprávy od 18:55 na Primě a CNN Prima NEWS.

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama