Kubek: Když naráz onemocní milion lidí, může se zhroutit ekonomika a bude divoký lockdown

Prezident České lékařské komory Milan Kubek

Kubek a Hostomský o omikronu a testování

Prezident České lékařské komory Milan Kubek ve vysílání CNN Prima NEWS varoval před variantou koronaviru omikron, která se v Česku dále šíří. Pokud by se dostatečně netestovalo, hrozí podle něj divoký lockdown a krach ekonomiky. Návrh na zkrácení karantén a izolací, který projednává vláda, považuje Kubek za přijatelný kompromis. Biochemik Zdeněk Hostomský to ale označil za přehnanou reakci. Ke zkrácení by mohlo dojít proto, že omikron způsobuje rychlejší nástup nemoci, a lidé jsou tak kratší dobu infekční.

„Pokud naráz onemocní milion lidí a další jeden nebo dva miliony budou v karanténě, mohlo by dojít ke zhroucení ekonomiky a k divokému lockdownu, protože by neměl kdo chodit do práce,“ varoval Milan Kubek ve vysílání CNN Prima NEWS. Zkrácení karantény, o kterém vláda uvažuje, vidí jako rozumným kompromis, za vhodné by místo 14 dnů považoval sedm.

Počet pozitivně testovaných lidí na koronavirus v Česku opět stoupá, může za to pozvolný nástup nakažlivější varianty zvané omikron. „Musíme si uvědomit, že naše výchozí pozice není dobrá. Vidíme, jaké omikron napáchal škody například v Dánsku, ale my máme mnohem méně proočkované obyvatelstvo a slušně zaplněné nemocnice. Ke třem tisícům oficiálních pacientů musíme připočíst další tisíc těch, kteří jsou negativní, ale leží v nemocnicích často ve velmi vážném stavu,“ uvedl Kubek.

Podle něj hrozí covidová vlna, která by mohla opět zahltit naše zdravotnictví. „To nejlepší, co můžeme udělat, je běžet na třetí dávku,“ apeloval na občany, kteří již mají na posilující dávku očkování nárok. Je to prý velmi efektivní řešení, snižuje se riziko hospitalizace a vážného průběhu nemoci.

Testování není samoúčelná „buzerace“

Vláda prý musí přijmout opatření, aby společnost nadále fungovala. Kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje od 17. ledna testovat všechny zaměstnance ve firmách, a to bez ohledu na očkování nebo prodělání nemoci.

„Testování bude velká logistická akce, určitě finančně náročná, ale je to snaha, jak zabránit lockdownu. Když necháme epidemii projít nadivoko, může se ekonomika zhroutit. Testování není samoúčelná buzerace, jde o roztáhnutí epidemie do delší doby a snížit vrchol té vlny,“ vysvětlil Kubek záměr plošné akce.

Prezident ČLK nastínil, že pokud bude pětkrát více pacientů, tak i při 20procentní síle viru budou stejně zaplněné nemocnice jako u mutace delta. Může se stát, že kapacity testů dojdou, ale čím déle budeme testovat, tím spíše se vyhneme možná totálnímu lockdownu. Ten může vypadat, že nebude mít kdo řídit metro nebo pracovat v elektrárně či léčit,“ varoval Kubek.

Nesmíme prý propadat iluzi, že omikron je zcela neškodný. „Je to stále závažnější než běžná chřipka,“ zdůraznil Kubek. Vánoce a svátky jsme podle něj opět prožili v bezvědomí, málo se testovalo a tvářili jsme se, že se nic neděje. „Budeme se divit, budeme mít 20 tisíc nových případů a nemocnice se začnou plnit,“ dodal.

Hostomský: Omikronu se nevyhneme

Podle biochemika Zdeňka Hostomského je zbytečné zaměřovat se na počet nakažených. „Omikron se vyznačuje vyšší nakažlivostí, tomu se nevyhneme. Každý ho dostane. Má klinicky menší příznaky. Může se stát, že se počet pacientů na JIP zvýší, ale ne úměrně k počtu nakažených. Nárůst nebude dramatický, nezpůsobí kolaps nemocnic,“ uvedl.

Do karantény se podle vědce může při největší vlně omikronu dostat až třetina populace. „Oficiálně nezavřeme školy, ale některé třídy budou vlastně uzavřeny. Stejně tak podniky. Karanténa je přehnanou reakcí,“ dodal biochemik k vládnímu návrhu na její zkrácení.

Tagy: