Kubek: Nebuďme přehnaní optimisté, může přijít další vlna. A třeba i nebezpečnější

Prezident České lékařské komory Milan Kubek varuje, že přílišný optimismus z brzkého odchodu epidemie koronaviru není namístě. V pořadu Partie PLUS na CNN Prima NEWS upozornil, že po omikronu může přijít další vlna. A ta může být i nebezpečnější.

Stojí za to nechat se naočkovat třetí dávkou. Prezident České lékařské komory Milan Kubek v pořadu Partie PLUS ubezpečoval, že vakcinace má navzdory různým pochybnostem obrovský smysl. A to i pro děti nad 12 let, které se k posilovací třetí dávce mohou registrovat od 24. ledna.

„Očkování nás mělo připravit na to, abychom zvládli další vlnu. Náš optimismus, že něco takového už nepřijde, je totiž nepodložený. Bohužel – další varianta může být i klinický nebezpečnější,“ upozornil na CNN Prima NEWS.

I proto označil za chybu zrušení očkovací povinnosti, ke kterému před pár dny přistoupila vláda Petra Fialy (ODS). Dosavadní vyhláška sice podle něj nebyla dokonalá, představovala však užitečný signál pro veřejnost. Někdejší viceprezident Stálého výboru evropských lékařů zároveň zalitoval, že se v poslední době omezují pozitivní motivace k naočkování obyvatel.

„Skutečně nevím, jaký má ministr Vlastimil Válek plán ke zvýšení míry proočkovanosti, abychom byli lépe připraveni na případnou podzimní virovou vlnu,“ uvedl. „Chceme-li epidemii zvládnout a vyhnout se dalším vlnám, pak se musí proočkovat prakticky všichni dospělí lidé. Všechno ostatní vnímám jako politický kompromis, který zaviní, že epidemie potrvá déle a že zemře více lidí.“

Očkování proti covidu má v Česku své odpůrce, Kubek jej však vehementně obhajuje. Nebýt loňské vakcinace, zemřelo by podle něj ve dvou nejhorších měsících závěru roku 2021 místo 5500 pacientů až 30 tisíc lidí.

„Jedince, kteří vakcinaci odmítají, považuji za hlučnou menšinu. A mrzí mě, že jí vláda nyní ustupuje,“ tvrdil Kubek. „Obávám se, že tahle hlučná menšina bude chtít brzy i víc.“

Virus se podle něj bude šířit i dál, nemusí však páchat tak bolavé škody.

„Existují k tomu dvě cesty,“ řekl. „Jedna je moderní – očkování. Nebo se můžeme vydat tou středověkou, kterou představuje opakované prodělávání infekcí. Covid lidstvo pochopitelně nezahubí, přežili jsme přece i morové rány. Za sebe ale tvrdím, že pokud máme k potlačování epidemie moderní nástroje, neměli bychom postupovat středověkými metodami.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:32

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.