Občanská válka kvůli topení? Lidé mají strach a cítí se jako v roce 1945, říká Blažek

Pokud se nevyřeší energetická krize, může být ohrožena demokracie. Před tím varoval ve svém pátečním projevu ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Ke svému prohlášení se vrátil také v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Uvedl, že společenská situace je nejdramatičtější od roku 1945 a mezi lidmi je strach.

Ministr spravedlnosti Blažek považuje aktuální situaci za ještě horší, než za jakou ji popisuje opozice. V pořadu 360° uvedl, že žádná demokracie nepřežila bez fungující ekonomiky. „O energie se vždy vedly spory a z těch pak může vzniknout i spor mezi státy. Myslím si tedy, že politický systém ohrozitelný je,“ řekl Blažek na CNN Prima NEWS. Míní také, že pokud se nenajde celoevropské řešení, je ohrožená i Evropská unie jako taková.

Vedle politické situace se Blažek vyjádřil také k té společenské a strachu mezi lidmi. Podle něj se pocit obyvatelstva podobá tomu z roku 1945. „Byla tu cenová stabilita, ta už není. Všechno se zdražuje, lidé dostávají zprávy, že možná nebudou mít čím topit nebo nebude teplá voda,“ uvedl. Dodal také, že má obavy z lidových bouří. „Když mají lidé strach, tak se vždy hledá vůdce, který je z toho vyvede.“

Podle Blažka je důležité především udržet smír mezi obyvatelstvem. „Mír, to je základní hodnota, které si ale nevážíme,“ prohlásil. Nechce, aby se situace zvrhla v občanskou válku, kdy se v jednom bytě topí a ve druhém ne. Řešení energetické krize chce přinést během několika dnů.

Blažek na sebe výrazně upozornil svým projevem během pátečního jednání Sněmovny. „Pokud se nevyřeší krize v energetice, tak je ohrožen politický systém této země. Pokud se nenajde celoevropské řešení, tak je dokonce ohrožena Evropská unie jako taková,“ prohlásil ministr a varoval před možnou revolucí.

Tagy:
mír občanská válka ministr spravedlnosti Pavel Blažek energetická krize