reklama

Kvůli studu riskují svůj život, mnohdy přitom stačí přijít včas

Karcinom prsu je nejčastější nádorové onemocnění u žen v České republice, ale i ve světě. Jeho výskyt stále stoupá a objevuje se častěji také u stále mladších žen. A to třeba v důsledku hormonální antikoncepce. Proč tomu tak je a jak probíhá odstranění prsou? O tom promluví specialistka na prsní chirurgii Lucie Zárubová.

Česko v Evropě stále patří k zemím s nadprůměrným výskytem onkologických onemocnění. Úspěšnost léčby mnoha z nich se ale zvyšuje a za posledních deset let se zlepšuje prognóza i u těch nejtěžších diagnóz. Konkrétně rakovinou prsu v České republice onemocní ročně zhruba 7200 žen a přibližně 1600 na něj zemře.

„Pokud se karcinom prsu objeví u mladších žen, tak je velmi pravděpodobné, že tato žena má vrozenou tzv. genetickou mutaci. Ta zvyšuje riziko nádorového onemocnění prsu. Je to genetická mutace BRCA. Tu měla i Angelina Jolie a spustila u nás takovou lavinu, kdy se u nás všechny ženy nechaly testovat i geneticky. Tato genetická mutace totiž zvyšuje riziko nádorového onemocnění až k 80%,“ říká Lucie Zárubová.

I špatné konce jsou součástí léčby

Součástí onkologického onemocnění je v některých vážných případech i úmrtí. Podle webu mamo.cz onemocnělo 7 182 žen za rok 2018, což představuje více než 133 nádorů na 100 000 žen. Špatné konce se naštěstí k Lucii často nedostávají, pouze v malé míře.

„Tyto příběhy řeší spíš onkolog, já jsem onkochirurg, takže se s nimi často nesetkávám, i přesto mám ale některé příběhy, které mě vzaly za srdce a řeším je až do samotného konce. Pamatuji si, že jsem byla se synem na tenise a přišla mi zpráva od manžela mé pacientky, kde bylo, že jim Andrea zemřela a já jim podle nich slíbila, že ji zachráním. Tuto tragédii si pamatuji dodnes,“ vzpomíná Lucie Zárubová.

Nádor u mužů

Hmatatelná nebolestivá bulka se může objevit i u mužů, a to v podpaží nebo v prsu. „I u mužů se to stává. Je to ale daleko vzácnější onemocnění. Operovala jsem jich za své kariéry zhruba 20. Ta operace je jiná v tom, že většina mužů chodí s pokročilým stádiem nádoru, protože se jednoduše stydí a přijdou v momentě, kdy už je pozdě. Prsa se u mužů nemusí rekonstruovat, tedy udělat nová prsa. Bradavky a dvorce jim ale poté chybí stejně jako u žen. To se dá vytetovat,“ říká lékařka s tím, že tetování bradavek je u mužů i žen velice praktická věc.

Lucie Zárubová se snaží dávat pacientkám a pacientům naději. Léčbě karcinomu prsu se věnuje ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a estetickým operacím pak na klinice Premier Clinic. Je uznávanou specialistkou onkochirurgie prsu světové úrovně a přednáší na mezinárodních a českých kongresech. Díky své dvacetileté praxi navíc propaguje tzv. okamžitou rekonstrukci. „Jedná se o rekonstrukci prsu, která se provede hned při jedné operaci, kdy prs odstraním. To znamená, že žena nebude mít období, kdy bude bez prsu. Jsem jediná u nás, která to může dělat sama. Vyžaduje to erudici všeobecného chirurga a plastického chirurga,“ dodává s tím, že jinak by u takové operace museli být dva lékaři.

LUCIE ZÁRUBOVÁ - INTERVIEW

Děkujeme módní návrhářka Hermina Khalaf Pogosyan za výpůjčku oblečení pro moderátorku pořadu Úspěšní

Sledujte pořad Úspěšní!..

Zdolávání nekonečných překážek, mnoho prožitých zklamání a přesvědčování od ostatních, že to nedokážou. I tak vypadá cesta k úspěchu. I tak vypadá život hrdinů v příbězích pořadu Úspěšní!Poznejte ženy a muže různých profesí, kteří mají jedno společné – silný životní příběh, nezdolnou vůli a touhu uspět. Mnoho z nás se s nimi ztotožňuje a prožívá podobně těžké životní situace. Teď se můžeme inspirovat od těch, kteří to nevzdali a dosáhli svého. Všechny díly pořadu najdete ZDE.