Legendární Mafia oslaví 20 let. Proč se český herní klenot stále těší velké popularitě?

Na konci letošního srpna uběhne přesně 20 let od doby, kdy vyšla legendární videohra Mafia: The City of Lost Heaven. Celosvětově uznávaný český klenot si od té doby vysloužil dvě pokračování, desítky originálních modů či remake sebe sama v novém sympatickém kabátku. I po dvou dekádách se však hráči k nesmrtelnému originálu často vrací. V čem kult mafiánské hry zasazené do 30. let minulého století vlastně spočívá? Kromě propracovaného příběhu či obstojné hratelnosti i v ikonickém dabingu s nesmrtelnými hláškami.

V roce 2002 střílečka z pohledu třetí osoby dobyla svět. Mafia, kterou vytvořilo české studio Illusion Softworks, hráče upoutala mimo jiné důrazem na filmovost a uvěřitelnost. Kvalitně zpracovaný příběh z 30. let minulého století může dodnes s klidem konkurovat světovým špičkám z filmového plátna.

Běžně dochází k tomu, že se hollywoodské trháky přepracovávají do herních adaptací. U první Mafie by to klidně mohlo být naopak. Vyprávění napínavého příběhu, u kterého se hráč průběžně nemůže dočkat, až jeho postava splní úkol, a on se tak dostane do další cut-scény, je jedním z hlavních důvodů, proč je Mafia i v roce 2022 uznávaným titulem.

Strhující příběh

Pro bližší představu poslouží srovnání s tehdejším hlavním konkurentem. GTA III vyšlo pouhý rok před českým klenotem. Jenže zatímco tvůrci ze světoznámého studia Rockstar Games sázeli především na akčnost a arkádové prvky, Mafia svým osobitým zpracováním svého konkurenta dozajista předčila – pro leckoho překvapivě i z grafického a fyzikálního pohledu.

Duchovního otce Mafie Daniela Vávru přitom během vývoje hry část kolegů kritizovala, že hráči prý chtějí jen střílet a nemají zájem o to koukat se na dlouhé filmečky mezi akcemi. On si ale stál za svým. Nakonec se ukázalo, že hráči o hry s propracovaným příběhem zájem mají, a Mafia se tak stala zásadním titulem v žánru příběhových stříleček.

Třeba podle publicisty Jiřího Bigase hra stála na samém počátku 3D gangsterek. „Byla ve své době tak dobrá, že jako jedna z prvních pomohla českému hernímu průmyslu zbavit nás nálepky takzvané podivné východoevropské produkce,” připomněl Bigas.

Bylo by asi zbytečné připomínat zde okolnosti samotného příběhu. Velká část české herní scény ho totiž zná nazpaměť. Stačí jednoduše konstatovat, že je excelentní. Mnoho hráčů umí i po 20 letech odvyprávět závěr epilogu nazpaměť.

„Chtěli jsme mít lepší život, ale nakonec jsme skončili mnohem hůř než většina lidí. Víte, myslím, že důležité je udržet ve věcech nějakou rovnováhu, nějakou míru. Jo, rovnováhu, to je lepší, to je to správný slovo. Protože ten, kdo chce příliš moc, může ztratit úplně všechno. A kdo chce zas od života moc málo, nemusí dostat vůbec nic.“

Český dabing a kultovní hlášky

Pro Čechy je hra stále unikátem nejen díky tomu, že za ní stojí tuzemské studio. Pouto s domácím publikem si Mafia získala především díky špičkovému dabingu. Originální české znění s Markem Vašutem a Petrem Rychlým v hlavních rolích i kultovní hlášky zajistily Mafii na české půdě jistou nesmrtelnost.

„Je to jedna z mála česky dabovaných her. Její hlášky jsou legendární. Češi udělali s Mafií opravdu díru do světa,“ uvedl hráč Radek Povejšil. „Mnoho hlášek zlidovělo. Skvěle sepsané dialogy, trefně nadabované postavy a klenot byl na světě. Samozřejmě ale neustálé návraty českých fanoušků ke hře umocňuje i nostalgie a jistý patriotismus,“ doplnil další fanoušek Mafie Ondřej Procházka.

Pravdou je, že kultovními hláškami dílo doslova překypuje. Redakce CNN Prima NEWS jich pro vás jen namátkou několik vybrala.

„Lepší bejt chudej a živej než bohatej a mrtvej.“

„A-a-a-a-hoj T-t-tome, m-m-mám tady pro t-tebe jednu m-m-m-mašinku.“

„Copak, je ti ho líto? Je sice bezbrannej, ale při první příležitosti by ti vrazil kudlu do zad. Co koukáš, jako by ti spadly hračky do kanálu?“

„Představ si to, Sáro, dneska jsme měli v práci hroznou dřinu. Musel jsem zabít deset lidí.“

„Don Salieri tě měl opravdu rád, Tome. A já docela taky. Ale pobrečíme si spolu až na pohřbu.“

Ikonický soundtrack

Také hudba je jedním z důvodů, proč je Mafia absolutní špičkou ve svém žánru. Jednotlivé skladby složil český skladatel Vladimír Šimůnek. Poté je nahrál 45členný orchestr Bohemian Symphonic Orchestra Prague v Národním divadle.

Soundtrack jako takový skutečně nemá žádnou slabinu. Je vyvážený, velmi různorodý a nepůsobí monotónně. Vážná rychlejší hudba skvěle dokresluje napínavé a akční úseky hry, pomalejší zase dojemné či smutné okamžiky a skladba Central Island si zaslouží vlastní kategorii – kdo by ji nechtěl poslouchat, když se projíždí dobovým autem po silnicích?

Osobitá hratelnost

Všechny předešlé aspekty by byly de facto k ničemu, kdyby Mafia neměla dobrou hratelnost. Ta je ovšem i po 20 letech stále velmi ucházející. Je logické, že graficky hra zaostává za současnými tituly. Koneckonců by bylo šílené, kdyby to tak nebylo.

Na svou dobu však bylo grafické zpracování prvotřídní (již byla zmíněna komparace s GTA III) a ani dnes nepůsobí na hráčské oko jakkoliv rušivě. Nutno zmínit, že například ve fyzice Mafia s klidem poráží i některé velmi známé tituly ze současnosti. O parník v tomto ohledu vede nad Mafií III (2016) i nad svým vlastním remakem z roku 2020.

Snad jen připomeňme, že v jedničce se kulky po střelbě ze zbraně zaryjí do aut či zdí, na zem odpadávají nábojnice, které nikam nemizí. To stejné lze říci o střepech z rozbitého okna u auta či o odhozených zásobnících. Vývojáři Mafie ve srovnání s konkurencí obecně dbali na všemožné detaily, fyzické zákony a reálné zpracování.

Oproti sérii GTA hlavní hrdina schová pod kabát jen omezený počet zbraní. Jeho kumpáni na rozdíl od všech pokračování Mafie během přestřelek nejsou nesmrtelní a policisté jsou ve hře vnímavější. Nechovají se, jako by byli zrovna puštěni z blázince. Jednotlivé mise jsou v Mafii nastavené tak, aby hráči nedaly nic zadarmo.

Kultovní závod v kapitole Fair Play či závěrečnou přestřelku v muzeu umění možná leckterý začátečník hraje se záchvaty vzteku desetkrát i dvacetkrát, než se mu vše povede, jak má. Dřív nebo později je ale odměněn nefalšovanou radostí z úspěchu. Mafia prostě chtěla být pro hráče výzvou – a tou také byla. Přesně tento aspekt na hře dodnes mnoho fanoušků miluje.

Nedostižný vzor pro vývojáře?

Tvůrci definitivní edice z roku 2020 se v tomto ohledu mají od svých předchůdců co učit. Občas to totiž zavání dojmem, že se sami bojí udělat cokoliv, aby hru hráči nějak neztížili. Po celou dobu ho vodí za ruku a ukazují mu, kam má jít a co má přesně dělat, kdyby zadání náhodou přeslechl od Paulieho nebo dona Salieriho. Prostě aby hrou prošel bez jediného šrámu. Toto nepochopení hráčské základny Mafie jinak mimochodem poměrně povedenému remaku velmi uškodilo.

Ester Ledecká vám asi taky nebude chtít jezdit na hezky uhlazené pomě pro začátečníky, kde bobují děti v předškolním věku. U první Mafie se výrazně povedl i jízdní model a gunplay. Úplně jednoduše – ježdění v autě a střílení je pekelně zábavné. Ještě větší chlouba hry však spočívá v kreativitě vývojářů. Zkrátka různorodost jednotlivých misí a nápady, které první Mafii okořenily tak, že si ji hráč sem a tam zahraje i po 20 letech.

Proč? Nejdřív je potřeba zodpovědět následující otázky:

Kolika způsoby lze zabít zkorumpovaného pana radního na parníku během narozeninového večírku? Lze splnit úkol v hotelu Corleone bez jediného výstřelu? A co ty doutníky v přístavu na okraji města? Nejde je náhodou ukrást i jiným způsobem, než bylo Tommymu původně řečeno?

Tagy:

Hlavní zprávy

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka
Partie

Havlíček: Brečíte a neumíte přijímat rány. Fňukání známe od někoho jiného, vmetl mu Kupka

Stále brečíte, musíte umět přijmout rány, opřel se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček do ministra dopravy a místopředsedy ODS Martina Kupky. Ten mu ale s narážkou na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vmetl, že „fňukání zná od někoho jiného“ a že v kampani opoziční hnutí říkalo „objektivní lži“.

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?
Partie

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) v úterý 4. října oznámí, jak se postaví k prezidentským volbám. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten zároveň lidi žádal o pochopení, že se koalice stále nevyjádřila. Premiér Petr Fiala (ODS) přitom sliboval, že resumé řekne do konce září. Zda ale představí vlastního kandidáta, není jasné. Podle dřívějšího vyjádření premiéra spíše někoho podpoří.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
13:21

Papež vyzval Putina, aby zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině

12:55

Ukrajinští obránci sestřelili ruský vrtulník Ka-52

12:36

Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území

11:00

Devět prezidentů, včetně Zemana a Čaputové, odmítlo ruskou anexi

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Babiš prodává obytňák? Bude to chtít exorcismus, smějí se lidé ironickému inzerátu

Od vyhlášení výsledků druhého kola senátních voleb neuplynul ani den, ale internet již zaplavily vtípky poukazující na drtivou prohru kandidátů hnutí ANO. Mezi ty nejsdílenější se soudě z reakcí na sociálních sítích řadí falešný inzerát, dle kterého předseda ANO Andrej Babiš prodává svůj ikonický karavan. „Měl jsem ho pár měsíce, použiť len necelé sezóne,“ uvádí mimo jiné satirická anonce.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Tragédie po utkání ligy v Indonésii: V tlačenici na fotbalovém stadionu zemřelo 174 lidí

Aktualizováno

Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 174 lidí. Dalších více než 180 osob, včetně žen a dětí, utrpělo zranění, řada z nich je v kritickém stavu, takže počet obětí ještě může stoupnout. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní policii. Původně se odhadovalo, že počet obětí je nejméně 127.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu nadále zrychluje. Přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

Šíření covidu v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru, zhruba o sto víc než před týdnem. O 414 se za poslední týden zvýšil počet hospitalizovaných, je jich 1 381. Pacientů v těžkém zdravotním stavu leží v nemocnicích 48, o 20 víc než minulou sobotu. Testovaných o čtvrtinu ubylo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.