
Znetvořené děti bez potřebné pomoci, atmosféra strachu a všudy přítomná smrt. I to je součást životní příběhu uznávaného plastického chirurga MUDr. Martina Molitora. Ten velkou část svého profesního života strávil v zahraničí. Působil například v poválečné oblasti Sierra Leone, kde byla potřeba pomoc po brutální občanské válce, která trvala 12 let. Působil i na humanitních misích v Jordánsku či Indii. Operoval v extrémně těžkých podmínkách, ale za každou zkušenost je nakonec velmi vděčný. Teď své zkušenosti předává studentům a působí jako plastický chirurg nejen na své vlastní klinice Art Ethic Clinic.
Martin Molitor se narodil na východním Slovensku. Přesto se jako doma cítí spíše v Čechách. Na škole se totiž zamiloval do půvabné dívky z Olomouce. S tou příští rok zaznamenají krásné třicáté výročí. Jeho mottem je: „Vydržet a snažit se.“ A podle toho i jedná. Vystudoval lékařskou fakultu a postupně díky zahraničním misím posbíral zkušenosti z celého světa. Dnes je předává svým studentům, ale zároveň je také využívá při své práci plastického chirurga.
„Dnešní chirurgové dokáží zázraky. Přesto vždy platí, že lékaři vytváří podmínky pro to, aby se organismus zahojil. My tedy léčíme, ale nehojíme,“ říká uznávaný český chirurg.
Jeho kariéra nejdříve začala na gynekologickém oddělení, kde pracoval téměř čtyři roky. Jeho snem ale bylo pracovat v rekonstrukční chirurgii. Po usilovném snažení prorazit v tomto oboru se na něj usmálo štěstí a nastoupil na plastickou chirurgii v Olomouci. „Chvilku mi trvalo, než jsem se naučil zase nové věci. Pamatuji si na svojí první operaci. Byl jsem zvyklý na větší gynekologické nástroje. Najednou jsem dostal malinkaté nástroje a paní doktorka se na mě chvilku koukala a ptala se, zda jsem tam vůbec na gynekologii operoval,“ říká dnes s úsměvem Martin Molitor.
Dnes je Martin Molitor přednosta Kliniky plastické chirurgie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a fakultní nemocnice na Bulovce a vedoucím subkatedry plastické chirurgie Institutu pro postgraduální vzdělávání ve zdravotnictví. Vychovává tak další generace lékařů. „Myslím, že jsem celkem pohodový učitel. Učím mediky, ale i lékaře, kteří se připravují na atestaci. Obecně si myslím, že přístup ke studentům mám vlídný. Lékař si svou cestu totiž vždy najde. Nezáleží na tom, zda na něj někdo během výuky řve. Je to hlavně o těch lidech samých,“ dodává.
Mise v zahraničí
V zahraničí strávil Martin dlouhou část svého profesního života. Byl například v Sierra Leone, kde právě doznívala dvanáctiletá občanská válka. Působil také v Jordánsku nebo v Indii či v Sydney. „Když jsem byl v Sierra Leone, tak tam zrovna skončila válka. A nebylo to tam ještě zklidněné. Ne, že bych se bál, ale byly tam oblasti, kam jsme nesměli chodit. Zároveň tam byly dost náročné pracovní podmínky,“ dodává lékař s tím, že byl například problém se zásobováním elektřinou a čistou vodou.
Setkával se tam s realitou poválečných oblastí, kde mnohdy marně hledali pomoc jak znetvořené děti, tak zranění dospělí. „I přes tu velkou bídu jsem došel k neuvěřitelnému zjištění. Lidé tam vlastně byli šťastní. V podmínkách jaké mají si umí vytvořit vlastní štěstí. Zároveň mají neuvěřitelnou pokoru. Jsou vděční za cokoliv. To už u nás opadlo a je mi to velmi líto. My máme vše a aktuálně si toho moc nevážíme,“ říká Molitor.
„Potýkali jsme se s nedostatkem surovin, než že bychom neměli nástroje. Je ale pravda, že vždy když jsme dooperovali, tak se všechno zhaslo a vše jsme uklízeli a dodělávali při svíčkách. “
Podle Molitora mu následně nejvíce dávali návraty domů, a to právě z těchto oblastí. „Ten obrovský úžas, když se vrátím. Jak si můžeme dovolit řešit věci, které jsou nepodstatné. Najednou tu všechno je, všechno funguje. Všichni všechno mají a přesto je všude spousta problému,“ dodává lékař.
Aktuálně Martin Molitor společně s lékařem Issamem Al Awou založili vlastní kliniku plastické chirurgie, kde chtějí úročit své dosavadní pracovní zkušenosti. Vznikla tak Art Ethic Clinic. Klinika, která propojuje chirurgii s uměním a tradičními principy medicíny.
Sledujte pořad Úspěšní
Zdolávání nekonečných překážek, mnoho prožitých zklamání a přesvědčování od ostatních, že to nedokážou. I tak vypadá cesta k úspěchu. I tak vypadá život hrdinů v příbězích pořadu Úspěšní!
Poznejte ženy a muže různých profesí, kteří mají jedno společné – silný životní příběh, nezdolnou vůli a touhu uspět. Mnoho z nás se s nimi ztotožňuje a prožívá podobně těžké životní situace. Teď se můžeme inspirovat od těch, kteří to nevzdali a dosáhli svého. Všechny díly pořadu najdete ZDE.
Děkujeme módní návrhářka Hermina Khalaf Pogosyan za výpůjčku oblečení pro moderátorku pořadu Úspěšní.