Lékárny hlásí výpadky. Chybí antibiotika, prášky na tlak a cholesterol i léčiva pro děti

Lékárníci hlásí nedostatek některých léků. Jedná se mimo jiné o antibiotika či prášky na snížení krevního tlaku a cholesterolu. Omezená je však i dostupnost sirupů s paracetamolem pro děti. Může za to výrobní závislost Evropy na Asii, covid a problematická legislativa. Přesto lidé nemusejí mít obavy, že by zůstali bez pomoci. V případě nedostupnosti vám lékárníci na místě připraví alternativní léčiva či doporučí nejbližší pobočku s lépe vybaveným skladem.

Nedostupné jsou podle některých lékárníků i čípky nebo oční masti a kapky používané při zánětu spojivek. „Spektrum výpadků je velmi různé, liší se v létě i v zimě. Různit se může i místně,“ vysvětlil viceprezident České lékárnické komory Martin Kopecký.

Za výpadky léčiv stojí několik faktorů. Jedním z nich může být přesunutí výroby do Asie. Tamější trh je navíc tak obrovský, že má problém uspokojit vlastní poptávku. Dalším důvodem může být i covid. Pandemie totiž narušila dodavatelsko-odběratelské vztahy a samozřejmě i logistiku.

Někteří experti ale vidí problém i v nedokonalých zákonech, kvůli kterým se výrobcům nevyplatí léčiva dodávat. „Legislativu by bylo dobré změnit, protože do cen a úhrad léčivých přípravků není možné zanést navýšení nákladů lékáren a dodavatelů,“ uvedla mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.

Tagy: