Libanonec jako Robin Hood? Se samopalem v ruce žádal v bance peníze na otcovu operaci

Libanonec přepadl banku.

Jánošík a Robin Hood mají konkurenci

Jánošík a Robin Hood mají konkurenci. Akci hodnou legendárních zbojníků předvedl za značné podpory veřejnosti dvaačtyřicetiletý Libanonec. V zemi zmítané ekonomickou krizí vymáhal své úspory v bance za pomocí rukojmí z řad zaměstnanců. Po šesti hodinách vyjednávání se nakonec vzdal.

Se samopalem v jedné ruce a cigaretou v druhé odmítal Libanonec v žabkách nekompromisně jakékoliv ústupky. Pohár jeho trpělivosti přetekl poté, co mu bejrútská Federální banka odmítla vyplatit část úspor, za které chtěl zaplatit otcovu operaci.

„Nemyslete si, že můj bratr je nějaký idiot. Dokonce ani nekouří hašiš. Však se sami zeptejte lidí. Je to ten nejmilejší člověk z celé čtvrti. Rozdává své vlastní peníze, aby pomohl ostatním,“ popsal zadrženého muže jeho bratr Atef al-Šejk Husajn.

Kromě zbraně se hrdina davu shromážděného před bankou vybavil i kanystrem s benzínem, který rozlil po budově a hrozil, že budovu zapálí. „Všechny je tam drží jako rukojmí. Nic jim ale neudělal, chce jen svoje peníze,“ popsala situace po přepadení sestra zaměstnance banky Dania Šarífová.

Podle mezinárodních agentur má muž na svých účtech v přepočtu asi pět milionů korun. Rukojmí nakonec propustil, když mu banka slíbila, že mu část úspor vyplatí. „Kdybychom měli k dispozici uložené peníze, nebyl by žádný problém. Jenže bankovní sektor se potýká s problémy. Ze všech sil se to snažíme vyřešit,“ vysvětlil právník banky Roy Madkour.

Blízkovýchodní země od roku 2019 zápolí s nejhorší hospodářskou krizí své moderní historie. Banky zavedly přísná opatření na vyplácení peněz z kont v zahraničních měnách a kurz domácí libry se oproti dolaru propadl o 90 procent. Přepadení banky za účelem získání vlastních úspor nejsou od té doby ničím výjimečným.

Tagy: