Covid nemáte, ujistil Čechy ředitel nemocnice. Stát je ale vede jako pozitivní

Testování na koronavirus v Rakousku

Jednou pozitivní, podruhé negativní. Stále přibývá lidí, kteří v jeden čas dostanou rozdílné výsledky testů na koronavirus. Kvůli tomu si testovaní nemohou být jistí, zda nemoc COVID-19 mají, či ne. Své o tom ví reportérka CNN Prima NEWS Jana Schillerová, která si tímto procesem prošla s celou rodinou.

Před týdnem v sobotu odhalil rychlotest typu Lamp udělaný v laboratoři kousek od letiště v Praze, že je manžel Schillerové pozitivní na nemoc COVID-19. Další tři členové rodiny proto museli jít do karantény. Tato laboratoř přitom vypadá jako dobrá volba pro rychlé testování, obzvlášť když se rodina chystá na dovolenou.

Test byl sice u manžela pozitivní, ale příznaky neměl žádné. „Proto jsme se po dvou dnech rozhodli, že si ho zopakujeme jinde. PCR test v centru Prahy vyšel negativně a pochybnosti narůstaly,“ popsala reportérka. Po dalších dvou dnech test podstoupili opět v laboratoři u letiště. Výsledek? Opět pozitivní.

V laboratoři si Schillerová vyslechla, že citlivost testu je 99 procent, jedno procento může být chybová falešná pozitivita. Když však pracovníkovi řekla, že jednou měl muž pozitivní a podruhé negativní test, odvětil, že si za výsledky stojí.

Za deset testů utratili dvanáct tisíc korun

Nakonec měla pozitivní test i sama Schillerová. „Pochybnosti vrcholí. Kterým výsledkům máme věřit? S manželem jsme proto zahájili testovací kolečko,“ uvedla reportérka a v Covid pointu se nechala opět otestovat, tentokrát metodou PCR. Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger ji nakonec utvrdil v tom, že je určitě negativní.

Za deset testů během šesti dnů ve čtyřech laboratořích Schillerová s mužem utratili více než dvanáct tisíc korun. „Otestováni jsme byli metodou Lamp, antigenem i PCR. Výsledkem jsou tři pozitivní a sedm negativních nálezů,“ uvedla Schillerová. Negativní výsledky potvrdila následně i laboratoř, která nákazu koronavirem původně odhalila.

Podle epidemiologa Romana Prymuly až tak nezáleží na druhu testu, ale na jeho kvalitě. „To, že jednou nebo několikrát vyjde (test) odlišně, se stát může, ale aby to byla systémová chyba, je špatně,“ prohlásil Prymula. Odpovědná laboratoř tvrdí, že případ reportérky s manželem je ojedinělý. Přesto manželé zůstávají v celostátním systému evidovaní jako nakažení.

„Omlouváme se za vzniklé komplikace při testování na COVID-19. Vzhledem k tomu, že jsme se s tímto případem nesetkali, celou záležitost odborně posoudíme,“ sdělila ve zprávě vedoucí laboratoře u letiště Natálie Mészárosová. A na testy, které nákazu koronavirem odhalí, se v tomto odběrovém místě zaměří podrobněji. V případě, že vyhodnotí pozitivní výsledek, pošle se vzorek na další přezkoumání.

Tagy: