Má své kvality, ale nové hity nepřinese, hodnotí publicista nové album skupiny ABBA

Slavná švédská popová skupina ABBA vydala po 40 letech nové studiové album, které nese název Voyage. Hudební publicista Josef Vlček má z počinu smíšené pocity. „Ta muzika je hezká, ale nové hity asi nepřinese, populární hudba už se posunula úplně někam jinam,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Voyage je deváté studiové album kapely a první od desky The Visitors, která vyšla 30. listopadu 1981. Po svém posledním televizním vystoupení na konci roku 1982 si skupina dala na desítky let pauzu. O jejím možném návratu se pak psalo dlouhá desetiletí.

Jak se nové album Voyage povedlo, hodnotil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS hudební publicista Josef Vlček. „Poslouchal jsem tu desku dnes několikrát a mám smíšené pocity. Je smířlivá, lehce sentimentální a nostalgická. ABBA se nesnaží přizpůsobovat nové době, zůstává v atmosféře 70. let. Je to muzika, po které se nám stýská,“ řekl.

Poté ale zmínil, že právě nepřizpůsobení se současnosti by mohlo být pro Voyage také nejzásadnějším problémem. „Deska má své kvality, ale nové hity asi nepřinese. Populární hudba se už posunula úplně někam jinam. Navíc tam zpívají dědečkové a babičky, což mladší generaci asi nebere,“ dodal.

Ale ani to nic nemění na tom, že je ABBA jednou z nejúspěšnějších kapel v historii populární hudby. Kapela dosáhla mezinárodního průlomu poté, co v roce 1974 zvítězila v soutěži Eurovize s písní Waterloo. Byla také první neanglicky mluvící popovou skupinou, která dobyla hitparády v anglicky mluvících zemích.

Studiové album Voyage navíc není pomyslnou tečkou. Příští rok se skupina chystá v Londýně i na digitální koncerty. Při multimediální show Abba Voyage mají od konce května virtuální obrazy členů kapely, takzvaní abbataři, vystupovat společně s živou kapelou ve speciálně vybudované aréně.

Aby takto mohlo popové kvarteto vystupovat, museli jeho členové pět týdnů písně zpívat před 160 kamerami, které zachytily každý pohyb. Skupina při tom spolupracovala se společností Industrial Light & Magic režiséra George Lucase.

Ceny vstupenek se pohybují od 31,95 do 367 liber (od 940 do 10 800 korun) a velká část jich byla v září za několik hodin vyprodaná. Koncerty budou trvat 100 minut bez přestávky.

Tagy:
Londýn Švédsko hudba CNN Prima NEWS kapela album hudební skupina kultura 360⁰ Pavlíny Wolfové skupina ABBA Josef Vlček 360° George Lucas Voyage Eurovision Song Contest Industrial Light & Magic populární hudba

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Ponížení pro Harryho a Meghan. Na webu královské rodiny klesli na úroveň vyděděného prince

Princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu, se dočkali dalšího ponížení. Na oficiálních webových stránkách britské královské rodiny byli přesunuti až na konec sekce o profilech jednotlivých členů. Na dně se nacházejí spolu se zavrženým princem Andrewem, který je zapletený do sexuální aféry miliardáře Jeffreyho Epsteina.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.