TOP 09, lidovci i Piráti bojují o svou budoucnost. Vyrukují s eurem či legalizací konopí

Šéf Pirátů Ivan Bartoš při kampani v roce 2021

Volby by v květnu vyhrálo hnutí ANO

Malé vládní strany bojují v rámci pětičlenné koalice se svou nevýrazností. Poslední volební model společnosti Median nedává TOP 09 či lidovcům ani pět procent, která jsou potřeba ke vstupu do Sněmovny. Uskupení tak musí začít znovu vytahovat svá tradiční témata, kterými se mohou zviditelnit. TOP 09 již například hlasitě hovoří o přijetí eura, Piráti zase prosazují legalizaci konopí.

„Taktikou zmíněných stran bude vystrkování růžků, aby daly vědět, že tam jsou. Budou mít dvojí úkol – jednak na ministry, aby byli mnohem intenzivněji vidět a vystupovali, a zároveň, aby strany oživily svou identitu a otevřely svá tradiční hodnotová témata, která musí sdělovat národu. Bude potřeba se o některých věcech více bavit, přetahovat, argumentovat jimi, aby zkrátka byly vidět,“ řekl pro CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček.

„Počítám, že jejich strategie bude hodně hodnotová. V cizině i v české praxi platí, že když nemůžete lidem nic dávat, a dokonce jim spíše berete, tak všechny vlády reagovaly hodnotovými tématy,“ sdělil politolog.

„Bylo by krásné, kdyby se strany věnovaly třeba zlepšení servisu státu vůči občanovi, většinou ale, ať je to anglosaská, nebo česká vláda, tak vždy skočí k nějakým klasickým sporům o hodnoty, zákazy či legalizace,“ doplnil Kubáček.

Euro či konopí

Aktivita jednotlivých politiků na sociálních sítích z poslední doby ukazuje, že se to již děje. V podstatě od začátku války například jednotliví představitelé TOP 09 sdílí pravidelně příspěvky o nutnosti eura, přestože na tématu ve vládních lavicích shoda nepanuje.

„Podporuji přijetí eura. V roce 2004 jsme se při vstupu do Evropské unie zavázali k jeho přijetí a tento slib bychom měli splnit. Vezměme si příklad z Chorvatska. Ano, zatím nesplňujeme kritéria pro jeho zavedení, je ale nutné, abychom k jejich splnění směřovali. Musíme konsolidovat veřejné finance, snížit dluh, schodek rozpočtu a inflaci,“ napsala na Twitter například ministryně pro vědu Helena Langšádlová.

Přesto strana tvrdí, že nejde o reakci na nepříznivé průzkumy. „Naši politiku netvoříme na základě či v reakci na jakékoliv volební modely. Současná ekonomická situace u nás a srovnání s eurozónou je důvodem proč se domníváme, že je správný čas otevírat diskusi o možném budoucím přijetím eura v ČR,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.

Trochu jiným směrem jdou zase Piráti, kterým průzkumy nedávají ani 10 procent hlasů. Vrací se ke svému tradičnímu tématu, tedy k legalizaci konopí. „Jdeme prosadit legalizaci konopí, protože je to správný! Legalizace konopí udělá Česko svobodnější zemí. Přinese miliardy do veřejných rozpočtů, které se nyní válí na chodníku. A lidem, kteří konopí nutně potřebují k léčení nebo jej mají na mastičky, už nebude hrozit kriminál,“ uveřejnila nedávno strana na Twitteru.

Také Piráti však zdůrazňují, že nejde o snahu zvrátit nepříznivé výsledky průzkumů. „Máme odvahu dělat, co je správné, průzkumy nejsou to hlavní. Naše témata jsou skutečný boj proti korupci, středová politika, pomoci rodinám s drahými energiemi a obrana svobody,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Své téma hledají jistě také lidovci, kteří rovněž v průzkumech končí pod hranou vstupu do Sněmovny. Přesto však v poslední době naznačili, že nebudou například vyvozovat nějaké následky z případného přijetí návrhu na stejnopohlavní manželství. Cestu tak hledají jinou. „Klíčové je lépe pracovat ve prospěch lidí v naší zemi v této těžké době. To je cesta k tomu, aby naše důvěra u lidí rostla,“ sdělil pro CNN Prima NEWS lidovecký předseda Marian Jurečka.

Tagy: