Manažerka, lékařka, matka a ředitelka? Ano, to všechno zvládá Gruzínka Nino Mchedlidze

Je prezidentkou Česko-gruzínské obchodní komory, je vystudovaná stomatoložka a umí pět jazyků. Čestina tak byla pro Ninu Mchedlidze, jak ona sama tvrdí, k naučení velmi snadná. Možná i proto, že si Českou republiku zamilovala. Dokonce natolik, že se se svým manželem usadila na Moravě. Vychovává tu dvě děti a pomáhá investorům na český a gruzínský trh. A nejen to, dokonce se svou rodinou zakládá kliniky po celém světě. Mají téměř 500 zaměstnanců.

Stát se doktorkou bylo nejdříve snem pouze jejích prarodičů. Ona se v tomto oboru příliš neviděla. Otec ji ale začal brát jako primář břišní chirurgie do lékařského prostředí, a tak jí byl tento obor čím dál tím bližší. Vidět, jak její otec zachraňuje životy pro ni bylo obrovskou inspirací. A tak se i ona stala doktorkou – stomatoložkou.

„Správný stomatolog musí být i dobrý psycholog,“ dodává Nino.

Vy jste tedy vystudovaná stomatoložka?

Ano, obor stomatologie jsem studovala na Petrohradské státní univerzitě. Cítila jsem, že se můj profesní život bude více a více soustředit i na management a vedení lidí. Proto jsem se přestěhovala do Velké Británie. Tam jsem na vysoké škole v Guildfordu studovala management ve zdravotnictví, a poté léčbu kořenových kanálků na Univerzitě v Manchesteru.

Kliniky, které vaše rodina zakládá, jsou stomatologické?

Ve skutečnosti jde o centra estetické medicíny. Aktuálně máme 30 poboček v rámci mezinárodní sítě klinik. V cizině máme také centra klasické a estetické gynekologie a oftalmologie. Hlavním směrem, kterým se ubíráme, je estetická dermatologie, plastická chirurgie a stomatologie.

A kolik klinik máte v ČR?

Máme tři pobočky. Na Vinohradech, na Senovážném náměstí a v Teplicích.

Proč jste si vybrala zrovna Česko? Co vás zde lákalo?

V době, kdy jsem pracovala jako stomatoložka v Anglii, jsem se vydala do Prahy na dovolenou. Zdejší prostředí mě na první pohled okouzlilo. Centrum Prahy a jeho nezaměnitelná atmosféra mi připadaly jako ideální místo pro založení nové pobočky. Rodiče v tu dobu zrovna zvažovali otevření další kliniky v Helsinkách. Nakonec jsem je přesvědčila, ať změníme plány, a dodnes toho nelituji.

A kdy a jak jste se do Česka dostala?

V roce 2010, když jsem přijela do Česka zařizovat novou pobočku.

Kdy došlo k tomu, že jste se stala prezidentkou Česko-gruzínské obchodní komory? Jaký příběh za tím stojí?

V čele Česko-gruzínské obchodní komory jsem od listopadu loňského roku. Nejdříve jsem byla pouze členem komory. Protože mám zkušenosti z obou trhů, jak českého, tak gruzínského, byla jsem zvolena prezidentkou. Vím, jak je složité rozjet v cizí zemi podnikání. Jaké nástrahy na vás čekají, které informace při vstupu na nový trh potřebujete vědět, a s jakými institucemi je potřeba jednat, aby vše proběhlo, jak má. Tyto zkušenosti teď mohu z pozice, kterou v komoře vykonávám předávat dál, a motivovat tak nové firmy k expanzi do zahraničí.

Co ta práce obnáší?

Pomáháme investorům a firmám se vstupem na český a gruzínský trh. Při společenských příležitostech prezentujeme podniky a jejich služby. Organizujeme obchodní a podnikatelské mise. V rámci komory jsme vybudovali platformu pro začínající podnikatele, abychom jim s rozšířením aktivit do zahraničí pomohli. Firmy tak mohou těžit z ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi. Využít potenciál místního trhu, a nabídnout své produkty a služby v zahraničí. Pořádáme ale také přednášky, konference a semináře.

Co je cílem Česko-gruzínské obchodní komory?

Naším cílem je podpořit formování tržního prostředí mezi oběma zeměmi, a přispět tak k expanzi mezinárodního obchodu a investic do obou zemí. Česko i Gruzie jsou země s velkým potenciálem. Lidé jsou tu pracovití a je kladen důraz na vzdělání obyvatel.

Máte nějakou radu, jak být dobrým lídrem?

Já se v pracovním životě řídím teorií transformačního řízení. Jedním ze základních prvků tohoto stylu řízení je formovat prostředí tak, aby se v něm zaměstnanci cítili spravedlivě oceňovaní a nebáli se diskutovat s managementem. Snažím se inspirovat kolegy a kolegyně a v týmu šířit nadšení pro společnou práci. Chci být pro své zaměstnance dobrým mentorem a mít výsledky, které mají morální i etický základ.

Jak dlouho vám trvalo naučit se češtinu?

Na jazyky jsem měla od dětství přirozený talent. Možná i proto, že Kavkazské pásmo, kam Gruzie patří, je co do různorodosti místních jazyků „malou Asií“. Jazyky mám v krvi. Studovala jsem německé gymnázium a v originále četla Remarqa a Goetheho. Čeština mi přesto, že jde o složitou řeč, nedělá větší problémy. Mým každodenním učitelem je i můj manžel. Naučit se ji tak, abych se dorozuměla plynule, mi trvalo pár let.

Jakými dalšími jazyky mluvíte?

Plynule mluvím gruzínsky, anglicky, česky, německy a rusky. Trochu umím také francouzsky.

Jaká je Gruzie? Je srovnatelná s ČR?

Gruzínci jsou velmi přátelský a otevřený národ. Rádi vás jako cizince pohostí. Zároveň jsou však velmi hrdí. Stejně jako Češi a Moravané, i my Gruzínci máme své tradiční kulturní zvyky, které se váží na tanec v krojích, hudbu a zpěv.

Vím, že žijete na Moravě. Dá se místní život srovnat s životem v Gruzii?

Moravané jsou mi svojí otevřeností velmi blízcí. Jako národy nás spojuje láska k vínu, dobrému jídlu, ale i umění. Gruzie je velmi kulturně založená země, která má spoustu krásných uměleckých děl. Letos plánujeme výstavu těch nejexkluzivnějších obrazů, chceme tak představit gruzínské umění české veřejnosti.

Jsou rozdíly mezi výchovou dětí v ČR a v Gruzii? Vedete své děti k cestě stát se lékaři?

Chci, aby moje děti byly laskavé a zdvořilé. Aby si zachovaly rodinné hodnoty. Tyto jsou v Gruzii silně určené rodiči. Starší mají vždy respekt. Byla bych ráda, kdyby se i z mých dětí jednoho dne stali lékaři. Ale nechám je, aby si zvolily svoji vlastní cestu.

Jste značnou část svého života někde cizinkou? Není to obtížné?

Cestování, a především poznávání lidí, nových kultur a historie, patří k mému životu odjakživa. Už jako malá jsem byla zvyklá s rodiči hodně cestovat. Každá země ve mně zanechala nějakou stopu a jsem vděčná za to, že jsem ji mohla navštívit. Mít přátele rozeseté po celé planetě přináší své výhody a skvělé kontakty. Právě to mohu zúročit i v rámci vedení obchodní komory.

Kde se dnes cítíte jako doma?

Přesto, že mým aktuálním domovem je teď Česko, vždy se ráda vracím do Gruzie, kde mám své zázemí, rodinu a přátele.

Jaké máte plány do budoucna?

Moje plány se dělí mezi moji rodinu, práci v obchodní komoře a vedení klinik Mediestetik. Všechny aktivity mě baví a dělám je s láskou a nadšením. Co se týče pracovních plánů, chci svým příběhem motivovat společnosti, aby s jejich produkty a službami pronikly na český a gruzínský trh. Oba státy mají obrovské možnosti, kterých by byla škoda nevyužít. A moje rodina? Mám dvě malé děti. Chci, aby z nich vyrostli šťastní, slušní a vzdělaní lidé. Pak i já budu šťastná.

Tagy:
ředitelka Úspěšní Nino Mchedlidze česko-gruzínská komora