Slibovaná změna nastává. Neřešíme jen kauzy STAN, říká poslankyně ODS

Neřešíme jen kauzy hnutí STAN. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekla poslankyně a 1. místopředsedkyně poslaneckého klubu vládní ODS Eva Decroix. V souvislosti se stáží Jana Farského (STAN) v USA řekla, že práce ve Sněmovně se nedá vykonávat na dálku a společnost si to ani nepřeje.

„Poslanecký mandát se nedá vykonávat na dálku. Otázka však je, jestli chceme, aby vůbec mohl být takto vykonáván. Ukázalo se, že to nechceme jak my politici, tak veřejnost. Za to jsem vděčná. Hnutí STAN situaci nezávidím, stále jde o rozhodnutí jednotlivce. Politická strana jen vydala doporučení, ale mandát poslanci sebrat nemůže,“ zhodnotila Decroix.

Každý má podle ní svou politickou odpovědnost. „Byť dodatečně, Jan Farský jí dostál,“ podotkla. Jako členka vlády, kde je ODS mimo jiné s hnutím STAN, už se několikrát s kolegy vyjádřila, že kauza snižuje legitimitu všech politiků. „Kdyby se rozhodl tak, že se vzdá stáže, uvítala bych tak silného a zkušeného kolegu. Jeho opačný verdikt respektuji,“ dodala.

Farský se rozhodl vzdát mandátu poté, co čelil kvůli půlroční stáži v USA kritice koaličních partnerů i opozice. Stáž totiž plánoval absolvovat současně s výkonem své poslanecké funkce. Kritici zdůrazňovali, že jde o podvod na voliče a upozorňovali, že Farský věděl o cestě do Spojených států už před říjnovými volbami. Nakonec rezignoval po výzvě ze strany předsednictva hnutí.

Navenek to může vypadat, že nová vláda po svém nástupu neřeší skoro nic jiného než kauzy kolem hnutí STAN. Začalo to odstoupením kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, následovala schůzka Víta Rakušana s policejním prezidentem Janem Švejdarem v době, kdy ještě nebyl ministr vnitra, a Švejdar následně z funkce odstoupil.

Starostové mají vůli řešit problémy

Ke zmíněné kauze Jana Farského se v posledních týdnech přidaly peníze pro hnutí od firem ovládaných společnostmi z Kypru. Starostové nakonec peněžní dary překračující tři miliony korun vrátili, protože „nechtěli poškozovat pověst vlády“.

„Není to tak, že by vláda řešila jen kauzy kolem STAN. Naštěstí díky zdrženlivému přístupu pana premiéra nemám pocit, že by vše nějak ohrožovalo koaliční spolupráci. Není to příjemné, ale představitelé našich stran jsou zkušení politici a ví, že tohle k naší práci patří,“ reagovala Decroix.

Kdyby Starostové řešili incidenty jinak, spolupráci by to rozkolísalo. „Pro mě je důležité sledovat, že slibovaná změna nastává. Pokud se v minulém volebním období objevil u vlády problém, tak jsme slyšeli ‚neodstoupím‘. Teď je vůle vše řešit,“ pustila se do bývalého kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO).

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:11

Hřbitov v ruském Uljanovsku

06:50

Ukrajina: Severodoněck je stále pod naší kontrolou

06:37

Litevci se složili na dron pro Ukrajinu. Pět milionu eur vybrali za pár dní

06:28

Kyjev se vrátil k běžnému životu

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Kaňka na finále Ligy mistrů: Policie pozatýkala řady fanoušků, stovky lidí utrpěly zranění

Francouzská policie zadržela při finále fotbalové Ligy mistrů v Paříži 68 lidí. Podle předběžné bilance utrpělo 238 fanoušků lehká zranění. Kolik případů souviselo s problémy před zápasem mezi Liverpoolem a Realem Madrid, kdy se řada fanoušků nemohla dostat na stadion v Saint-Denis a vznikl chaos, policie neuvedla. Anglický klub žádá, aby se události ze sobotního večera vyšetřily. Utkání, které vyhrál Real 1:0 a získal čtrnáctý triumf v Lize mistrů, začalo kvůli potížím u Stade de France s více než půlhodinovým zpožděním.

Živě
ON-LINE: V ukrajinské vsi Demydiv jsou zaplavené desítky domů. Na Donbasu pokračují boje

Rusové obnovili ofenzivu u Slovjansku, útočí i v dalších oblastech Donbasu. Asi padesát domů v ukrajinské vesnici Demydiv, kterou zaplavila voda ze zničené přehrady, je stále částečně zatopených. Hráz na řece Irpiň v únoru vyhodila do povětří ukrajinská armáda. Okupanti se prý snaží upevnit moc na východě. Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru. Ruský prezident také podepsal zákon, který ruší horní věkovou hranici pro vstup do ruské armády, uvádí ruská média.

Migréna není jen bolest hlavy. V nejhorším období jsem měla 20 záchvatů měsíčně, říká Marie

Migrénou trpí jednačtyřicetiletá Marie Kubešová z Prahy od puberty. Maminka dvou dětí vzpomíná na dobu, kdy měla až 20 záchvatů měsíčně a nemoc se projevila nejen na fyzickém, ale také duševním zdraví. Dnes se společně s pacientskou organizací Migréna-help snaží pomáhat lidem, kteří mají stejné problémy. Poukazuje také na osvětu, která je podle ní nedostatečná, protože mnozí považují migrénu za pouhou bolest hlavy a nemoc banalizují.

Poplach v Nepálu. Z radarů zmizelo letadlo s desítkami lidí na palubě, probíhá pátrání

V nepálských horách v neděli krátce po startu zmizelo z radarů letadlo soukromé letecké společnosti s 22 lidmi na palubě. Stroj mířil z města Pokhara, které leží téměř 200 kilometrů severozápadně od hlavního města Káthmándú a které je vyhledávanou turistickou destinací, na sever do Jomsomu. S odvoláním na zástupce firmy a vlády o tom informují tiskové agentury. Úřady zahájily pátrací akci.

Šlégr po Kanadě: Takový výsledek se hází za hlavu líp. Bronz chceme více než Američané

Dobře rozjeté semifinále se proměnilo v zápas z kategorie „rychle zapomenout“. A přesně to je teď třeba. Národní tým čeká po prohře s Kanadou 1:6 už v neděli klání o bronz s jejím zámořským sousedem – s USA. Olympijský vítěz z Nagana Jiří Šlégr přidal pro CNN Prima NEWS svůj pohled na nášup od Kanady a nadcházející duel, který může české reprezentaci přinést první medaili ze světového šampionátu od roku 2012.

Domácí zpravodajství