Češi na olympiádě: Markéta Vondroušová jede i přes protesty Čechů

Markétu Vondroušovou poprvé na tenisové kurty přivedl její otec David Vondrouš, když jí byly čtyři roky. Mezi největší úspěchy této levoruké tenistky patří finále ve dvouhře na Roland Garros roku 2019 a vítězství jednoho turnaje WTA ve dvouhře. Na olympiádu jede Markéta Vondroušová poprvé.

• Trenér: Jan Mertl, Jiří Hřebec

Markéta Vondroušová je bývalá juniorská světová jednička, kterou byla do US Open 2015. Na okruhu ITF (Mezinárodní tenisová federace) získala sedm titulů ve dvouhře a čtyři ve čtyřhře. Na žebříčku WTA (Ženská tenisová asociace) byla ve dvouhře nejvýše klasifikována v červenci 2019 na 14. místě a ve čtyřhře v dubnu téhož roku na 91. místě.

Na olympiádu jede Vondroušová díky chráněnému žebříčku. Předloni při kvalifikaci totiž byla v pořadí WTA 14., jenže olympiáda se odložila o rok a už ji předběhla Karolína Muchová. Nicméně Vondroušová využívá zmíněnou ochranu a do Tokia jede.

„Někdo tvrdí, že jsem sobecká, ale já si místo vybojovala předloni, na čemž přece není nic špatného. Na olympiádu chce jet skoro každý a já dostala svou první příležitost. Chráněný žebříček se bere i na jiné turnaje a nikdo pak neřeší, kdo na nich zůstal pod čarou,“ řekla Vondroušová na tiskové konferenci a dodala, že ji mrzela reakce Čechů na sociálních sítích, kteří psali, že by do Tokia jet neměla, protože na to nemá.