Máte trendy samolepku na espézetce? Můžete schytat pokutu nebo přijít o technickou

Někteří motoristé nejsou z principu spokojeni se vzhledem svého továrního automobilu, ať vypadá sebelépe. Za účelem jeho ozvláštnění a vyčlenění se z davu pak na vozidle páchají tu méně, tu více nelegální úpravy. I detail jako je pozměněný růžek registrační značky přitom může auto připravit o způsobilost k provozu na pozemních komunikacích.

Nejnovějším trendem mezi domácími tunery aut je právě úprava registračních značek neboli espézetek. Standardizované modro-bílé registrační značky se některým majitelům zvláště tmavých aut přestávají líbit a svá auta zdobí speciálními samolepkami, kterými mění barvu modrého pruhu s označením „CZ“ a Evropské unie nejčastěji na černou. Jde sice o změnu, která nenarušuje čitelnost nebo rozlišitelnost značky, přesto provádění podobných úprav nálepek není v souladu se zákonnými předpisy.

Nepřípustné úpravy

Podle § 27 Vyhlášky Ministerstva dopravy a spojů o registraci vozidel „musí vlastník a provozovatel vozidla udržovat tabulku registrační značky v řádném stavu tak, aby byla na vozidle v provozu na pozemních komunikacích zachována její čitelnost. Tabulku registrační značky není povoleno upravovat a deformovat jinak než podle místa, na kterém je umístěna. Úpravou nesmí být změněna její čitelnost.“

S odkazem na toto a další ustanovení není používání podobných designových nálepek podle policie v souladu se zákonem a majitelům vozidel hrozí mastné pokuty či dokonce ztráta technické způsobilosti automobilu.

Český lev versus evropské hvězdy

Už delší dobu se mezi českými řidiči rozmáhá jiný způsob úpravy RZ, a sice různé dehonestování evropské symboliky v levém rohu značky. V letech 2019 a 2020 například nespokojenci s politikou EU používali samolepky se znakem českého lva, které překrývaly kruh s dvanácti zlatými hvězdami – viz obrázek výše.

Nově vznikající černé či jinak barevné samolepky na registrační značky nemají s politickou situací nic společného a jde tedy výhradně o designový doplněk, kterým domácí tuneři zdobí svá auta. Jak na zdánlivě decentní úpravu tohoto typu pohlíží policie?

V zákoně je kromě shora uvedeného určení o čitelnosti RZ jasně stanoveno, že na tabulku s registrační značkou ani do její těsné blízkosti se neumísťují žádné nápisy nebo vyobrazení, které by narušily její čitelnost nebo rozlišovací schopnost, pokud není ve vyhlášce č. 43/2014 Sb. nebo jiným právním předpisem stanoveno jinak.

Řidič se mimo jiné dopustí přestupku, když tabulka nevypadá přesně podle vyhlášky o registraci vozidel. Tudíž zmiňovaná černá nebo jakákoliv jiná barva místo modré na registrační značce jednoduše být nemůže.

Znovu na STK

Co za úpravu hrozí? Pokud policejní hlídka zastaví vůz s takto upravenou registrační značkou, může řidiči uložit pokutu na místě ve výši 2000 Kč a ve správním řízení do 2500 Kč. Kromě toho může být vůz s jinak vypadající značkou podle zákona vnímán jako kdyby měl vážnou závadu. Policie proto teoreticky může takto postiženému autu omezit technickou způsobilost na dobu 30 dnů. Nenápadná nálepka za pár korun tak může způsobit mnohem větší škodu, než si většina řidičů myslí.

Tagy:
tuning policie Policie ČR auto design Evropská unie registrační značka STK SPZ dopravní přestupek Český lev samolepka úprava registrační značky Ministerstvo dopravy České republiky