reklama

Máte trendy samolepku na espézetce? Můžete schytat pokutu nebo přijít o technickou

Někteří motoristé nejsou z principu spokojeni se vzhledem svého továrního automobilu, ať vypadá sebelépe. Za účelem jeho ozvláštnění a vyčlenění se z davu pak na vozidle páchají tu méně, tu více nelegální úpravy. I detail jako je pozměněný růžek registrační značky přitom může auto připravit o způsobilost k provozu na pozemních komunikacích.

reklama

Nejnovějším trendem mezi domácími tunery aut je právě úprava registračních značek neboli espézetek. Standardizované modro-bílé registrační značky se některým majitelům zvláště tmavých aut přestávají líbit a svá auta zdobí speciálními samolepkami, kterými mění barvu modrého pruhu s označením „CZ“ a Evropské unie nejčastěji na černou. Jde sice o změnu, která nenarušuje čitelnost nebo rozlišitelnost značky, přesto provádění podobných úprav nálepek není v souladu se zákonnými předpisy.

Nepřípustné úpravy

Podle § 27 Vyhlášky Ministerstva dopravy a spojů o registraci vozidel „musí vlastník a provozovatel vozidla udržovat tabulku registrační značky v řádném stavu tak, aby byla na vozidle v provozu na pozemních komunikacích zachována její čitelnost. Tabulku registrační značky není povoleno upravovat a deformovat jinak než podle místa, na kterém je umístěna. Úpravou nesmí být změněna její čitelnost.“

S odkazem na toto a další ustanovení není používání podobných designových nálepek podle policie v souladu se zákonem a majitelům vozidel hrozí mastné pokuty či dokonce ztráta technické způsobilosti automobilu.

Český lev versus evropské hvězdy

Už delší dobu se mezi českými řidiči rozmáhá jiný způsob úpravy RZ, a sice různé dehonestování evropské symboliky v levém rohu značky. V letech 2019 a 2020 například nespokojenci s politikou EU používali samolepky se znakem českého lva, které překrývaly kruh s dvanácti zlatými hvězdami – viz obrázek výše.

Nově vznikající černé či jinak barevné samolepky na registrační značky nemají s politickou situací nic společného a jde tedy výhradně o designový doplněk, kterým domácí tuneři zdobí svá auta. Jak na zdánlivě decentní úpravu tohoto typu pohlíží policie?

V zákoně je kromě shora uvedeného určení o čitelnosti RZ jasně stanoveno, že na tabulku s registrační značkou ani do její těsné blízkosti se neumísťují žádné nápisy nebo vyobrazení, které by narušily její čitelnost nebo rozlišovací schopnost, pokud není ve vyhlášce č. 43/2014 Sb. nebo jiným právním předpisem stanoveno jinak.

Řidič se mimo jiné dopustí přestupku, když tabulka nevypadá přesně podle vyhlášky o registraci vozidel. Tudíž zmiňovaná černá nebo jakákoliv jiná barva místo modré na registrační značce jednoduše být nemůže.

Znovu na STK

Co za úpravu hrozí? Pokud policejní hlídka zastaví vůz s takto upravenou registrační značkou, může řidiči uložit pokutu na místě ve výši 2000 Kč a ve správním řízení do 2500 Kč. Kromě toho může být vůz s jinak vypadající značkou podle zákona vnímán jako kdyby měl vážnou závadu. Policie proto teoreticky může takto postiženému autu omezit technickou způsobilost na dobu 30 dnů. Nenápadná nálepka za pár korun tak může způsobit mnohem větší škodu, než si většina řidičů myslí.

Tagy:
tuning Policie ČR auto design registrační značka STK SPZ dopravní přestupek úprava registrační značky

Hlavní zprávy

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ
360°

Analytik: Ukrajinští radikálové prezidentovi vyčítají mírnost k Rusům i židovský původ

Pokud by došlo k válce mezi Ruskem a Ukrajinou, pro Moskvu by bylo lepší zaútočit hned, než bude druhá největší země Evropy lépe vyzbrojená. Uvedl to v pořadu 360° analytik Lukáš Visinger, který poukázal i na kritiku ze strany radikální pravice vůči ukrajinskému prezidentovi. Podle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) musíme být kvůli vypjatým vztahům připraveni na jakýkoli scénář a být dostatečně vybaveni k tomu, abychom pomohli Ukrajině. Zatím je však podle něj modernizace naší armády nedostatečná.

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama