Matovič končí ve slovenské vládě. Ustoupil, aby prošel státní rozpočet

Igor Matovič skončil v čele slovenského ministerstva financí. Prezidentka Zuzana Čaputová mu v pátek odebrala pověření a vedení resortu předala úřadujícímu premiérovi Eduardu Hegerovi, uvedla slovenská média. Matovičův odchod byl součástí dohody, která tento týden umožnila schválení státního rozpočtu na příští rok.

Matovič se ceremonie v Prezidentském paláci nezúčastnil, přítomný byl jen premiér Heger, napsal Denník N na svém webu.

Matovič po poledni odevzdal Hegerovi ministerstvo a na tiskové konferenci vyjmenoval kroky, které se za jeho působení odehrály, uvedl na svém webu list Nový čas. Matovič, který se zprvu funkce držel „zuby a nehty“, při jejím odevzdání „sršel humorem“, dodal deník. Hegerovi má s řízením ministerstva pomáhat státní tajemník Marcel Klimek.

Matovič nabídl svůj odchod z funkce ministra financí jako výměnu za to, že se schválením rozpočtu pomůže premiérovi menšinového kabinetu Eduardovi Hegerovi donedávna vládní strana Svoboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka.

Matovič se v pátek nechal před novináři slyšet, že po návratu do parlamentu si „v zájmu vlastního zdraví“ nebude Sulíka všímat.

Vláda padla, Matovič končí opožděně

Parlament schválil ve čtvrtek rozpočet 93 hlasy ze 136 přítomných poslanců, proti byli čtyři, 38 zákonodárců se zdrželo. Sulík si na oplátku prosadil i překvapivé zrušení koncesionářských poplatků či nižší sazby mimořádného zdanění zisků rafinérie Slovnaft, jejíž výnosy mají posloužit k pomoci domácnostem a podnikům kvůli vysokým cenám energií.

Prezidentka Čaputová před týdnem Hegerovu vládu odvolala, jeho kabinet podle ústavy zůstává v úřadu až do jmenování nové vlády, ovšem s omezenými pravomocemi.

Paradoxem je, že ještě před pádem vlády bylo ve hře, že by se udržela. Sulíkovi již dříve stačilo, aby Matovič rezignoval a zároveň upravil svůj návrh rozpočtu. Obojí tak nyní přichází až poté, co vládě byla vyslovena nedůvěra. Očekávají se předčasné volby, které by se mohly konat již v první polovině příštího roku.

V předvolebních průzkumech vedou opoziční strany Hlas-SD a Směr-SD, kterým šéfují bývalí premiéři Peter Pellegrini, respektive Robert Fico. Strany nynější vládní koalice jsou na tom podstatně hůře. Matovičovo hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) ve volbách v únoru 2020 získalo přes 25 procent, nyní v průzkumech nedosahuje ani na 10. Chabé výsledky má i koaliční hnutí Jsme rodina a partaj Za lidi by se vůbec do parlamentu nedostala. Sulíkova SaS, která byla součástí koalice do září, si rovněž nevede nijak přesvědčivě.

Tagy:
Igor Matovič Richard Sulík parlament Peter Pellegrini Zuzana Čaputová Robert Fico vláda Eduard Heger Vláda Slovenské republiky Grasalkovičův palác