Historické fiasko. Čeští hokejisté vypadli na MS už ve čtvrtfinále, skončili až osmí

Takhle špatně ještě čeští hokejisté na mistrovství světa nikdy nedopadli. Reprezentanti skončí po čtvrtfinálové porážce 0:3 s USA až osmí, to znamená historické fiasko. Čtvrteční klíčový zápas probíhal přesně v tomto duchu. Tým trenéra Kariho Jalonena na Američany většinou absolutně neměl, působil neškodně. Loni se z šampionátu vracel s bronzem, letos s ostudou.

Američané zůstali jediným neporaženým týmem na šampionátu, v sobotu je čeká boj o první postup do finále od roku 1960, kdy se do MS započítávaly výsledky olympijského turnaje ve Squaw Valley.

Českému týmu oplatili loňskou porážku z Nokia Areny z duelu o třetí místo, v němž vedli 3:1 a prohráli 4:8. Pro český tým to tehdy byla první medaile na velké akci po deseti letech od zisku bronzu v roce 2012 na šampionátu ve Stockholmu a Helsinkách.

A jak to ve čtvrtek probíhalo?

V opatrném začátku se hrálo bez šancí na obou stranách. Vejmelku prověřil od modré čáry Mackey. V 6. minutě se po kombinaci se Sobotkou a Červenkou dostal k puku nejlepší střelec a nejproduktivnější hráč turnaje Kubalík, ale DeSmithe z levého kruhu neprostřelil. Češi dlouho nepouštěli soupeře před brankou k zakončení a pokusy O'Connora a Coronata nemohly Vejmelku ohrozit.

Při Sambergově vyloučení se Američané ubránili, český tým ani nepustili do šance a v čase 12:04 se ujali vedení. Dokázali soupeře na delší dobu dostat pod tlak a po Hutsonově střele se dostal k puku Coronato, který z otočky z levého kruhu o Jordánovu brusli skóroval.

Potom se nedostal přes Kempného k lepšímu zakončení před odkrytou brankou O'Connor. Vejmelka si poradil i s ránou Alexe Tucha a následně přikryl puk před dorážejícím Grimaldim.

Úvodní dějství ovládli Američané na střely na branku v poměru 11:2, ale do druhé části vstoupil aktivněji Jalonenův výběr. Smejkal prověřil DeSmithe bekhendem, o chvíli později z dorážky z otočky v pádu tentýž hráč zamířil vedle. Největší šanci měl Zbořil, který byl sám mezi kruhy, ale gólmana Pittsburghu nepřekonal.

Vejmelka kryl Brownův pokus, DeSmithe zase prověřili Zbořil a Špaček. Potom se rýsovala velká šance českého týmu, ale Flekova přihrávka v přečíslení na Beránka nebyla přesná. V 29. minutě se radovali opět Američané. Perbix od pravého mantinelu trefil střelou zápěstím přesně bližší horní roh Vejmelkovy branky.

Český tým odolal v oslabení při trestu Kempného, který mohl jít do úniku po návratu na led, ale Perunovich puk zachytil. Vejmelka si se sérií střel včetně pokusu Alexe Tucha z pravého kruhu poradil. V 39. minutě Špaček nejdříve nabídl puk k zakončení Tomáškovi a pak sám při dorážce ztroskotal na levém betonu DeSmithe. Před druhou pauzou Američané znovu navýšili svou střeleckou převahu v utkání, ale skóre se nezměnilo.

Do závěrečné části kouč Jalonen zamíchal složením tří útoků a do první formace ke Kubalíkovi a Červenkovi se posunul Radim Zohorna. Okamžitě se prodral do šance Červenka, ale DeSmith zasáhl. Při Farrellově vyloučení ale Američané český tým opět k příležitost nepustili. Quinnův tým zahrozil střelami Mazura a Coronata.

Umístění českého týmu na MS:

1993 - bronz, 1994 - 7. místo, 1995 - 4. místo, 1996 - zlato, 1997 - bronz, 1998 - bronz, 1999 - zlato, 2000 - zlato, 2001 - zlato, 2002 - 5. místo, 2003 - 4. místo, 2004 - 5. místo, 2005 - zlato, 2006 - stříbro, 2007 - 7. místo, 2008 - 5. místo, 2009 - 6. místo, 2010 - zlato, 2011 - bronz, 2012 - bronz, 2013 - 7. místo, 2014 - 4. místo, 2015 - 4. místo, 2016 - 5. místo, 2017 - 7. místo, 2018 - 7. místo, 2019 - 4. místo, 2020 - zrušeno kvůli pandemii koronaviru, 2021 - 7. místo, 2022 - bronz, 2023 - 8. místo.

V 50. minutě pojistil protivník náskok. Tynan v pravém kruhu vyhrál vhazování pro Gauthiera, který se sedmou trefou na turnaji přiblížil na gól nejlepšímu střelci Kubalíkovi. Jalonen sáhl už tři a půl minuty před koncem k power play, ale jeho tým se prosadit nedokázal.

Česko–USA 0:3
(0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Coronato (Hutson, Mackey), 29. Perbix (Grimaldi), 50. Gauthier (Tynan).

Rozhodčí: Frandsen (Dán.), Sewell (Brit.) - Wyonzek (Kan.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 7 411.

Česko: Vejmelka - Kundrátek, Kempný, Košťálek, T. Dvořák, J. Zbořil, Jordán, Němeček - D. Kubalík, Sobotka, Červenka - O. Beránek, Černoch, Flek - M. Kaut, R. Zohorna, Smejkal - Tomášek, M. Špaček, D. Voženílek. Trenér: K. Jalonen.

USA: DeSmith - Perbix, Samberg, Perunovich, Kleven, C. Mackey, Thrun, Hutson - A. Tuch, Bonino, Grimaldi - Garland, O'Connor, Bjork - Mazur, Tynan, Gauthier - Coronato, P. Brown, Farrell. Trenér: D. Quinn.

hokej čtvrtfinále USA česká hokejová reprezentace Mistrovství světa v ledním hokeji Kari Jalonen