Merta skončil s covidem na kyslíku. Na pokoji mu dělal společnost Čtvrtníček

Rozhovor se Zorou Jandovou

Zora Jandová tvoří se Zdeňkem Mertou pár úctyhodných 33 let. Jediná opravdu stresující situace prý přišla, když český hudební skladatel ležel pár měsíců před oslavou svých 70. narozenin na přístrojích s covidem. I tyto chvíle mu však zpříjemnila zajímavá náhoda. Na pokoji totiž ležel s kamarádem a komikem Petrem Čtvrtníčkem.

Herečka, zpěvačka, textařka, pedagožka i věčná studentka Zora Jandová a uznávaný hudební skladatel Zdeněk Merta si na děti počkali, a tak loni Viktorka a Esther oslavily třicetiny a dvacetiny. Oslavu Zdeňkových sedmdesátin však zhatila covidová opatření, navíc si těžkým průběhem nemoci prošel i on sám.

„Zvenku to vypadalo hůř, než jak se Zdeněk cítil. Samozřejmě jsme měli obrovský strach, když byl na kyslíku. Naštěstí mu ale na pokoji dělal společnost jeho kamarád. Řehtali se od rána do večera,“ prozradila Jandová.

Že měl na pokoji blízkého člověka, ocenil i sám skladatel. Zprvu ale myslel, že je to žert. „Když jsem přišel do pokoje a seděl tam Čtvrtníček v masce, myslel jsem si, že je tam někde skrytá kamera,“ vzpomínal Merta.

Přiznal také, že po návratu z nemocnice na něj dolehla špatná nálada. „Cítil jsem se osaměle. V té době se nikam nesmělo,“ uvedl s tím, že v jednu dobu přemýšlel, že by šel zpátky do nemocnice. „Chodil jsem kolem rybníku a krmil kachny,“ přiznal hudebník.

Z chmurné nálady mu pomohl jeho kamarád Ondřej Pivec, který mu navrhl, aby natočil desku. „Obklopil jsem se mladými chlapci,“ přiznal Merta, který má za sebou více než 50letou hudební kariéru.

Na jeho desce najdete kromě duetů s jeho manželkou a dcerou Esther také písně s Ondřejem Pivcem, Jiřím Vodničkou nebo Vojtou Dykem. Hudba je pro manžele lék a zní v domě v Mníšku pod Brdy i díky Zoře, která se v rámci rehabilitace po covidu učí hrát na pozoun a zahrála dokonce i manželovi k narozeninám.

Tagy: