Miliardové ztráty, vyšší ceny a problém pro důležité stavby. Co způsobí stopka pro Metrostav?

Tříletý zákaz účasti ve veřejných soutěžích pro největší českou stavební firmu Metrostav může zkomplikovat realizaci některých důležitých staveb, obávají se experti. Její dceřiná společnost Metrostav Infrastructure se totiž zásadně podílí na výstavbě českých silnic a dálnic, tím pádem se některé z nich zřejmě budou muset odložit. Sama firma očekává, že přijde o 33 miliard korun obratu.

Odvolací soud potvrdil v úterý Metrostavu tříletý zákaz účasti na veřejných zakázkách za to, že  podplácel a manipuloval s veřejnými zakázkami v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Dostal také pokutu deset milionů korun. Společnost s trestem nesouhlasí a podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Metrostav očekává, že neúčast na veřejných zakázkách nebude problém jen pro něj, ale i pro výstavbu důležité infrastruktury v zemi. „Dceřiná společnost Metrostav Infrastructure má asi pět procent trhu. To se může zdát málo, jde ale o typy zakázek. Vzhledem k tomu, že se jedná zejména o silnice a dálnice, bude to problém. Metrostav Infrastructure vždy vítězil s nejnižší cenou a pokud bude v tendrech chybět, bude stát prostě stavět dráž,“ sdělil pro CNN Prima NEWS mluvčí společnosti Vojtěch Kostiha.

Pro samotnou společnost to pak znamená citelnou ztrátu. „Čekáme, že za tři roky, co má platit zákaz soutěže veřejných zakázek, přijdeme asi o 33 miliard obratu, přičemž asi z poloviny půjde o infrastrukturu, tedy silnice, dálnice, železnice, mosty, tunely, letištní dráhy a podobně,“ doplnil mluvčí. Verdikt ale podle něj neznamená, že by Metrostav nemohl realizovat už vyhrané tendry.

Veřejné zakázky se prodraží

Toho, že přijatý zákaz prodraží státní zakázky, se obávají i ekonomové. „Rozhodnutí soudu je samozřejmě třeba respektovat, nicméně je nepochybné, že zvýší nápor na veřejné rozpočty. Vyloučením Metrostavu z veřejných zakázek snížíme konkurenci na trhu, což povede k vyšším cenám staveb,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

„Pochybení, kterých se Metrostav dopustil, určitě musela být potrestána. Z pohledu veřejných rozpočtů by však bylo vhodnější uvalit násobně vyšší pokutu a nechat společnost, aby se dál mohla účastnit veřejných zakázek. Současný stav pravděpodobně povede k tomu, že veřejné rozpočty zinkasují nízkou pokutu, ale následně vydají násobně více peněz na plánované projekty kvůli menší konkurenci stavebních společností,“ doplnil.

Zřejmě to také způsobí odložení některých staveb. „Již nyní se hovoří o tom, že se bude muset odložit rekonstrukce budovy URAN v Liberci, kterou měl realizovat Metrostav. Tím se konečná cenovka zásadně navýší, protože je naše ekonomika zasažena pádivou inflací,“ vysvětlil Křeček pro CNN Prima NEWS.

I podle analytika společnosti Natland Petra Bartoně omezí neúčast Metrostavu na veřejných zakázkách konkurenci mezi staviteli. „A to může jen těžko zlevnit stavění. To, co stát prodělá skrze vyšší vysoutěžené ceny, může nakonec přesáhnout pokutu, kterou si nyní vydělal,“ řekl.

Tagy:
dálnice silnice Štěpán Křeček David Rath Metrostav veřejná zakázka Vojtěch Kostiha Natland Group

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:38

USA ohlásily další pomoc pro Ukrajinu

21:11

Hadí ostrov má symbolický, vojenský i ekonomický význam, říká reportér CNN

20:44

CNN: Ruští hackeři se údajně zaměřili na největší ukrajinskou soukromou energetickou firmu

20:18

Rusové bombardují Hadí ostrov fosforovými bombami, hlásí Ukrajinci

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Živě
ON-LINE: Rusové bombardovali Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci. Zveřejnili video útoku

Při raketovém útoku na Oděskou oblast přišlo o život 18 lidí. Ukrajinci zničili při útoku na jihu země ruskou vojenskou techniku a zabili 35 vojáků okupačních sil. Rusko se snaží zablokovat Lysyčansk, hlásí ukrajinský generální štáb. Šéf Kremlu Vladimir Putin popírá, že by za raketovým útokem na obchodní centrum v Kremenčuku stáli Rusové. Ruská vláda chce upravit zákon o obraně. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že mezi Ruskem a Západem vzniká nová „železná opona“. Ukrajina hlásí, že Rusové začali bombardovat Hadí ostrov.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.

Pohled na nahého Johnsona by byl nechutný. Putin vrací úder lídrům Západu za jejich vtipy

Ruský prezident Vladimir Putin reagoval na vtipy, které na jeho adresu pronesli britský ministerský předseda Boris Johnson a kanadský premiér Justin Trudeau. „Kdyby se svlékli, byl by to nechutný pohled,“ řekl šéf Kremlu pro ruská média. Johnson a Trudeau si na summitu G7 v Madridu utahovali z toho, že se Putin v minulosti často nechával fotit svlečený do půl těla.

Ukrajinci předvedli drtivou sílu houfnic z USA. Ruská děla neměla šanci, ukazuje video

Ukrajinci zaútočili na jednotky ruského dělostřelectva. Zničili při tom hned několik samohybných houfnic 2S3 Akacija. Útok podniklo ukrajinské dělostřelectvo pomocí obávaných tažených houfnic M777, které v květnu dodaly Spojené státy. Kdy a kde přesně k útoku došlo, není možné v průběhu války ověřit. Díky vojenské podpoře západních zemí začínají mít Ukrajinci nad okupanty obrovskou dělostřeleckou převahu – minimálně co se dostřelu týče. Na počet kusů těžké techniky vede stále Ruská federace.

Domácí zpravodajství

Další jihoamerický kokain v Česku. Drogy za čtvrt miliardy našli na Ústecku

Policie v Ústeckém kraji zajistila ve čtvrtek balík s větším obsahem kokainu. Podle informací denik.cz šlo až o 250 kilogramů. Balíčky s drogou se našly v dodávce v areálu firmy Fluorit v Sobědruhách na Teplicku, kde se zpracovávají nerostné suroviny, uvedl web. Národní protidrogová centrála bez dalších podrobností uvedla, že vyšetřuje nález většího množství kokainu v Ústeckém kraji. Mluvčí centrály Barbora Kudláčková jen řekla, že policisté na místě provádějí úkony trestního řízení.

Lidí s covidem v nemocnicích přibývá, JIP se ale neplní. Ministerstvo doporučuje roušky

Pozitivita testů na covid, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená významné rozšíření viru v populaci. Počty nakažených budou ještě několik týdnů dál růst. Zátěž roste ve všech regionech, zatím se ale výrazně neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče (JIP). Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Zatím podle něj nejsou nutná povinná opatření, doporučil roušky ve zdravotnictví.