Inflace zrychlila na 17,5 procenta. Raketový růst cen mají na svědomí nejen energie a jídlo

Prosincová inflace překvapila mnohé analytiky

Meziroční inflace zrychlila na 17,5 procenta

Meziroční inflace v červenci potřinácté v řadě zrychlila. Spotřebitelské ceny se zvýšily o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v červnu. Nejvíce zdražily energie a potraviny. V meziměsíčním srovnání stouply ceny o 1,3 procenta, což byl nejmírnější nárůst od letošního února. Údaje zveřejnil Český statistický úřad.

Ceny zboží v červenci meziročně vzrostly úhrnem o pětinu. Ceny služeb se zvýšily o 14 procent.

Meziroční růst statistici zaznamenali u potravin a nápojů a u cen energií. Mouka zdražila téměř o dvě třetiny, chléb o 30 procent. Polotučné trvanlivé mléko bylo v červenci meziročně dražší o dvě pětiny, cena másla stoupla přibližně o 61 procent a jedlé oleje o dvě třetiny.

V oddíle bydlení meziročně vzrostly především ceny elektřiny, a to zhruba o třetinu, zemního plynu o 59,8 procenta a tuhých paliv o 41,1 procenta. Nižší než v červnu byl meziroční růst cen pohonných hmot a olejů, které zdražily o 43,6 procenta.

Více lidé platí také za bydlení. Ceny nájmů stouply meziročně o téměř pět procent, vodného o 5,3 procenta, a stočného o 6,4 procenta. Teplo a teplá voda zdražily bezmála o pětinu.

Za celkovou narůstající drahotou však stojí i další faktory. „Meziměsíční růst cen pohánělo zejména markantní zdražení dovolených, o 23 procent v porovnání s červnem. Silný růst cen dovolených odráží skutečnost, že Češi na ní letos rozhodně nešetří. I když si uvědomují pokles kupní síly, zahraniční dovolenou si velmi často odepřít nedokázali,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda s tím, že důvodem může být i dvouletý dovolenkový půst způsobený pandemií koronaviru.

V příštích dvou měsících by inflace v meziročním vyjádření dle analytika mohla zůstat pod psychologickou úrovní 20 procent, i když nová prognóza ČNB počítá s jejím zářijovým růstem nad tuto úroveň. „To je příznivá zpráva pro současnou bankovní radu centrální banky. Zvyšuje se totiž pravděpodobnost, že by už letos nemusela být razancí inflace dotlačena k zvednutí základní úrokové sazby nad úroveň sedmi procent,“ vysvětlil Kovanda.

V příštím roce by měla inflace dle ekonoma začít postupně citelněji zmírňovat. „Za celý letošní rok vykáže inflace nejpravděpodobněji průměrné celoroční tempo 16,5 procenta. Příští rok pak zhruba 11 procent,“ uzavřel predikcí Lukáš Kovanda.

Tagy: