reklama

Michl: Inflace v Česku je jako kečup. Přes hrdlo se jí nechce, ale pak vyprskne

Ekonom a člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl hlásá, že vyšší inflaci bude mít Česká republika jen zhruba půl roku. Následně se podle něj začne snižovat. Michl to řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Ekonom dodal, že jedním z hlavních důvodů nynějšího růstu inflace je zdražení cen surovin.

reklama

Inflace v srpnu dosáhla úrovně 4,1 %. „Teď zhruba půl roku ji budeme mít vyšší a čekám, že až ve druhém pololetí příštího roku se sníží,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Michl. Ten jako hlavní důvod jejího zvyšování označil růst cen surovin. „Za rok ropa, stavební materiály, hliník a další podobné suroviny výrazně zdražily,“ připomněl ekonom.

Člen bankovní rady ČNB v pořadu 360° celý problém znázornil na příkladu kečupu. „Všechno to připomíná kečup. Když ho chcete použít, nejde vám přes to úzké hrdlo vypustit na talíř. A pak vám vyprskne,“ řekl Michl. Podobným způsobem se podle něj bude vyvíjet situace v ČR. „My se nyní snažíme protlačit tím hrdlem. Musíme to překonat – a najednou ten kečup proteče,“ pronesl Michl.

Samotné ceny suroviny by podle něj časem měly klesnout. „Čekám, že za rok či dva, uvidíme, nikdo to teď přesně neví,“ pravil Michl.

Ačkoliv opozice kvůli tomu kritizuje vládu, podle Michla za to není zodpovědná. „Vláda za to nemůže. Je to nabídka a je to po celém světě,“ řekl člen bankovní rady ČNB a poukázal na růst inflace například v USA, Německu, Polsku či Maďarsku. „Je to hlavně kvůli surovinám. Jak se snížily daně, neprojevilo se to na spotřebě, protože většina lidí zatím spíše šetřila,“ konstatoval ekonom s tím, že nyní čeká, že lidé začnou své úspory utrácet, a vracet tak do oběhu.

Jak na růst cen nemovitostí? Mít 20 procent hypotéky

Řeč v pořadu 360° padla i na úrokové sazby ČNB. Sám Michl řekl, že by je ještě nezvyšoval. „Když se zvýší sazby, já neovlivním cenu surovin,“ řekl ekonom. Podle něj bylo správné znormalizovat ekonomiku. „Netvrdím, že bych ty sazby nechal napořád, ale počkal bych, jak se ekonomiky stabilizují,“ dodal Michl.

Člen bankovní rady ČNB přišel s nápadem, jak zlepšit situaci s růstem cen nemovitostí. Zvýšil by poměrnou částku, kterou musí mít lidé při uzavírání smlouvy o hypotečním úvěru k dispozici. „Měli by dát 20 procent ze svého. Uklidnilo by to hypoteční boom,“ řekl Michl ve vysílání CNN Prima NEWS. Podle něj jde o jediné opatření, které lze udělat. Doufá, že na něj bankovní rada kývne ještě letos.

Tagy:

Hlavní zprávy

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik
Ekonomika

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik

Česko od nového roku čeká vysoké zdražování energií i základních potravin. Ekonomický analytik webu CNN Prima NEWS Petr Musil uvedl, že za to celosvětově mohou jednotlivé vlády i pandemie. „Inflace, která přichází neočekávaně, což je právě ta, kterou máme nyní, přeje dlužníkům. Nevyplatí se spořit. Klidně si něco kupme na menší úvěr,“ uvedl v pořadu 360°.

Očkování těch nejmenších proti covidu? Neshodnou se odborníci, politici ani rodiče
Koronavirus

Očkování těch nejmenších proti covidu? Neshodnou se odborníci, politici ani rodiče

Děti jsou ideální živé vakcíny, tvrdí imunolog Jiří Šinkora. Podle něj je zbytečné očkovat je proti koronaviru, protože pokud by někoho nakazily, mohlo by to být i výhodné, jelikož dospělého nakazí jen nižší virovou dávkou. Naproti tomu Ministerstvo zdravotnictví už předobjednalo pro ty nejmladší vakcíny Pfizer a BioNTech. Nyní čeká na schválení Evropskou lékovou agenturou.

Bohbot ze Svobodných: Více než 5 procent muslimů v zemi znamená problémy a nebezpečí

Bezpečnostní expert a stínový ministr vnitra trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků David Bohbot (Svobodní) by měl obavy, pokud by Česká republika v budoucnu přijímala více migrantů muslimského vyznání. „Kdykoliv muslimská komunita v evropských státech překlopí 5 procent, jsou problémy a je nebezpečno,“ řekl v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS.

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama