Kempování bez kempů? Vracíme lidem klid a pohodu, říká Lukáš Tesař

Tři kamarádi měli kromě podnikání v e-commerce ještě jedno společné a to kempování. Bratři Petr a Pavel Nohejlovi a Michal Strnad jednoho dne vyrazili do kempu a neměli kde zaparkovat. Kempy byly přeplněné k prasknutí a všichni se mačkali doslova jako sardinky. To je přivedlo k nápadu založit platformu, díky které by se dalo cestovat jinak. Cestovat v klidu, pohodlí a bez davů lidí. A tak založili projekt s názvem Bezkempu.

S trochou nadsázky se dá říct, že založili něco jako kempařský booking. A to se podle oblíbenosti projektu Čechům líbí. Často lidé táboří na soukromých pozemcích nevědomky, a v noci je přijde majitel z místa vyhnat. S platformou se tyhle časy ale změnily. Majitelé s kempaři o sobě totiž navzájem vědí, a byznys je to oboustranně výhodný - pozemek se majiteli zúročí a kempař má absolutní klid.

Projekt existuje už pět let a dva roky s bratry Nohejlovými a Michalem Strnadem funguje i Lukáš Tesař, který ve firmě zastává funkci výkonného ředitele. „Fungujeme v šesti lidech a všichni jsme karavanisti. Bezkempu je pro nás srdeční záležitost, ale zároveň i životní styl,“ říká Lukáš Tesař.

Můžete mi projekt Bezkempu popsat?

Jiná platforma pro alternativní možnost kempování, než ta tradiční. Spíše existuje ta tradiční verze kempů a tábořišť, kdy máte v kempu několik desítek někdy možná i stovek míst. Ale Bezkempu umožňuje kempování v pohodě tím, že nabízíme pozemky pro hosty, které jsou menší nebo něčím odlišné. Jedná se o místa jako jsou louky, zahrady, vinice, lesy a prostory u řek apod. Navíc je tam velké omezení, co se týká počtu hostů. Běžně umožňuje pět rezervací, takže to neznamená, že bude auto vedle auta nebo stan vedle stanu. Někteří majitelé, kteří s námi spolupracují, dokonce omezují počet třeba jen pro dva hosty.

„Tři bratři, tři kluci, tři králové a tři otcové zakladatelé – právě je napadl geniální nápad založit Bezkempu. Hlavní důvod byl, že po příjezdu do kempu neměli, kde zaparkovat. Chtěli cestovat jinak,“ dodává Tesař.

Jak to ze začátku probíhalo? Chodili kluci od pozemku k pozemku a bavili se s majiteli, zda jim je poskytnou pro jejich novou platformu?

Na začátku kluci opravdu začínali postupně oslovovat majitele různými způsoby, osobně, dávali inzeráty do lokálních novin, městských periodik apod. Když se jim někdo ozval, tak za zájemcem zajeli a pomohli mu vytvořit profil. Nábor takto dříve fungoval. Ale už více než dva roky nové pozemky přibývají automaticky. Řeknou si to majitelé mezi sebou nebo jim to doporučí bezkempaři. Ze začátku opravdu kluci poctivě pozemky objížděli.

Jezdíte si zkontrolovat pozemky i dnes?

Ano, snažíme se. V létě to není úplně technicky proveditelné, protože nechceme blokovat místa určená pro zájemce. A navíc se před sezónou hodně Čechů začne zajímat o pronájem svého pozemku a vytváří své profily. Takže jsou i starosti s dalším schvalováním. Nabízený prostor neschválíme jen tak, vytvoříme mu profil a teprve pak ho schvalujeme. Hodnotíme zda je tam dobrá příjezdová cesta a snažíme se prostě zjistit, co nejvíce informací. Aby host věděl do čeho jde. Všechny zájemce o pronájem nestačíme objet, ale průběžně se s majiteli potkáváme a mluvíme s nimi.

Hlídáte si i zpětné vazby od bezkempařů?

Ano, vždy po hostech i majitelích chceme, aby se vzájemně ohodnotili, zda bylo všechno v pořádku a vše odpovídá tomu, co je na profilu. Zda nám majitel „nekecá“. Zároveň žádáme i majitele o reakci na kempaře. Nechceme nikoho, kdo si jede na pozemek udělat párty, pouštět hlasitou hudbu apod.

Zažili jste někdy negativní zkušenosti?

Na prstech jedné ruky bych spočítal, kdy během jednoho roku řeším nějaké problémy. Letos si vybavím tři, kdy tam byla neohlášená párty. Máme možnost hosty zablokovat u nás v systému, aby už si pobyt nemohli objednat. A u majitelů se občas stává, že pozemek není připravený a je tam třeba vzrostlá tráva. My hostům garantujeme takzvanou srdcovku. V případě, že je tam oprávněná stížnost, tak vracíme celou částku za rezervaci nazpátek.

„Nejdříve to kluci zamýšleli jenom pro sebe, ale pak se jim to zvrtlo a rozšířilo se jim to do regulérního  rezervačního systému. Jenom se pronajímají pozemky a ne hotely. Momentálně máme kolem 1300 pozemků v Čechách, a pomalinku vystrkujeme růžky a jdeme i do zahraničí,“ dodává Tesař.

Kdo je vaše typická klientela?

Parametry hostů se hodně mísí. Velkou skupinu určitě tvoří rodiny s dětmi, cyklisti, rybáři a spousta hostů je takových těch těžších karavanistů. Takových těch, kteří chtějí klid, chtějí jít na procházku do hor a jsou to takoví ti tiší ohleduplní karavanisté.

A co nejpoptávanější lokality?

To také nejde říct. Vzhledem k tomu, že je těch pozemků skoro 1300, tak se nadá říct, co je nejoblíbenější. Možná se to dá odhadnout podle ročního období. Přijde léto, tak je nejzajímavější lokalita u vody. Přijde zima a lidé rezervují okolí u sjezdovek, u běžkařských tratí a v horách. Jaro a podzim pak pozemky, kde je možnost turistických výletů. Hrady nebo zámky.

Když na pozemek přijedu, tak jak to zaplatím?

Rozdělím to do dvou částí. Před měsícem jsme spustili aplikaci, přes kterou lze provést rezervaci a platbu. Nebo přes web, kde si vyberete pozemek a přepne vás to na platební bránu nebo zaplatíte převodem. Provedete úhradu rezervace a v emailu vám přijdou informace na cestu. Některé pozemky jsou přístupné hned po zaplacení a můžete tam ihned vejít. Někteří majitelé ale rezervace schvalují, protože musí být osobně přítomni při předání pozemku.

Je ČR pokroková v oblasti kempování?

Česká republika je oproti západní Evropě v zázemí pro karavanisty hodně slabá. Trochu jsme zaspali. Překvapilo nás to, když se v covidové době vyprodala všechna obytná auta a najednou se zjistilo, že není kde kempovat. Můžete kempovat tzv. na divoko, ale to je to, s čím nesouhlasíme. Vždy totiž pozemek někomu patří. Kempování má svá specifika. Člověk vidí jen hezké instagramové obrázky, ale na pozadí je mnoho dalších věcí. Třeba servis auta, čištění apod. A v ČR není moc míst, kde by bylo dobré zázemí. Ale v zahraničí máte v každé druhé nebo třetí vesnici tzv. stellplatz, kde můžete zastavit, provést servis, vyčistit odpady a dopustit pitnou vodu. V ČR to teprve vzniká, ale jen v rámci soukromého sektoru. A ta síť není vůbec hustá. My to v Bezkempu nechceme suplovat, chceme, aby to mělo nějakou přirozenou lidskou kulturu.

Co vaše plány do budoucna?

Máme velké. Chceme do zahraničí. Už tam několik vlaštovek máme. Ale je to složitější, je totiž třeba odlišná legislativa. Takže se ne vždycky najde pozemek od soukromníka. Přijmeme třeba i zahraniční kemp, ale musí splňovat naši filozofii. Klidné a nízkokapacitní prostředí. Už máme pozemky v Polsku, Rakousku, Německu, Slovinsku a Chorvatsku. A chceme jít dál. A dalším plánem je rozšiřování aplikace.

Vaše filozofie?

Vystihuje to slovo „uteč“. Od lidí, z města, z práce, ze stereotypu, od hluku a z narvaných kempů. Do přírody, na samotu, do ticha. To je princip kempování a naše filozofie. Nechceme být jako sardinky a nechceme, aby nás budily sousedovic děti nebo puštěné rádio od kempaře vedle.

Sledujte pořad Úspěšní s Veronikou Pospíšilovou

Tagy:
kempování cestování Česká příroda Úspěšní stanování bezkempu

Hlavní zprávy

I pan premiér vidí, že ministr Síkela je zoufalec. Měl ho dávno odvolat, kritizuje Babiš
Nový den

I pan premiér vidí, že ministr Síkela je zoufalec. Měl ho dávno odvolat, kritizuje Babiš

Vláda je totálně neschopná, pustil se do koalice bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Ten kritikou dlouhodobě nešetří ani u ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). Tentokrát v pořadu Nový den předseda hnutí podotkl, že by šéfa resortu měl současný premiér Petr Fiala (ODS) odvolat. I on sám vidí, že je Síkela zoufalec, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže
Koronavirus

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:58

Kreml zřejmě kolem 1. října ohlásí anexi ukrajinských území, uvádí analytici

08:33

I voják s nízkou morálkou a malými bojovými zkušenostmi může znamenat problém a smrt, uvedl jeden z Čechů bojujících na Ukrajině

07:55

Šéf ochranky prezidenta Uruguaye je vyšetřován kvůli falešným dokladům pro Rusy

07:25

V Německu řeší, jak regulovat vysoké ceny plynu

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle dané normy má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moci spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Na Floridě bijí na poplach. Z domovů utíkají statisíce lidí, na oblast se řítí hurikán Ian

Obyvatelé jihovýchodního pobřeží USA se připravují na nejhorší. Ve čtvrtek by je mohl zasáhnout hurikán Ian. Nejtvrději by měl hurikán udeřit na záliv Tampa Bay a sousedící okresy. Floridský guvernér Ron DeSantis proto už v sobotu vyhlásil stav ohrožení ve všech 67 okresech státu. S evakuací statisíců lidí bude pomáhat i Národní garda. Hurikán změnil cesty výletních lodí a zásadně ovlivní i fungování mezinárodních letišť na Floridě.

Scéna z Armageddonu v reálu: Vědci otestovali vesmírnou obranu Země, sonda zasáhla asteroid

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o první test obrany Země před vesmírným tělesem. Tento asteroid žádné nebezpečí pro Zemi nepředstavoval. Zda a jak se podařilo změnit jeho trajektorii, zjistí NASA za několik dnů či týdnů. Informovala o tom NASA na Twitteru. S analýzou fotometrických dat získaných po nárazu sondy DART pomohou i vědci z Česka.

Domácí zpravodajství

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Rodinná tragédie u Prahy: Policie našla čtyři mrtvé včetně dětí. Vyšetřuje vraždu a sebevraždu

V rodinném domě v Měšicích na Praze-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé, a to včetně dvou dětí. Podle policie jde zřejmě o rodinnou tragédii. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, informovala policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle předběžných zjištění se jedná o trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu. Potvrdit to má soudní pitva.

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.