Místo výše záloh dostávají klienti matematický vzorec. Hlavu si nad ním lámou i experti

Ptáte se, kolik budete nově platit za energie? Spočítejte si to. Někteří dodavatelé poslední instance posílají lidem matematický vzorec místo přesné částky za měsíční zálohy. Ovšem takový rébus není nic jednoduchého. Hlavu si s ním totiž lámou dokonce i matematičtí experti.

Roman Fiala z Jihlavy. Po krachu Bohemia Energy přešel ke společnosti E.ON jako k dodavateli poslední instance. Kolik by měl měsíčně platit, se ale nedozvěděl. „Ta částka, co máme platit, tam nebyla. Byl tam jen vzorec, což mě překvapilo,“ popsal.

Pan Fiala si i přesto, že vyučuje na vysoké škole, se vzorcem lámat hlavu nechtěl. Především proto, že by strávil hodiny sháněním všech neznámých. „Člověk by musel zabrouzdat a zjišťovat si ceny, protože jestli jsem to správně pochopil, ten vzorec se odvíjí od aktuální situace a ceny elektřiny na trhu,“ vysvětlil složitost takového výpočtu.

Pokud byste navíc chtěli zjistit, kolik za měsíc spotřebujete elektřiny, budete muset k počítači zasednout každý večer. „Není to určitě práce pro tužku a papír ani pro kalkulačku, spíš pro program typu Excel, protože sčítat stovky údajů, pak je násobit a na závěr je ještě dělit, je práce spíš pro nějaký program nebo programátora,“ myslí si Mirko Rokyta, děkan Matematicko-fyzikální fakulty na Univerzitě Karlově.

Chceme být vůči zákazníkům transparentní.

Společnost tvrdí, že takhle postupuje, aby se předešlo případným nedorozuměním. „Chceme být vůči zákazníkům v režimu dodavatele poslední instance naprosto transparentní, proto jsme zveřejnili i vzorec, jak cenu pro klienty počítáme,“ uvedla mluvčí E.ON Martina Slavíková. Ty, kteří se nechtějí spoléhat na matematické schopnosti a nehodlají trávit večery nad čísly, odkazuje společnost na své stránky, kde jsou některé modelové příklady už spočítány.

Nově zálohy za energie pro klienty, kteří jsou v režimu dodavatele poslední instance, budou podle ministra Havlíčka zastropované. Jejich maximální výši oznámí ministerstvo průmyslu a obchodu během úterý.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.