Místo výše záloh dostávají klienti matematický vzorec. Hlavu si nad ním lámou i experti

Ptáte se, kolik budete nově platit za energie? Spočítejte si to. Někteří dodavatelé poslední instance posílají lidem matematický vzorec místo přesné částky za měsíční zálohy. Ovšem takový rébus není nic jednoduchého. Hlavu si s ním totiž lámou dokonce i matematičtí experti.

Roman Fiala z Jihlavy. Po krachu Bohemia Energy přešel ke společnosti E.ON jako k dodavateli poslední instance. Kolik by měl měsíčně platit, se ale nedozvěděl. „Ta částka, co máme platit, tam nebyla. Byl tam jen vzorec, což mě překvapilo,“ popsal.

Pan Fiala si i přesto, že vyučuje na vysoké škole, se vzorcem lámat hlavu nechtěl. Především proto, že by strávil hodiny sháněním všech neznámých. „Člověk by musel zabrouzdat a zjišťovat si ceny, protože jestli jsem to správně pochopil, ten vzorec se odvíjí od aktuální situace a ceny elektřiny na trhu,“ vysvětlil složitost takového výpočtu.

Pokud byste navíc chtěli zjistit, kolik za měsíc spotřebujete elektřiny, budete muset k počítači zasednout každý večer. „Není to určitě práce pro tužku a papír ani pro kalkulačku, spíš pro program typu Excel, protože sčítat stovky údajů, pak je násobit a na závěr je ještě dělit, je práce spíš pro nějaký program nebo programátora,“ myslí si Mirko Rokyta, děkan Matematicko-fyzikální fakulty na Univerzitě Karlově.

Chceme být vůči zákazníkům transparentní.

Společnost tvrdí, že takhle postupuje, aby se předešlo případným nedorozuměním. „Chceme být vůči zákazníkům v režimu dodavatele poslední instance naprosto transparentní, proto jsme zveřejnili i vzorec, jak cenu pro klienty počítáme,“ uvedla mluvčí E.ON Martina Slavíková. Ty, kteří se nechtějí spoléhat na matematické schopnosti a nehodlají trávit večery nad čísly, odkazuje společnost na své stránky, kde jsou některé modelové příklady už spočítány.

Nově zálohy za energie pro klienty, kteří jsou v režimu dodavatele poslední instance, budou podle ministra Havlíčka zastropované. Jejich maximální výši oznámí ministerstvo průmyslu a obchodu během úterý.

Tagy: