reklama

Mizející symfonie: Vědci odhalují děsivé změny v ptačím zpěvu

Pro mnoho z nás představuje ptačí zpěv neodmyslitelnou součást vycházek do přírody. Nová studie však odhaluje, že ptačí zpěvy po celé Severní Americe i Evropě se mění – ubývá v nich na hlasitosti i rozmanitosti.

reklama

Mezinárodní vědecký tým zveřejnil svou studii ve vědeckém časopise Nature Communications. Ke svému pozorování využil novou techniku – jde o kombinaci monitoringu ptáků laickou veřejností a nahrávek jednotlivých druhů. Díky tomu se výzkumníkům podařilo dát dohromady zvukové scenérie na více než dvou stech tisíc míst v průběhu posledních pětadvaceti let.

Zvukové charakteristiky těchto míst pak byly poměřovány za pomoci čtyř indexů. Právě ty rozhodovaly o diverzitě a intenzitě zvukové scenérie jakožto celku. „Odhalili jsme rozšířený pokles akustické diverzity a intenzity přirozených zvukových scenérií, které byly vedeny změnami ve složení ptačích populací,“ vysvětluje vedoucí studie Simon Butler. „Tyto výsledky naznačují, že jarní zpěvy se ztišují a nejsou tak rozmanité,“ dodává a upozorňuje, že změny ptačího zpěvu mohou mít vliv na duševní pohodu nás lidí.

Výzkumníci dále uvádějí, že vztah mezi změnami v ptačích populacích a výslednými zvukovými charakteristikami není snadné předpovědět do budoucna. „Bohužel prožíváme celosvětovou environmentální krizi a nyní víme, že k tomu může přispívat i mizející propojení mezi lidmi a přírodou,“ obává se další členka týmu Catriona Morrison.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počty nakažených neklesají, za pondělí jich přibylo 17 599. Zemřelých s covidem je sto denně
Koronavirus

Počty nakažených neklesají, za pondělí jich přibylo 17 599. Zemřelých s covidem je sto denně

V Česku počet zemřelých s prokázaným onemocněním COVID-19 přesáhl 33 tisíc, ministerstvo zdravotnictví eviduje k pondělí 33 069 obětí. Od poloviny listopadu umírá s covidem kolem stovky pacientů. Dál rostou i počty nově nakažených, v pondělí testy odhalily 17 599 nových případů covidu, asi o 3 100 víc než před týdnem. Nemocniční péči vyžadovalo v pondělí 6 394 pacientů s covidem, nejvíce od 7. dubna, z toho ve vážném stavu bylo 1 022, poprvé od 7.dubna jich je víc než tisíc. Stouplo také incidenční číslo, k pondělku na 100 tisíc obyvatel za sedm dní připadá 1 230 nově potvrzených nákaz, o den dříve to bylo 1 201.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch: Očkováním dětí stabilizujeme školy. Píšou mi rodiče, kteří na vakcíny už čekají

Očkování dětí je bezpečné a může díky němu dojít ke stabilizaci ve školství, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Naočkovaný člověk je podle něj o 60 procent méně infekční. V rozhovoru mluvil dále i o tom, zda na třetí dávku musí i lidé, kteří nákazu prodělali a mají zároveň i ukončené očkování.

reklama