Mlsna: Regulace cen potravin jako v Maďarsku? Dopadlo to tragicky, jídlo bylo i na příděl

Vláda má silný nástroj pro regulaci cen potravin – zákon o cenách. Když jsme se ale dívali na srovnání se zahraničím, tak jsem vděčný, že k němu stát nesáhl. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Jako příklad uvedl Maďarsko, které po regulaci cen podle něj „skončilo tragicky“.

„Jeden vskutku silný nástroj na regulaci cen máme, a to zákon o cenách. Když si ho přečteme, tak regulační orgány – vláda nebo třeba ministerstvo financí – mohou stanovovat maximální ceny, minimální ceny nebo je usměrňovat v cyklu. Když jsme se ale dívali na srovnání se zahraničím, tak jsem vděčný, že k tomu stát nepřistoupil,“ podotkl Mlsna.

Za příklad uvedl Maďarsko, které k regulaci cen potravin tímto způsobem přistoupilo. „A je na tom tragicky – mají tragickou inflaci, nedostatek potravin, některé se musely dávat na příděl. V globálním světě, volném pohybu osob a zboží má regulace kontraproduktivní důsledky,“ doplnil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Obchody nespolupracují. Proto jsme bouchli do stolu, řekl Nekula k vysokým cenám potravin

Dalším nástrojem je podle něj boj s inflací. „Je vidět, že mezi zvýšením cen potravin a inflací je neúprosná závislost. Kde je vysoká inflace, tam je růst potravin. Na prvním místě jsou pobaltské státy, Maďarsko a poté Česko. Je v tom vidět přímá úměra,“ sdělil Mlsna.

Prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová s Mlsnou souhlasí v tom, že zastropování cen potravin by nemělo smysl. „Co smysl má, je snížení DPH na potraviny. Můžeme se bavit o jeho snížení na nulu, například na dobu neurčitou,“ řekla. Podle předsedy ÚOHS se kvůli 15procentní dani na potraviny čeští prvovýrobci a zpracovatelé stávají v zahraničí nekonkurenceschopní.

„Musí v Česku zaplatit 15procentní daň, zboží vyvézt a vydělat. Pro agrosektor je velmi tíživé obstát v evropské konkurenci,“ doplnil. Vláda by tak podle něj po vzoru Francie mohla dojít k dohodě s obchodními řetězci, kdy by za určitých podmínek stanovila nižší daň na určité potraviny – zejména ty základní.

Tagy: