Tornádo se prohnalo Moravou, potvrdili lovci bouřek. Vítr vyvracel stromy, poškodil i domy

Silný vítr zasáhl při páteční bouřce některé obce na Blanensku. Obyvatelé mluví o tornádu, odborníci zatím jejich domněnky nepotvrdili. Podle organizace Czech Thunderstorm Research Association, ve které působí lovci bouřek a amatérští meteorologové, ale o slabé tornádo jednoznačně šlo. Na svých stránkách zveřejnili i video, které má dokazovat dotyk tornáda se zemským povrchem. Živel pozorovali obyvatelé Letovic, Lhoty i Nýrova v Jihomoravském kraji. Ačkoli jeho intenzita nebyla výrazně silná, poničil několik střech a vyvrátil stromy.

Objevilo se v Česku další tornádo? Na tom po páteční bouřce na Blanensku zatím shoda nepanuje. O tornádo pravděpodobně nešlo, meteorologové zatím nemají potvrzený dotyk víru se zemí, řekl ČTK Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

S tím ovšem nesouhlasí lidé z Czech Thunderstorm Research Association. „Dle předběžného hodnocení vznikla konvektivní buňka, pravděpodobně supercelární povahy, před postupující linií bouřek,“ uvedli na Facebooku čeští lovci bouřek. Dodali, že tmavá rotující oblaka byla pozorována ještě před vznikem samotné tromby, tedy „trychtýře“, který po doteku se zemí způsobuje tornádo. „Jeden z dotyků tornáda se zemským povrchem poblíž Lhoty u Letovic zachytila i webkamera,“ dokládají lovci bouřek záběry z kamer na jednom z domů.

ČTĚTE TAKÉ: Další tornádo v Česku? U Letovic lidé natočili nezvyklý úkaz s vírem ve tvaru trychtýře

Tromba podle lovců bouřek zřejmě vznikla v okolí Kunštátu a postupovala směrem na Letovice. „K prokazatelnému kontaktu se zemským povrchem došlo v katastru obcí Nýrov a Lhota,“ popsali s tím, že tornádo tam způsobilo škody odpovídající intenzitě F0, tedy nejnižšímu stupni. Poničilo střechy a polámalo stromy.

„Tady v obci kousek od Letovic, která se jmenuje Lhota, prošel vítr postupně zahradami rodinných domů. Vyvrátil plechovou zahradu, také několik vzrostlých stromů. Silný vítr postupoval zahradami dál směrem k Letovicím, kde zvedl i gumový bazén, který se stal na sociálních sítích takovým pomyslným obrázkem toho pátečního tornáda,“ popsal z místa reportér CNN Prima NEWS Jakub Nakládal. Ve Lhotě zahlédl i poničenou střechu rodinného domu. Žádné dramatické škody ale podle hasičů živel nenapáchal.

🌪🌪🌪VČEREJŠÍ TORNÁDO POTVRZENO🌪🌪🌪 (pozn. nejedná se o apríl) Již od prvních informací je tým CTRA v kontaktu s místní...

Posted by Czech Thunderstorm Research Association on Saturday, April 1, 2023

V pátek potrápily bouřky většinu republiky. „Místy byly i silné a doprovázené zejména nárazy větru kolem 70 km/h. Nárazový vítr lámal stromy i ve středních Čechách, na Vysočině nebo na severu Jihomoravského kraje,“ dodala pro CNN Prima NEWS meteoroložka Jana Hujslová.

Meteorologický jev, jako je tornádo, je typický pro oblast Spojených států amerických. Ve stejnou dobu jako na Moravě se vyskytlo v části jihu a středozápadu USA. Bylo ale doprovázeno ničivými bouřemi a během pátečního odpoledne místního času si  v Arkansasu podle stanice CNN vyžádalo nejméně tři mrtvé a desítky zraněných.

Tagy: