Mozek útoků z 11. září stále čeká na soud. Proces tisíciletí byl odložen kvůli covidu

Chálid Šajch Muhammad

Upoutávka na speciální vysílání 11. září

Byl to on, kdo vymyslel a naplánoval útoky z 11. září 2001, tvrdí Američané. Chálid Šajch Muhammad je měl začít osnovat ve druhé polovině 90. let společně s Usámou bin Ládinem. Ten byl zastřelen v roce 2011 ve své rezidenci nedaleko Islámábádu. Muhammad byl dopaden o celých osm let dříve. Později byl převezen na americkou základnu na kubánském Guantánamu, kde byl podroben tvrdému mučení. Jeden z nejvyšších představitelů al-Káidy tam nyní ještě stále čeká na soud.

Nesčetněkrát ho topili při waterboardingu. Podrobovali ho rektální rehydrataci známé též jako nutriční klystýr neboli podávání stravy análním otvorem. Odpírali mu spánek a psychicky ho týrali. Americká vláda přiznala, že Muhammada po jeho dopadení v roce 2003 vystavovala velmi drsným, takzvaně „vylepšeným“ výslechovým metodám, jak dokládá i Zpráva vyšetřovací komise o 11. září 2001, kterou vypracovala Národní komise pro teroristické útoky na Spojené státy.

„Chci vědět, co ví, a chci to vědět rychle,“ objasnil tehdy údajně nelítostný postup jeden z šéfů americké Ústřední zpravodajské služby podle BBC. Muhammad byl dopaden 1. března 2003 v pákistánském městě Rávalpindí. CIA ho poté držela v několika tajných věznicích a o tři roky později nechala přemístit na americkou námořní základnu Guantánamo na Kubě.

Během výslechů se Muhammad přiznal nejen k organizování útoků z 11. září, ale i k mnoha dalším teroristickým operacím. Vzal na sebe mimo jiné zodpovědnost za útok na Světové obchodní centrum v roce 1993, bombové útoky na Bali v roce 2002 či plánování nepodařených atentátů na papeže Jana Pavla II. a někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona.

V roce 2008 byl Muhammad obviněn speciální americkou vojenskou komisí z válečných zločinů a masového vraždění. Za to mu nyní hrozí trest smrti. Soudní líčení mělo začít v lednu 2021, kvůli pandemii koronaviru bylo však odloženo zatím na neurčito. Jeho advokáti, stejně jako organizace Amnesty International či Human Rights Watch, ovšem upozorňují, že jeho doznání je neplatné, neboť bylo vynuceno mučením.

Spolu s Muhammadem jsou obviněni další čtyři muži – Walid Muhammad Salih Mubarak Bin ’Attash, Ramzi Bin al-Shibh, Ali Abdul Aziz Ali a Mustafa Ahmed Adam al Hawsawi, kterým také hrozí hrdelní trest. Všech pět mužů se dostavilo ve čtvrtek k předsoudnímu líčení, jak uvádí CNN.

Terorista vystudovaný v USA

Muhammad se narodil v Kuvajtu pákistánským rodičům. V 80. letech odjel studovat do Spojených států, kde získal titul strojního inženýra. Poté se přemístil do Afghánistánu, aby se přidal k boji mudžáhidů proti sovětským okupantům. Tam se údajně poprvé setkal s Usámou bin Ládinem.

Frank Pellegrino byl jedním z agentů FBI, kteří se snažili dopadnout Muhammada dlouho před 11. zářím 2001. Tvrdí, že ho málem dostali už v 90. letech minulého století. V roce 1993 se agent podílel na vyšetřování útoku na World Trade Center, kdy se Muhammad poprvé dostal do hledáčku zpravodajských služeb.

V polovině 90. let pak Muhammada vystopovali a chystali se ho zatknout v Kataru. Kvůli hrozícímu diplomatickému skandálu k tomu však nakonec nedošlo. Američané tehdy nepovažovali jeho zadržení za svou prioritu. A vysoký představitel al-Káidy opět zmizel. „Cítili jsme vztek, pohoršení a frustraci,“ vzpomínal později agent na to, jak jim Muhammad proklouzl. Někdy tou dobou se pravděpodobně v jeho hlavě začal rodit plán na výcvik pilotů a ničivý útok letadly.

Pellegrino měl později s Muhammadem příležitost mluvit během výslechu. Podle něj zadržený necítí žádné výčitky. „Určitě se cítí dobře, kvůli tomu, co udělal. Líbí se mu, když je středem pozornosti,“ uvedl bývalý agent.

Veškeré pokusy učinit spravedlnosti zadost po zadržení Muhammada zatím ztroskotaly. Soud v New Yorku se zatím neuskutečnil kvůli velkému tlaku ze strany veřejného mínění. „Všichni křičeli: Nechci tohohle týpka u sebe na dvorku. Ať zůstane na Guantánamu,“ vysvětlil Pellegrino.

Pokud k soudnímu přelíčení nakonec dojde, bude se bezesporu jednat o jeden z největších procesů v historii Spojených států. A také nejkontroverznějších – právě kvůli „vylepšeným výslechovým metodám“ CIA, které se chystá obhajoba napadnout. „Spojené státy zorganizovaly a zavedly program jasně definovaný k mučení těchto mužů,“ tvrdí Muhammadův advokát David Nevin. Odhaduje, že soud by se mohl táhnout klidně dalších 20 let.

Tagy:
New York terorismus 11. září mučení Usáma bin Ládin Jan Pavel II. útoky soud USA Al-Káida Bill Clinton Islámábád Guantánamo Chálid Šajch Muhammad Central Intelligence Agency