Mrazivá zpověď hokejisty Novotného. Když jsem hrál v Jaroslavli, z létání jsem měl strach

Od pádu letadla s ruským týmem Lokomotiv Jaroslavl uběhlo přesně deset let. Mezi 44 oběťmi byli také tři čeští reprezentanti Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček. Když v roce 2014 odlétal z onoho osudového letiště a se stejným týmem bývalý český hokejista Jiří Novotný, měl velký strach. Ve vysílání CNN Prima NEWS Novotný na trojici zesnulých hokejistů a celou tragédii zavzpomínal.

„Tento den prožívám velmi silně, všechny tři kluky jsem znal. S Janem Markem jsme vyrůstali v Jindřichově Hradci a známe se od mládí. Čas letí strašně rychle,“ uvedl Jiří Novotný, který si v NHL zahrál za Buffalo Sabres, Washington Capitals či Columbus Blue Jackets.

„Zrovna jsem šel na trénink, tehdy jsem hrál v Kazachstánu. Najednou nám řekli, že trénink nebude kvůli pádu letadla týmu Lokomotiv Jaroslavl. Říkal jsem si, že to není možný. Ohromná tragédie, mám to před očima,“ dodal Novotný s tím, že Janu Markovi dodnes na hřbitov nosívá svíčky.

Tři roky poté, co k pádu letadla došlo, začal Novotný hrát právě za Jaroslavl. Vzpomínka na strašnou nehodu prý byla cítit před každým zápasem. „Nalétáno toho už mám hodně. Přesto z toho mám respekt. Když jsem poprvé odlétal s Jaroslavlí na úvodní zápas ročníku, měl jsem blbý pocit. Dráha na letišti není moc dlouhá. Vždy jsem se bál,“ přiznal kapitán českého výběru na mistrovství světa v roce 2013 a zlatý medailista z šampionátu v roce 2010.

Létání se ještě před nehodou obával také jeho kamarád Jan Marek, s čímž se svěřoval i některým přátelům z prostředí hokeje. Po sezoně 2011/12 se chtěl vrátit do pražské Sparty. To už ale bohužel nikdy nestihl.

Obránce Karel Rachůnek byl v době tragédie kapitánem Lokomotivy. Byl také oporou české reprezentace, se kterou v roce 2010 vyhrál zlato na šampionátu v Německu, kde dal legendární vyrovnávající gól v semifinálovém utkání se Švédy necelých osm vteřin před koncem základní hrací doby. O rok později Česku pomohl k bronzové medaili na mistrovství světa na Slovensku. V NHL prošel týmy, jako jsou například Ottawa Senators, New York Rangers či New Jersey Devils.

Útočník Jan Marek si v NHL nezahrál. V české extralize a poté i v ruské KHL však patřil mezi nejlepší hráče. V sezoně 2008/09 se dokonce stal nejlepším střelcem ruské ligy. Stejně jako Rachůnek patří ke generaci, která pro Čechy na mistrovstvích světa 2010 a 2011 vybojovala zlato a bronz. Marek se navždy zapsal do paměti českých fanoušků, když na zlatém šampionátu v Německu proměnil rozhodující nájezdy ve čtvrtfinále s Finskem i v semifinále se Švédskem.

Útočník Josef Vašíček je jedním ze zlatých hochů ze šampionátu ve Vídni v roce 2005. O rok později v NHL také s Carolinou Hurricanes vyzvedl nad hlavu Stanleyův pohár. Kromě Caroliny si v nejprestižnější hokejové soutěži světa zahrál také za Nashville Predators a New York Islanders.

Tagy:
letadlo létání nehoda tragédie hokej sport Rusko Karel Rachůnek Jan Marek Josef Vašíček Jiří Novotný