Musíme se uskromnit a vybrat dluhovou zatáčku smrti. Křeček obhajoval vyšší daně a rušení slev

Situace je složitá. Musíme se zadlužením státu něco dělat, uskromnit se, abychom vybrali dluhovou zatáčku smrti. Ve vysílání Hlavních zpráv na CNN Prima NEWS to uvedl poradce premiéra Petra Fialy (ODS) a ekonom Štěpán Křeček. Obhajoval tak chystané nepopulární kroky vlády, jako zvyšování daní, například z neřestí, nebo rušení některých slev na poplatníka.

„Situace v naší zemi je velice složitá. Velice intenzivně se zadlužujeme a s tím musíme něco dělat, uskromnit se, abychom vybrali dluhovou zatáčku smrti. Samozřejmě, některé škrty budou bolestivé, navyšování příjmů nebude tak populární, ale je to naprosto nezbytné pro to, abychom naši zemi vyvedli z dluhových problémů, v nichž se nacházíme,“ vysvětloval Křeček.

Podle zjištění CNN Prima NEWS vláda chystá zhruba tři desítky úsporných opatření, mezi něž se řadí například zrušení školkovného, slevy na nepracujícího partnera nebo zvyšování některých daní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ostrý střet: Peksa hájil povinnou rekonstrukci domů. Pohádky ovčí babičky, reagovala Konečná

„Je důležité, abychom rodiny s dětmi podporovali, ale sleva na nepracující manželku většinou vedla k tomu, že se odrazovalo od práce. Tím pádem vznikala motivace, aby lidé nepracovali,“ obhajoval Křeček budoucí krok vlády.

Stejně tak je podle něj školkovné slevou, kterou využívali „bohatší lidé, kteří měli dostatečné daně, aby si slevu mohli odečíst“. Ujistil však, že ke zvyšování daní z příjmů fyzických osob nedojde.

„V této těžké finanční době je potřeba, aby měli zaměstnanci co nejvyšší čisté příjmy. Spíše se budou zvyšovat daně z neřestí – u cigaret, alkoholu či hazardu. Možná se zdaní i konopí, tudíž dojde k jeho legalizaci. Budou se zvyšovat daně z nemovitostí, ale na příjmy zaměstnanců se sahat nebude,“ uzavřel ekonom.

Tagy: