Musk nám přidělává práci. Snahu změnit dráhu planetky Bennu vítám, říká astronom Grygar

Existuje možnost, že by astronomové mohli přehlédnout planetku řítící se k Zemi, protože si ji spletou s družicí firmy Elona Muska, řekl v pořadu CNN Prima NEWS Interview astronom a astrofyzik Jiří Grygar, spoluzakladatel společnosti skeptiků Sisyfos. Jako kapacita ve svém oboru pochválil snahu Číny, která by chtěla změnit dráhu planetky Bennu.

V nejbližších sto letech nám podle Grygara nebezpečí z vesmíru spíše nehrozí, odborníci umí vše dopředu vypočítat. Existuje ale asi jednoprocentní možnost, že by astronomové mohli nějakou planetku na snímku přehlédnout. „Proto zuřím kvůli Elonu Muskovi (americký podnikatel, který založil kosmickou společnost SpaceX, pozn. red.), protože posílá družice v obrovském počtu a ty dělají stejné stopy jako planetky. Je to opravdu opruz,“ uvedl Grygar, podle něhož se dokonce jedna planetka jmenuje.

„Planetka Grygar byla radost k mým 60. narozeninám, objevil ji můj spolužák, který se mnou začínal. Má asi jen šest kilometrů,“ sdělil. Kromě ní přišla v pořadu na CNN Prima NEWS řeč i na planetku Bennu, u níž se Čína bude snažit změnit dráhu letu – je totiž zařazena na seznam možných těles, u nichž hrozí dopad na Zemi.

„Vnímám to jako dobré. Tato snaha vznikla proto, abychom mohli předejít potenciálním hrozbám. Je vidět, že Čína v kosmonautice vede,“ podotkl Grygar a vyzdvihl její nedávný úspěch, kdy se Číňanům dosud jako jediným podařilo přistát se sondou na odvrácené straně Měsíce.

Ocenění od Zemana odmítl, Duka ho zklamal

Uznávaný vědec získal mnoho ocenění, některá však odmítl. „V roce 2009 mi komise Akademie věd chtěla udělat cenu. Tehdy tam ale zasedali lidé, kteří nebyli schopni napsat vědecký článek – diletanti. Domnívali se, že akademii můžeme zrušit,“ dodal s tím, že od takových lidí ocenění nemohl převzít. Společně s tím se vzdal finanční odměny půl milionu korun.

Sedm let poté ho chtěl vyznamenat i prezident Miloš Zeman, což taktéž odmítl. „Dívám se, kdo dostal ocenění přede mnou i kdo ho uděluje. Nemám nejmenší důvěru k lidem, které si pan prezident vybírá. S nimi bych si nesedl k jednomu stolu,“ reagoval Grygar.

Jako věřícího ho pak zklamal i kardinál Dominik Duka, a to svými výroky v době pandemie. „Silně poškozuje obraz katolické církve a mrzí mě to, protože jsem si pana kardinála vážil. Byli jsme na stejné notě a teď se mi zdá, že dává přednost lidem, kteří katolickou církev dehonestují,“ okomentoval Grygar kardinálovy kroky s tím, že jsou „podivné“.

Tagy: