Na Donbase hrozí tragédie jako v Mariupolu. Expert popsal obrovské dilema ukrajinské armády

Ukrajina prochází nejtěžšími chvílemi války. Tak označil prezident Volodymyr Zelenskyj boje na Donbase, kde podle jeho slov ztrácí armáda 50 až 100 vojáků denně. Rusové si upevňují pozice poblíž města Severodoněck, které už obklíčili ze tří stran. Schyluje se tak k podobnému scénáři jako v případě Mariupolu a Ukrajinci musí řešit nepříjemné dilema.

Rusové se podle válečného reportéra CNN Prima NEWS Matyáše Zrna poučili z chyb na začátku války, kdy útočili na mnoha frontách najednou a měli příliš ambiciózní cíle. Postupně tak své původní plány redukovali.

„Obrovské obkličovací kotle, ve kterých měla zůstat uvězněná ukrajinská armáda, se postupně měnily na stále menší a menší cíle, až skončily u obsazení Severodoněcku, tedy nejzazšího výběžku ukrajinské obrany na Donbase. Severodoněck je nyní obklíčen ze tří stran a z té čtvrté leží řeka Severní Doněc,“ popisuje Zrno dramatickou situaci na východě Ukrajiny.

Ukrajinští obránci jsou nyní postaveni před obrovské dilema: Buď zůstat a bránit více než stotisícové město s rizikem, že z něho bude nový Azovstal, nebo se stáhnout přes řeku. Jenže většina mostů přes Severní Doněc je zničená a místa, kde se dá řeka překročit, jsou pod neustálou palbou ruského dělostřelectva. Případný ústup by tak znamenal nechat Rusům napospas veškerou těžkou techniku a navíc riskovat značné ztráty.

Důležitou roli hraje také symbolika. „Obsazení Severodoněcku by znamenalo, že celá Luhanská oblast by se ocitla pod ruskou kontrolou. To by umožnilo Kremlu prohlásit to jako své vítězství, protože posledními oficiálními válečnými cíli Ruska bylo právě tzv. osvobození Doněcké a Luhanské oblasti,“ připomíná Zrno.

„Je tedy možné, že i z tohoto důvodu Ukrajinci město neopustí. Pokud obránci města zůstanou a budou ho bránit, tak o Severodoněcku v příštích týdnech uslyšíme podobně, jako jsme v minulých týdnech slýchali o Mariupolu,“ dodává válečný reportér.

Osm tisíc ukrajinských zajatců?

Kritická situace panuje z pohledu Ukrajinců i na dalších místech Donbasu. „Nepřítel se pokouší zlepšit svoji taktickou situaci u města Izjum a obnovit ofenzivu na Slovjansk,“ uvedl generální štáb ukrajinské armády a upozornil, že ruská vojska ostřelovala pomocí dělostřelectva, raketometů a minometů obce v regionu. Rusové podle štábu při útocích směrem na Bachmut a Avdijivku využívají též prostředky radioelektronického boje.

I tak v uplynulých 24 hodinách ukrajinští obránci odrazili několik útoků v Doněcké i Luhanské oblasti, zničili čtyři tanky, dva dělostřelecké systémy, obrněný transportér a pět bezpilotních průzkumných letounů.

Naproti tomu zástupce takzvané Luhanské lidové republiky v Rusku Rodion Mirošnik ve čtvrtek podle ruské agentury TASS sdělil, že v Doněcké a Luhanské oblasti je 8 000 ukrajinských zajatců. Údaj ale není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Ponížení pro Harryho a Meghan. Na webu královské rodiny klesli na úroveň vyděděného prince

Princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu, se dočkali dalšího ponížení. Na oficiálních webových stránkách britské královské rodiny byli přesunuti až na konec sekce o profilech jednotlivých členů. Na dně se nacházejí spolu se zavrženým princem Andrewem, který je zapletený do sexuální aféry miliardáře Jeffreyho Epsteina.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.