Na hluk startujících gripenů si v Čáslavi už zvykli. Budou stíhačky F-35 ještě horší?

Česká armáda možná bude mít nové stíhací letouny F-35. Pokud je vojáci získají, budou stroje vzlétat mimo jiné i z vojenského letiště v Čáslavi. Tam už mnoho let způsobují hluk stíhačky Gripen a místní obyvatelé se s nimi víceméně smířili. Nad hlukovou zátěží F-35 zatím visí otazník, ale pokud to bude potřeba, chce armáda nechat vypracovat odborný posudek.

„Vždy se někdo najde, komu to vadí, ale jsme vojenské město, jsme na to zvyklí. Tak jako si zvyknete, když bydlíte vedle železnice, tak my už ani nevnímáme, že nám tady vojáci létají,“ popsal místostarosta Martin Horský (Čáslav pro všechny).

Na náměstí v Čáslavi se reportér CNN Prima NEWS ptal lidí, jestli jim hluk ze stíhaček vadí. Ti, co jsou místní, si na něj už veskrze zvykli a nejsou proti němu. Ti, co Čáslaví jen projíždějí, by ale podle svých slov za barákem nechtěli mít přistávací a vzletovou dráhu stíhaček.

„Jsme si vědomi hlukové zátěže, která je spojená s tak výkonnými letouny, které provozujeme na letišti v Čáslavi, ať už je to letoun L159, nebo JAS 39 Gripen, a velice si vážíme benevolentnosti obyvatel, kteří bydlí v blízkém okolí letiště Čáslav,“ ujistila armáda.

Otázkou zůstává, jestli po nasazení nových letounů F-35 bude hluk vyšší, anebo se hluková zátěž naopak sníží. Armáda chce každopádně po nasazení nových stíhaček F-35 zpracovat na nové letouny hlukovou studii.

Tagy:
stíhačka vojáci letiště nákup hluk Čáslav Armáda České republiky Ministerstvo obrany České republiky Gripen Lockheed Martin F-35 Lightning II

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

08:22

Analytici ISW předpovídají pád Lymanu během 72 hodin

07:57

Ukrajinská vojska nejspíše osvobodí Lyman během 72 hodin, předpověděl ISW. Ukrajina podle Zelenského převzala iniciativu ve válce proti Rusku.

07:44

Projev ruského prezidenta Vladimira Putina byl ostrý a odtržený od reality, říká expert

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.