Od sudu s mrtvolou jsem se poleptal. Na orlické vraždy nelze zapomenout, přiznal detektiv

Podílel se na dopadení sériového vraha Ivana Roubala a také vytahoval sudy s mrtvými těly z orlické přehrady. Právě o takzvaných orlických vraždách z devadesátých let se legendární pražský detektiv Jan Štoček rozpovídal v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Jak silně medializovaný případ zpětně hodnotí?

Orličtí vrazi v letech 1991 až 1993 zavraždili minimálně pět lidí, a to převážně za účelem peněžního zisku. Své oběti většinou ukrývali do sudů s louhem. Ty pak shazovali do orlické přehrady.

Organizátorem gangu byl Karel Kopáč. Ten byl od roku 1994 kvůli následkům autonehody upoután na invalidní vozík. Vykonavatelem vražd byl Ludvík Černý. Dalším členem gangu byl Vladimír Kuna, který mimo jiné přišel s nápadem dávat mrtvoly do sudů, v nichž byl nalitý louh.

První sud kriminalisté za pomoci báňských potápěčů vytáhli v červenci roku 1995. Na tom se podílel i pražský detektiv s mnohaletou praxí Jan Štoček. „Mám na to památku. Od jednoho z těch sudů s mrtvolou jsem si poleptal ruku. Říkám si: Sakra, že jsem neměl rukavice, když jsem na to sahal. Byla to ale vypjatá situace, kdo si měl vzpomenout na rukavice,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Flek má na ruce dodnes. Většinou se prý zvýrazní v létě, když více svítí slunce. Jizva však není jediným úkazem, který na Stočkovi orlické vraždy zanechaly. „Občas o tom přemýšlím, když je ještě teď o tu věc velký mediální zájem. Na orlické vraždy se nedá jen tak zapomenout. Každý lidský život je nenahraditelný, proto se každému případu musíte věnovat více než na 100 procent,“ uvedl.

Případ podle něj ale prý nebyl tak složitý, jak v současnosti někteří prezentují. „Na začátku byl složitý, když jsme tušili něco o Černým, ale neměli jsme to jak dokázat. Když se ale vytáhl první sud a Kopáč začal mluvit, už to šlo. Dalo se to udělat i líp, ale dopadlo to dobře,“ dodal.

Policejní síň slávy

Vyšetřovatelé například zvažovali, že Černého obviní ještě z další vraždy. Nakonec ale usoudili, že pro věc nemají dostatek důkazů. Štoček ve vysílání přiznal, že orlický gang či sériový vrah Ivan Roubal mohou mít na svědomí daleko více obětí, než je známo.

Konečné rozsudky padly v dubnu 1997. Ludvík Černý a Vladimír Kuna byli odsouzeni na doživotí, Karel Kopáč na 21 let. Další členové gangu – Petr Chodounský a Irena Meierová – dostali po 14 a 12 letech.

Vyšetřovatel Štoček byl v roce 2012 uveden do policejní síně slávy jako nestor pražského oddělení vražd. Mezi mediálně známé případy, které vyšetřoval, patří i vražda Ireny Neffové nebo případ devítileté Aničky, která zmizela v říjnu roku 2010.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout
Ukrajina

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

21:28

Na Muskův tweet reagoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Domácí zpravodajství

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.