reklama

Mynář: Na Zemana dohlédne Zavoral. Prezident bude přijímat nové ministry podle abecedy

Prezident Miloš Zeman se od pondělního odpoledne postupně sejde se všemi ministerskými kandidáty budoucí vlády Petra Fialy (ODS). Vzhledem k tomu, že pořadí půjde podle abecedy, první na řadě bude šéf Pirátů a kandidát na ministra pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Informaci sdělil hradní kancléř Vratislav Mynář na tiskové konferenci. Zároveň potvrdil, že Zemana bude dál navštěvovat šéf ÚVN Miroslav Zavoral. Premiérem jmenuje Zeman Fialu v pátek.

reklama

„Navzdory lidem, kteří mu přáli to nejhorší, se pan prezident dostal z jednotky intenzivní péče přes rehabilitační oddělení až na standardní lůžko. Díky konzultaci s ředitelem ÚVN Miroslavem Zavoralem mohl být propuštěn do domácí zdravotní péče. Zámek Lány je vybaven po všech stránkách,“ uvedl Mynář na začátku svého projevu.

Prezident z nemocnice odjel ve čtvrtek zhruba v 10 hodin. Z areálu ho odvezl stejný sanitní vůz vybavený mobilní jednotkou intenzivní péče, který ho do nemocnice dopravil. Sanitu doprovázely vozy ochranné služby. U propuštění byla prezidentova žena Ivana, dcera Kateřina i Mynář. Do Lán přijela kolona vozů krátce před půl jedenáctou. Na příjezd dohlížela ochranná služba i vojáci.

ÚVN uvedla, že se Zeman sám rozhodl využít zdravotnických služeb v domácím prostředí. Šéf prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima ve čtvrtek opět sdělil, že by prezident měl ještě zůstat v nemocnici, aby nabral síly. Rozhodnutí ale bylo na Zemanovi.

Péče bude hrazena ze zdravotního pojištění

„Projevil své přání, aby mohl lépe pracovat. Volil bych spíš variantu propustky na tři dny a pak návrat do nemocnice, ale v dobré kondici je. Nemyslím si, že by ho to mělo akutně ohrožovat,“ řekl Zima s tím, že ÚVN je nadále připravena o Zemana pečovat, jak bude potřeba.

Zdravotní péče o prezidenta v Lánech bude hrazena ze zdravotního pojištění, další výdaje pokryje smlouva uzavřená mezi Kanceláří prezidenta republiky a poskytovatelem služby. Tím se stala soukromá společnost Senior Home Group. O Zemana bude v každý okamžik pečovat jedna ze sedmi zdravotních sester. Rozsah péče se může v čase změnit. Sestry jsou očkovány proti onemocnění COVID-19 a budou také testovány.

„Jde o zkušenou společnost, která se dlouhodobě věnuje péči o seniory. Sestry jsou erudované, jde o velmi profesionální tým,“ konstatoval Zima.

Diskuse s prezidenty V4 i s kandidáty na ministry

Prezident se již v pátek v poledne setká s Fialou, aby jej jmenoval premiérem. Diskutovat spolu budou také o personálním zastoupení vlády. „V pondělí dopoledne se pan prezident prostřednictvím videokonference připojí ke schůzi prezidentů Visegradské skupiny,“ zmínil Mynář.

Ve tři hodiny odpoledne téhož dne by pak hlava státu měla načít sérii setkání se všemi ministerskými kandidáty budoucí vlády. Vzhledem k tomu, že pořadí půjde podle abecedy, první na řadě bude šéf Pirátů a kandidát na ministra pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Zeman podle Mynáře hodlá ve jmenování kabinetu postupovat pečlivě a odpovědně. „Nebude podléhat tlakům. Bude dál intenzivně komunikovat s Petrem Fialou a bude aktivně přispívat ke vzniku nové vlády,“ dodal Mynář.

Zeman už v minulosti avizoval, že se mu jeden člen vlády nepozdává a hodlá jej vetovat. Zřejmě půjde o exposlance Jana Lipavského (Piráti), který je kandidátem na ministra zahraničí.

„Nebude to žádná personální averze, protože jsem toho člověka nikdy neviděl. Ale budu mít své důvody, které Petru Fialovi řeknu, a přes to nejede vlak,“ komentoval svůj postoj Zeman. Nominaci jiného kandidáta na místo toho, ke kterému má Zeman výhrady, však Fiala odmítl. Seznam členů vlády považuje za kvalitní.

Seznam kandidátů podle abecedy:

 • Ivan Bartoš (Piráti) – ministr pro místní rozvoj a digitalizaci
 • Martin Baxa (ODS) – ministr kultury
 • Mikuláš Bek (za STAN) – ministr pro evropské záležitosti
 • Pavel Blažek (ODS) – ministr spravedlnosti
 • Jana Černochová (ODS) – ministryně obrany
 • Petr Gazdík (STAN) – ministr školství
 • Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) – ministryně životního prostředí
 • Marian Jurečka (KDU-ČSL) – ministr práce a sociálních věcí
 • Martin Kupka (ODS) – ministr dopravy
 • Helena Langšádlová (TOP 09) – ministryně pro vědu, výzkum a inovace
 • Jan Lipavský (Piráti) – ministr zahraničí
 • Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) – ministr zemědělství
 • Vít Rakušan (STAN) – ministr vnitra
 • Michal Šalomoun (za Piráty) – ministr pro legislativu
 • Zbyněk Stanjura (ODS) – ministr financí
 • Vlastimil Válek (TOP 09) – ministr zdravotnictví

V seznamu zatím chybí kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Věslav Michalik (STAN) ve čtvrtek oznámil, že se o funkci nakonec nebude ucházet. Starostové chtějí náhradníka sdělit nejdříve Fialovi a dalším koaličním partnerům.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test
Koronavirus

Zpřísnění pravidel pro očkované. Po rizikovém kontaktu s nakaženým musí na PCR test

Lidé očkovaní proti covidu po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. V pondělí to novinářům na on-line tiskové konferenci řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže pravidlo platí už od pondělí.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama