Na pražském letišti zahořel vojenský granát. Co umí zbraň, kterou měl Brit v batohu?

Brit, jemuž na letišti vzplanul batoh, v něm měl část vojenského granátu. Pokud by explodoval, mohl zranit desítky lidí, popsal možné důsledky reportér CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. Vyšetřovatelé zatím detaily incidentu nezveřejnili, podle mluvčího zastupitelství ale nešlo o úmysl, spíše o nedopatření.

Došlo k zahoření části vojenského granátu, vysvětlil mluvčí městského státního zastupitelství Aleš Cimbala příčinu úterního incidentu na letišti Václava Havla v Praze. Ve skutku, kterého se měl muž dopustit, je spatřován trestný čin nedovoleného ozbrojování. O jaký granát přesně šlo, ale zatím zůstává otázkou.

„Termín použitý státním zastupitelstvím je dost široký, ale představa, že by šel dotyčný s 50 kilogramů těžkým dělostřeleckým granátem, je spíš nepravděpodobná. Bude se zřejmě jednat o ruční granát,“ popsal reportér CNN Prima NEWS Matyáš Zrno s tím, že lidé tento granát znají minimálně z filmu.

„Ruční granát je velký zhruba jako tenisový míček. Je v něm tělo tvořené litinou, která se při explozi roztrhne a vytvoří střepinový efekt. Střepiny pak lítají všude okolo,“ přiblížil Zrno. Dodal však, že pojem „zahoření“ by mohl signalizovat i fakt, že šlo o dýmové zařízení.

Jisté je však to, že granát neexplodoval. „Kdyby se tak stalo, útočný granát má smrtící zónu až 20 metrů. Obranný má větší dosah, a to až 200 metrů. Kdyby k tomu došlo na letišti, mohl zranit desítky lidí,“ řekl Zrno.

Obvodní soud pro Prahu 6 ve čtvrtek uznal Brita vinným z přečinu nedovoleného ozbrojování. Na tři roky ho vyhostil z Česka, řekla mluvčí soudu Zuzana Barochová.

Tagy:
letiště CNN Prima NEWS Letiště Václava Havla Praha granáty Česko Praha Letiště Václava Havla batoh granát Matyáš Zrno Česká tisková kancelář Státní zastupitelství ČR Obvodní soud pro Prahu 6

Hlavní zprávy

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů
Energetika

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:39

Nexta: Jak vypadají lety do Ruska? Letadla startují i s minimem pasažárů

00:14

Litva téměř 25 tisícům ukrajinských vojáků poskytne zimní uniformy

23:43

Expert přiblížil ruská referenda na Ukrajině

23:19

USA předloží rezoluci odsuzující takzvaná referenda okupovaných územích Ukrajiny

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Živě
ON-LINE: Nečekaný projev Zelenského k Radě bezpečnosti: Lidé „volí“ se zbraní u hlavy

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Schickův spoluhráč si zavařil, tepal do režimu v Íránu: Nevydržím mlčet. Styďte se, zbabělci

Aktualizováno

Špatně zahalené vlasy Íránky Mahsy Amíníové mají rozsáhlé důsledky. V ultrakonzervativní islámské republice se rozjely vytrvalé protesty, které tamní policie potlačuje i ostrou střelbou do davů. Zarážející události ze země v Přední Asii se teď přenášejí i do fotbalového světa. Na problém si svojí nebojácností zadělal spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Bayeru Leverkusen Sardar Azmoun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.