Tichá smrt. Ukrajinci v boji využívají elektrické motorky, pro Rusy představují noční můru

Ukrajinští odstřelovači slaví velké úspěchy i díky terénním elektrickým motocyklům domácí výroby, které stojí zlomek ceny oproti zahraničním strojům. V armádě by přitom člověk čekal velice těžká vozidla, moderní doba ale přináší nové možnosti, jak být v boji efektivnější.

Kdekomu se při představě ukrajinského motocyklu vybaví legendární Dněpr, tedy mizerná kopie válečného boxeru BMW. S takovou mechanizací by ale Ukrajinci proti okupantům příliš neprorazili –⁠ tím spíš, že ti mají k dispozici velmi podobné stroje značky Ural. Přesto se v konfliktu na východ od Slovenska jednostopé stroje Made in Ukraine hojně a úspěšně angažují.

Tichá smrt

Kam patří elektrické motocykly? Do města? Hlavně. Ve výzbroji je však má i ukrajinská armáda a nemůže si je vynachválit. Vojáci používající stroje Eleek Atom z Ternopilu, dostali přezdívku „atomová armáda“. V dobách řízených protitankových či protiletadlových střel, které dokáže odpálit obyčejný voják, nabízejí malé elektrické motocykly neocenitelnou službu.

„Musíme rychle přijet a rychle odjet,“ řekl pro The War Zone Mamuka Mamulašvili, velitel gruzínské legie. Pro své odstřelovače by chtěl těchto strojů získat víc. Elektrické motorky chválí proto, že dosahují rychlosti až 90 km/h, na jedno nabití zvládnou ujet 150 km, jsou velmi tiché a jejich elektromotor nevyzařuje teplo, takže Atom je tvrdým oříškem pro ruské termovizní systémy.

Ve službách odstřelovačů jsou podle Mamulašviliho ideální, protože se dokážou rychle a nehlučně dostat na misi. Potom mají vojáci asi pět minut na akci. Odejít musí dříve, než je zaměří ruské dělostřelectvo.

Elektrické motocykly se ale osvědčily i při průzkumných činnostech, ve službách zdravotníků či v oblasti komunikace, zejména tam, kde Rusové používají zařízení pro rušení signálu. Potom se na ně přesouvají kurýři s korespondencí. A protože Atom má nosnost 150 kg, nebrání se ani malému nákladu.

Výhodou je také nízká hmotnost samotné e-motorky. To znamená, že takové stroje se snadno přepravují na jiném vozidle nebo na obyčejném nafukovacím člunu.

Bojová technika budoucnosti

Elektromotocykly skvěle zapadají do moderního konceptu rychlých operací proti nepříteli, které využívají momentu překvapení. Koketují s nimi i jiné armády, včetně sil USA. Nevýhodou těchto strojů je jejich relativně vysoká cena.

Eleek se běžně dodává za 4 200 dolarů. V porovnání s jinými vojenskými vozidly jde ale o nepatrný zlomek. Navíc po vypuknutí konfliktu poskytla společnost armádě všechny exempláře, které měla na skladě a vyrobila také nové, které upravila podle potřeb vojáků. Ukrajinské síly doufají, že tento nenáročný dopravní prostředek jim pomůže bránit se i nadále proti ruskému agresorovi.

Tagy:
elektromobilita motocykl válka na Ukrajině ukrajinská armáda bojová technika e-bike Eleek atom elektrický motocykl

Hlavní zprávy

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout
Ukrajina

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

21:28

Na Muskův tweet reagoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Domácí zpravodajství

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.