reklama

Naftové Audi A3 vypouští méně emisí než plug-in hybridy, ukázaly emisní testy

Nejnovější emisní testy organizace Green NCAP znovu ukázaly, že naftové motory rozhodně nemusí patřit do starého železa, záleží spíš na metodice zkoušek. Plug-in hybridy naopak ukázaly tradiční vrtkavost svých emisních hodnot.

reklama

Bruselští úředníci tlačí všechna odvětví ke snižování produkce škodlivých emisí, ale nejsnazším cílem je právě automobilový průmysl. Na černé listině jsou auta se spalovacím motorem, zejména ta naftová. Jenže nejnovější měření organizace Green NCAP, která je „zelenou“ odnoží Euro NCAP, ukazuje, že sázka na elektrifikovaná auta nemusí být nutně výhrou. Tedy posuzujeme-li environmentální zátěž aut na životní prostředí komplexně. A přesně o to se Green NCAP snaží. Zároveň přiznává, že jeho metodika ještě není dokonalá. Zatím totiž auta posuzuje jen na základě emisí z výfuku, což dává obrovskou výhodu elektromobilům, které žádný nemají. Startovní čára tedy není stejná pro všechny.

Měřili se zástupci všech typů pohonů

Ani se současnou metodikou však nejsou konvenční motory bez šance. Ukázalo se to i v posledním kole, ve kterém podstoupilo ekologické hodnocení pět nových modelů aut. Zastoupeny byly tři druhy pohonu. Lexus UX 300e a Nissan Leaf byly čistými elektromobily, Renault Captur E-Tech 160 a VW Golf GTE reprezentovaly nabíjecí hybridy (plug-in-hybrid) a Audi A3 35 TDI zase naftová auta bez elektrifikace. Pořadí asi nepřekvapí. Na vrcholu skončily s pěti zelenými hvězdičkami elektromobily, pod nimi s 3,5 hvězdičkou plug-in hybridy a na ocase dieselové Audi s tříhvězdičkovým hodnocením.

To ale rozhodně neznamená porážku, pokud se na výsledky podíváme podle jednotlivých disciplín. Euro NCAP totiž hodnotí auta ve třech kritériích, přičemž celkový výsledek je váženým průměrem. V každé disciplíně může vozidlo získat maximálně 10 bodů.

Index čistoty ovzduší vyjadřuje množství škodlivých látek (například NOx) a pevných částic ve výfukových plynech. Index energetické účinnosti hodnotí, kolik energie se přemění na pohon vozidla, a index skleníkových plynů je zase výsledkem měření množství plynů způsobujících oteplování. Je jen logické, že elektromobily bez výfukových exhalací a s vysokou účinností nemají v testech problémy. O plug-in hybridech to ale už tak docela neplatí. Posuzují se totiž v elektrickém i hybridním režimu, kdy je do děje zapojen spalovací motor. A to je moment, kdy dostalo šanci ukázat svou silnou stránku naftové Audi. V kritériu čistoty ovzduší totiž diesel bez jakékoli elektrifikace porazil oba plug-in hybridy a v oblasti účinnosti byl lepší než VW Golf GTE a jen o málo horší než Renault Captur E-Tech.

Objektivita přijde až s novou metodikou

Ke dnu naftové Audi tedy stáhly jedině emise CO2. Ani tak to není dobrá vizitka pro plu-in hybridy, které jsou podstatně složitější a dražší. A bude ještě hůř. Green NCAP totiž připravuje pro rok 2022 radikální změnu metodiky s využitím principu „well-to-wheel“, tedy od zdroje až po kolo. Do hry pak vstoupí zcela nové faktory jako ztráty při nabíjení a emise CO2, které vzniknou při výrobě elektrické energie pro elektromobily a plug-in hybridy.

To v praxi znamená, že nulové emise CO2 aut bez výfuků budou rázem minulostí. Nové testy budou nepochybně zajímavé, protože není vyloučeno, že vysoká účinnost naftových motorů ukáže v nové metodice své přednosti. Sama Green NCAP konstatuje, že teprve poté dostanou spotřebitelé komplexní představu o skutečné environmentální stopě jednotlivých pohonů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama