Napětí na Blízkém východě roste. Palestinci z Gazy odpálili raketu na Izrael

Izraelský protiraketový systém Iron Dome v pondělí zachytil raketu odpálenou z palestinského Pásma Gazy, uvedla podle webu The Times of Israel izraelská armáda. Jde o první podobný útok z Gazy za posledních sedm měsíců, upozornila agentura Reuters. V posledních dnech však docházelo ke střetům mezi Palestinci a izraelskou policií.

V izraelských městech blízko Pásma Gazy se večer rozezněly sirény ohlašující nebezpečí náletu. Podle místních úřadů si útok nevyžádal žádná zranění. K úderu se zatím žádná palestinská skupina nepřihlásila.

V posledních dnech docházelo v Jeruzalémě na Chrámové hoře k násilným střetům mezi Palestinci a izraelskou policií. Napětí v Jeruzalémě eskalovalo v pátek, kdy tam k pravidelné páteční modlitbě přišly tisíce muslimů. Stovky z nich se posléze střetly s policií, která tvrdila, že dav házel kamení na Zeď nářků pod horou. Střety si vyžádaly desítky zraněných.

Zatýkání radikálů

Izraelská armáda pokračuje v operaci na Západním břehu Jordánu, který Izrael dlouhodobě okupuje a kde od konce března vojáci hledají a zatýkají palestinské radikály po sérii několika útoků, jež si vyžádaly 14 obětí. Při této operaci už ale izraelští vojáci zabili nejméně 15 Palestinců. V pondělí ráno utrpěli vážná zranění další dva Palestinci, které postřelili izraelští vojáci. Podle izraelské armády se tito dva muži snažili na vojáky hodit výbušninu.

V pondělí se kromě toho za přísných bezpečnostních opatření a dohledu asi 2 500 policistů v Jeruzalémě konala velká modlitba židů u Zdi nářků. Shromáždění se podle médií obešlo bez incidentů. Židé od pátku slaví osmidenní svátek Pesach, Palestinci a izraelští Arabové mají už dva týdny ramadán, během něhož v Jeruzalémě obvykle sílí napětí.

Tagy:
armáda policie Izrael Jeruzalém Blízký východ Pásmo Gazy Gaza Iron Dome