Nastane největší utahování opasků od 90. let. Dotkne se statisíců lidí, varuje Kovanda

Příští rok dopadne z ekonomického hlediska na běžné občany velmi tíživě, dojde během něj na největší utahování opasků od 90. let minulého století. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl ekonom Lukáš Kovanda. Upozornil, že inflace v zemi roste rychleji než výdělky. Krize se podle experta dotkne statisíců lidí.

„Celý příští rok bude velmi tíživý pro chudé vrstvy a dokonce i pro nižší střední vrstvy a pro ty, které poškodila pandemická krize,“ řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Má podle něj jít o lidi pracující v gastronomii či ubytování. „Mohou to být statisíce lidí,“ varoval Kovanda.

Ekonom vysvětlil, že v nadcházejícím období se bude nadále zvyšovat inflace. Rychlost zdražování překoná i růst platů. „Takový pokles reálných výdělků jsme tady neměli od devadesátých let,“ uvedl dále Kovanda.

Tehdy navíc podle něj mezi lidmi ještě panovala euforie z budování tržní ekonomiky a pádu komunismu, což je dávno pryč. „Vláda to bude mít velice těžké,“ doplnil odborník.

Kovanda prý nicméně chce zůstat optimistou. „Pokud uvidím, že se vláda snaží konsolidovat veřejné finance a snaží se řešit racionálně energetickou krizi, tak mi to pro začátek bude stačit,“ nastínil úkoly pro novou vládu Petra Fialy (ODS). Za největší problém pak považuje neudržitelnost systému veřejných financí.

Švihlíková: O Stanjurových schopnostech nemám valné mínění

Ekonomka a vysokoškolská pedagožka Ilona Švihlíková říká, že nová vláda má před sebou „velmi nebezpečný koktejl“. Fialově čerstvě jmenovanému kabinetu vyčetla, že není na situaci připraven. „Říkali, že se na to dlouho připravovali, kritizovali bývalou vládu, tak bych čekala, že budou schopni reagovat rychle,“ řekla Švihlíková.

Kritizovala také některé nové ministry, kteří budou řešit ekonomická témata. Podle ní to nejsou odborníci. Ostře se vyjádřila například o ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi (ODS). Připomněla například, že v předvolebním vysílání pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS odpověděl špatně na dotaz, kolik nul má 500 miliard. „Nemám o jeho makroekonomických schopnostech valné mínění,“ poznamenala Švihlíková.

Nedostatečné ekonomické vzdělání jí vadí i u nového šéfa resortu práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). „Pan Jurečka je známý jako odborník na zemědělství, kterému se věnoval, na rozdíl od práce a sociálních věcí,“ upozornila Švihlíková. Jistý problém má i s novým ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou (za STAN). „Ten pochází z bysnysu, to je jedna věc, ale druhá je vidět souvislosti v ekonomice,“ dodala ekonomka.

Tagy: