Nástupce bin Ládina je po smrti. Zemřel při americkém útoku v Afghanistánu, píší média

První muž teroristické organizace Al-Káida Ajman az-Zaváhirí zemřel během útoku USA v Afghánistánu, informuje britská televize Sky News. Podle americké stanice CNN šlo o útok drony, agentura Reuters informuje o akci CIA. 71letý Zaváhirí byl osobním lékařem Usámy bin Ládina. Po jeho smrti v roce 2011 se stal tváří militantní islamistické organizace.

„Má se za to, že lídr Al-Káidy Ajman az-Zaváhirí, který nastoupil po Usámovi bin Ládinovi, zemřel o víkendu během útoku USA v Afghánistánu,“ napsala stanice na svém twitterovém účtu. Al-Káida stála za teroristickými útoky 11. září 2001 v New Yorku a Washingtonu.

„O víkendu provedly Spojené státy protiteroristickou operaci proti důležitému cíli v řadách Al-Káidy v Afghanistánu. Operace byla úspěšná a obešla se bez civilních obětí,“ cituje CNN seniorního úředníka americké administrativy. Podle stanice mělo jít o útok drony.

Agentura Reuters doplňuje, že mělo jít o akci CIA, která se odehrála v neděli v afghánském hlavním městě Kábulu. Smrt Zaváhirího označila za největší ránu pro militantní skupinu od smrti bin Ládina v roce 2011.

Mluvčí vlády Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid podle Reuters potvrdil, že došlo k leteckému úderu a silně jej odsoudil s tím, že to porušuje „mezinárodní zásady“.

Americká vláda zatím informace médií nepotvrdila. Prezident Joe Biden ale promluví o „vydařené protiteroristické operaci“ proti Al-Káidě v půl osmé večer amerického času (1:30 českého času). Biden nepromluví na standardní tiskové konferenci, protože je znovu pozitivní na covid. Promluví proto z balkonu Modrého pokoje Bílého domu.

Zaváhirí pocházel podle The New York Times z významné egyptské rodiny. Jeho dědeček byl imámem na univerzitě Al-Azhar v Káhiře. Jeho prastrýc byl zase prvním tajemníkem Arabské ligy.

Na informaci vedoucí k přímému dopadení nového šéfa Al-Káidy byla vypsána odměna 25 milionů dolarů (přes půl miliardy korun). Zpráva OSN z června 2021 naznačovala, že se měl nacházet kolem hranic Afghánistánu a Pákistánu a že mohl být už příliš slabý na to, aby byl využíván k propagandě.

V projevu 31. srpna 2021, poté, co poslední američtí vojáci opustili Afghánistán, Biden uvedl, že Spojené státy nepoleví v boji proti terorismu v Afghánistánu ani jinde. „Budeme pokračovat v boji proti terorismu v Afghánistánu a dalších zemích,“ řekl tehdy šéf Bílého domu. „Jen k tomu nepotřebujeme vést pozemní válku,“ dodal.

Tagy: