Lékařka kvůli antivaxerům spáchala sebevraždu. Natočte o ní film, vyzval europoslanec

Rakouský europoslanec za vládní lidovce Lukas Mandl vyzval, aby byl zfilmován příběh doktorky Lisy-Marie Kellermayrové, která 29. července 2022 spáchala sebevraždu kvůli výhrůžkám smrtí od odpůrců očkovaní proti koronaviru.

„Život a dílo Lisy-Marie Kellermayrové by měly být zfilmovány. Na její počest. Je třeba vzdělávat o mechanismech konspiračních teorií, dezinformací, falešných zpráv, nenávistných projevů a rozdělujících tendencí v naší společnosti. Podívat se na Rakousko od srdce,“ napsal Mandl na Twitter dva dny po její smrti.

Ozval se jako první politik hlavní vládnoucí strany kancléře Karla Nehammera. On, ani ministr vnitra Gerhard Karner, se dosud k události nevyjádřili. A to přestože Kellermayrová opakovaně žádala o policejní ochranu.

V pondělí se na hlavním vídeňském náměstí u domu svatého Štěpána sešly tisíce lidí, aby uctily památku lékařky a svou účastí bojovaly proti šíření konspiračních teorií v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19. Kromě Mandla dorazila také Šéfka svazu seniorů a politička lidovců Ingrid Korosecová.

Mandl směřoval svou výzvu ke zfilmování především rakouské veřejnoprávní televizi ORF.

Lisa-Maria Kellermayrová se narodila v roce 1985 v hornorakouském Seewalchen am Attersee vzdáleném 75 kilometrů jihozápadně od Lince. Stala se zdravotnickou záchranářkou, studovala medicínu ve Štýrském Hradci a ve Vídni. Později pracovala na rehabilitační klinice v Bad Ischlu. Od března 2020 působila několik měsíců v pohotovostní službě praktického lékaře, kdy pomáhala s případy lidí pozitivně testovaných na COVID-19.

Výhrůžky a kritika od policie

O své zjištění, že lék na astma budesonid zabraňuje závažným průběhům COVID-19 a hospitalizacím, se podělila na on-line školení pro obvodní lékaře koncem října 2020.

Do povědomí rakouské a později i německy hovořící veřejnosti se dostala, když jí v průběhu pandemie hromadně vyhrožovali odpůrci očkování a opatření proti koronaviru. Na sociální síti Twitter ji kritizovala i hornorakouská policie.

Podle deníku Österreich vynaložila Kellermayrová 100 tisíc eur (2,5 milionu korun) za bezpečnostní zařízení ordinace a též za ochranku. Přesto se 27. června 2022 rozloučila s pacienty v jednom z posledních tweetů a praxi zavřela. O měsíc později spáchala sebevraždu.

Její smrt vyvolala velký soucit. Úřady, zejména policie, byly opakovaně obviňovány ze selhání. Výhrůžky vůči Kellermayrové prý nebraly úřady vážně a podle obvinění je dokonce podporovaly.

Problémy začaly, když se lékařka zúčastnila demonstrace 16. září, o dva měsíce později kritizovala na Twitteru shromáždění odpůrců opatření proti koronaviru před klinikou ve Welsu. Hornorakouské zemské policejní ředitelství informovalo o „falešné zprávě“ a obvinilo ji, že se „tlačí na veřejnost, aby se zviditelnila“.

Německá hackerka pomohla policii

Kellermayrová svůj tweet smazala a požádala policii, aby učinila totéž. „Na základě tohoto tweetu se na mě snesla palba urážek, pomluv, výhrůžek a maximální snahy příznivců protikoronavirové scény mi způsobit co největší újmu. Používá se to jako ospravedlnění, aby mě nazvali lhářkou, čarodějnicí,“ napsala Kellermayrová na vysvětlenou.

Policie její žádosti nevyhověla. Kellermayrová se kvůli tomuto policejnímu tweetu stala známou v kruzích radikálních odpůrců očkování a čelila výhrůžkám smrtí, zastrašování a urážkám. Několikrát se do ní opřel například člověk, který si říkal „Claas the Killer“. Vyhrožoval, že Kellermayrovou zabije, ale až poté, co „vymaluje stěny ordinace mozky jejích spolupracovníků“.

Doktorka požádala o ochranu, ale policie její žádost zamítla. Několikrát se podle deníku Kronen Zeitung stalo, že ochranka před vchodem do ordinace sebrala lidem nože či jiné zbraně. Když Kellermayrová ukončila činnost, rakouský Úřad na ochranu ústavy se začal případem zabývat. A to poté, co německá hackerka poskytla indicie o osobě známé jako „Claas the Killer“.

Tagy: