Návrat do minulosti. V lékárnách akutně schází penicilin pro děti, jeho náhrada je složitá

Lékárny po celé republice hlásí nedostatek některých druhů penicilinu. Akutně se to pak týká dětských penicilinových sirupů, které lékaři musí nahrazovat jinými léky se širším záběrem účinku. Důvodem je výpadek u výrobců. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv by se situace měla zlepšit v průběhu listopadu.

Lékárny již před pár týdny začaly tušit, že hrozí nedostatek léků s penicilinem. Některé stihly sklady doplnit, jiné ale májí regály prázdné.

V zlínské lékárně v areálu krajské nemocnice mají v současnosti všechny druhy penicilinu. Vedoucí lékárník CNN Prima NEWS ale přiznal, že je to jen díky tomu, že se včas předzásobili.

„Momentálně není dostupný žádný sirup pro děti a nabídka tablet je pouze omezená,“ popisuje aktuální stav Pavel Kurfürst, vedoucí lékárny v Krajské nemocnici Tomáše Bati. V další z oslovených lékáren v Ostravě Porubě jsou bez penicilinu úplně. „Nejsme součástí žádného velkého řetězce, momentálně tedy nemáme nic, žádné zásoby,“ dodala jedna z tamních lékárnic.

V současnosti ve většině lékáren chybí tradiční penicilinové léky Ospen a Penbene. Ty se ale dají při léčbě angíny nahradit V-penicilinem, kterého je zatím dostatek. Mnohem horší situace je u dětských penicilinových sirupů. V současnosti chybí úplně a jejich náhrada je komplikovanější.

Podle praktického lékaře Lubomíra Nečase sice jiné možnosti jsou, ale žádná z nich není ideální. „Praktici mohou podat třeba amoxysilový sirup, který je dětským antibiotickým sirupům podobný. jedná se ale o hodně širokospektré antibiotikum a jeho užívání může způsobit více nežádoucích účinků především na střevní flóru. Dětský lékař musí hodně přemýšlet, zda vůbec antibiotika nasadit.“

Státní ústav pro kontrolu léčiv ve středu uvedl, že nedostatek penicilinu způsobily problémy ve výrobě. Kvůli výpadku konkurenčních léků jsou navíc vyprodány i veškeré jeho zásoby. „Ještě nikdy se mi nestalo, že by vypadla antibiotika,“ podivil se Nečas.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv by se penicilin měl plně do lékáren vrátit na přelomu listopadu a prosince.

Tagy: