Nechcete kapitalismus, probuďte se, nikdo nehladoví. Ekonomové se ostře pohádali ve studiu

Energetická krize sílí, vláda nekomunikuje jednotně aktuální nařízení a na výhledovém řešení se mají problém shodnout jen koaliční politici. Na ideálním postupu se neshodli ani hosté pořadu 360° předseda odborářů a kandidát na Hrad Josef Středula, předseda Národní rozpočtové rady (NRR) Mojmír Hampl, ekonomka Ilona Švihlíková, a hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň. Ve studiu došlo k ostré hádce.

„Problémy s komunikací tu nejsou poprvé. Vláda vášnivě obhajuje nějakou tezi, aby ji následně popřela, viz úsporný tarif. Způsobuje nejistotu ve společnosti i ekonomice, nejde jen o to, co se stane na burze. Lidé jsou vystrašení,“ uvedla Švihlíková ohledně daně z mimořádných zisků.

Středula zas upozornil na nízké platy zaměstnanců státu. Jejich zvýšení by samozřejmě stálo další peníze. „ Závidím vám, pokud si v obchodu koupíte vše, co chcete. I stát řeší, co chce, versus to, co to stojí. Nemáme komunismus,“ opřel se do kandidáta na Hrad Bartoň.

Je to kampaň?

Středula ale zmínil, že jsou podhodnocení například pedagogové a je potřeba, aby se investovalo do školství. „Nechtěl jsem být v kampani Středuly a zase tam jsem,“ podotkl Hampl. Středula totiž bojuje o Hrad a touto rétorikou si podle některých komentátorů chce získat voliče.

Kritika ze strany Hampla se snesla i na Švihlíkovou. „Paní docentko, probuďte se a poslouchejte. Nikdo z nás nenamítá nic proti dočasné pomoci v mimořádné krizi. Základ je pokažený, nezáleží na dobrých a špatných časech,“ pustil se do ekonomky. Ta ironicky opáčila: „Chtěl jste mě probudit, tak jsem živá. Vy mě vždy probudíte.“

Hampl ve vysílání CNN Prima NEWS také zmínil, že veškerá pomoc stojí peníze. „Josefe, my to děláme na dluh, nikdo nehladoví. My si jenom víc půjčujeme, to jenom ty to nechápeš,“ sdělil předseda NRR. A neodpustil si komentář k Švihlíkové: „Vy chcete zrušit kapitalismus a to je ten problém.“

Celou debatu můžete sledovat ve videu v úvodu článku.

Tagy: