Hrozí Česku nebezpečí? Záporožská elektrárna je modernější než Černobyl, uklidňuje expert

Záporožskou jadernou elektrárnou ve čtvrtek zněly varovné sirény. Ruští okupanti ji kompletně odpojili od ukrajinské elektrické sítě. Jižní část Ukrajiny tak byla bez proudu. Večer se podařilo elektrárnu k síti opět připojit. Obavy z jaderné havárie jsou ale opět silnější. Podle jaderného fyzika Ondřeje Nováka však žádné bezprostřední nebezpečí pro Českou republiku nehrozí. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Už dopoledne přišly z elektrárny varovné zprávy. Na síti Telegram se objevilo video, na němž zaměstnanci elektrárny prosí ukrajinského prezidenta, aby oblast osvobodil. Kolem půl čtvrté odpoledne přišla zpráva, že poprvé v historii byla elektrárna zcela odpojena od ukrajinské elektrické sítě. Část jižní Ukrajiny byla bez proudu.

„Došlo k tomu, že elektrárna nemohla vyvádět produkovaný výkon a byla Ruskem odpojena od sítě. Můžeme říct, že situace se postupně zhoršuje,“ vysvětluje Novák z Jaderné a fyzikálně inženýrské fakulty ČVUT v Praze.

„Pořád jsme ale daleko od stavu katastrofy. Zařízení je velice robustní, provozuje jej kvalifikovaný personál, a pokud do něj Rusové nehodí jadernou bombu, tak se nic strašného stát nemůže,“ pokračuje Novák.

Expert se proto nebezpečí, které by mohlo zasáhnout i Česko, nebojí. „Pokud by se sem dostaly nějaké radioaktivní látky, tak nás to neohrozí. Jsme dostatečně daleko,“ uzavírá s tím, že častá srovnání s černobylskou katastrofou nejsou adekvátní. „Bloky, které jsou součástí elektrárny, jsou totiž daleko modernější a úplně jinak konstruované.“

Britská rozvědka ve čtvrtek zveřejnila satelitní snímky ukazující těžkou ruskou vojenskou techniku méně než 100 metrů od jaderných reaktorů. Objekt chce navštívit inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Rusko si ale klade fakticky nesplnitelnou podmínku. Inspektoři musí do elektrárny jet přes Rusko. A s tím Ukrajina nesouhlasí.

Tagy:
elektrárna elektřina energie Ukrajina riziko Česko Rusko Záporoží Záporožská jaderná elektrárna Mezinárodní agentura pro atomovou energii odpojení Černobylská havárie