reklama

Nech brouka žít

Ilustrační foto
Foto: Fotografie: BugDreams.com

„Polámal se mraveneček, ví to celá obora, o půlnoci zavolali mravenčího doktora."

reklama

„Polámal se mraveneček, ví to celá obora, o půlnoci zavolali mravenčího doktora."

Když jem byla malá, hráli jsme si s dešťovkama. Nosila jsem je na pískoviště, kde jsem jim stavěla překážkovou dráhu. Bělásci, chrousti, slimáci, housenky, kobylky, mravenci, všude lezla a létala nějaká ta „havěť”. Když jsme jedli zmrzlinu, tak se všude rojily vosy. A když pršelo, cesty byly plné šneků a již zmiňovaných dešťovek. A vážky a světlušky! Ale to už není. To už jsme ze tří čtvrtin vyhubili. Tím, jak se chováme k zemi, k půdě, vodě, k celému prostředí, jehož je hmyz nedílnou součástí a na němž jsme životně závislí. Tempem, jakým pokračujeme, vyhubíme všechen hmyz do 100 let. Už teď není moc, kdo by kypřil půdu. Je ztvrdlá a nenasákne vodu. Je vyschlá, s úrodou budou problémy. A pokud něco poroste, nebude to mít kdo opylovat. Nebudeme mít co jíst. Kvůli úbytku hmyzu vymírají i ptáci.

Člověk si zase myslel, že tomu poručí. Že stačí, když on sám bude chovat ty druhy, které jsou z jeho pohledu třeba na zachování „rovnováhy”: včely, prasata, krávy a slepice! Noemova archa člověka 2. tisíciletí. V angličtině se dokonce hospodářská zvířata nepokrytě nazývají živé zásoby (livestock). Planeta není spižírna pro lidi. Planeta je živoucí systém mnoha druhů živočichů a rostlin spolupracujících na mnoha úrovních. Celá symfonie procesů, stejně, jako uvnitř lidského těla.

Hmyzí hotely jsou skvělá podpora, ale ve srovnání s tím, co se děje v našem zemědělství, je to jako bezobalový obchůdek vedle hypermarketu plného zboží v obalech. Jsou potřeba systémové změny, nejen v legislativě, ale předvším v našem přemýšlení. Od chvíle, co víte (a teď už to víte), že ničíme hmyz, podporujeme vysušování půdy pesticidy a intezivními procesy v zemědělství a ohrožujeme vlastní zdraví, tak už to nepodporujte a šiřte to dál. Nejen mezi rodinu a známé, ale i mezi kolegy v práci, napište ministrovi zemědělství, premiérovi, napište na zemědělské univerzity, vemte místního zemědělce na pivo, napište na místní odbor životního prostředí a taky se podle toho rozhodujte při volbách. V Německu bylo za podporu ekologického zemědělství demonstrovat 35 000 lidí! Zakládejte louky místo trávníků. Najděte si lokálního ekologického pěstitele nebo se napojte na Lovíme BIOKomunitou podporované zemědělství (KPZ), Adresář farmářůScuk apod.

  1.  Protože je dokázáno, že ekologické zemědělství uživí lidstvo i zemědělce. 
  2.  Protože ekologické zemědělství chrání životní prostředí a klima. 
  3.  Protože je dokázáno, že pesticidy zůstávají v našem těle. 
  4.  Protože je dokázáno, že pesticidy jsou toxické a způsobují vážná onemocnění (rakovinu). 
  5.  Protože pesticidy hubí hmyz! 

Česká republika je na tom špatně, protože minulý režim přetrhal vazby zemědělců s půdou a mnoho nynějších vlastníků z další generace ji pronajímá podnikatelům, kteří ji bezcitně drancují. Přitom je to naše živobytí - když dojde na lámání chleba, je to to jediné, co máme - kus hlíny. Místo toho, abychom trávili čas obhospodařováním rozmanitosti plodin, honíme se po kancelářích za penězi, za které si plodiny koupíme.

Nebylo by náhodou lepší trávit více času v přírodě, místo v kanceláři a místo peněz získat zdravé, kvalitní, voňavé a chutné jídlo, krásnou přírodu a dostatek vody?

Ale vůbec nechápeme, jakou péči dá vypěstovat si kvalitní úrodu jen pro sebe, natož pro více lidí. Kdyby to většina lidí věděla, nikdy by nepochopila, za jakou cenu se potraviny prodávají. Když si to vyzkoušíte a zjistíte náročnost, zkuste si vypočítat cenu, za kterou byste byli ochotni se o tak nepředvídatelnou věc starat. Zjistíte, že byste v životě nepřistoupili na cenu, za kterou si to dnes kupujete a často ještě se zvednutým obočím, jestli to náhodou není drahé.

Některé země mají povinnou minimální BIO část ingrediencí ve školách či nemocnicích. Nechceme to taky? Nechceme, aby všechno bylo BIO? Proč vůbec existuje oddělení se zdravou výživou? A co je potom ten zbytek?

Říkáte si, jak se uživí všichni ti lidí, co nyní vyrábí a obchodují s pesticidy? Kompostem a kompostárnami, výrobou organických výluhů a dalších přírodních „přípravků", které jsou zatím obrovská díra na trhu v ČR. Málokde se z domácností sbírá bio odpad, aby se kompostoval. Většinou se všechno skládkuje nebo spálí. Vyhazujeme to jediné, co máme, náš kus Země, naši rodnou hroudu.

Obnovme lásku k životu v trávě, vzpomeňte na Trnkovy Broučky, příběhy Včelích Medvídků, Ferdy Mravence a Brouka Pytlíka, Motýla EmanuelaVčelku Máju nebo Žížalu Jůlii! A neměřme nezávislost výší platu, ale mírou soběstačnosti. Ať už se jedná o potraviny, energii nebo další výrobky či šlužby. Jde to.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Slovensko

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Situace v Česku je podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové velmi vážná a Slovensko se z toho podle ní musí poučit. Občané čelí emoci strachu a je to stav, na který není manuál. Prohlásila to ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS v rozhovoru, který s ní vedla Terezie Tománková. Sama osobně vládu podporuje v nařízeních směřujících k omezení pohybu osob, naopak má výhrady k celoplošnému testování, na které se Slovensko připravuje. Vyjádřila se i k odvolání českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, považuje to za logický důsledek jeho chování.

reklama
Nápor nakažených nepolevuje ani o svátku, do večera přibylo přes 8000 případů
Zeman vyznamenal Prymulu či Rychetského. In memorian se dočkají i Gott s generálem Píkou
Začíná platit zákaz nočního vycházení: Jak se nové opatření dotkne bezdomovců?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Požár v Praze prakticky zničil vzácný dřevěný kostel sv. Michala. Zbyly jen ohořelé trosky
V Praze proběhly na několika místech demonstrace. Policie musela řešit konflikty
Další články
reklama
reklama